Kendo x Iaido

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod RBR » stř 15. úno, 2006 14:29

patrik píše:RBR

On nemusel. Mohl si stěžovat, že nemá levou ruku, a tak nemůže cvičit kendó.

btw v topicu o šermu jsem Ti vysvětloval, že fakt, že je levá ruka / noha vzadu neznamená, že používáš jen jí... možná Ti to uniklo, možná si to nepochopil. V kendó-kendžucu, i když stojíš v pravém postoji... nezenamená to, že nepoužíváš levou stranu. NAOPAK. Seká se levou rukou, levá noha musí být aktivní, stejně jako pravá... opakuji se. Projdi si ten topic o šermu.

Patrik


Když chtěl dělat kendo tak musel.
Opět jsme si nerozuměli, mám na mysli především jednoruční techniky nikoliv obouruční, kde jak jsem pochopil se rozdíly stírají.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

 

Příspěvekod RBR » stř 15. úno, 2006 14:31

Picard píše:jj leva i prava ruka (leva i prava cast tela) delaji v podstate uplne to samy, aspon teda v Kendo pri zakladnich postojich a secich. A jsou zatezovany stejne.


Nejde o zatěžování svalových skupin, ale motoriku. Prostě dominantní strana je vždy kapku lepší.

RBR
Naposledy upravil RBR dne stř 15. úno, 2006 14:40, celkově upraveno 1
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RBR » stř 15. úno, 2006 14:40

patrik píše:
Picard píše:jj leva i prava ruka (leva i prava cast tela) delaji v podstate uplne to samy, aspon teda v Kendo.


I v iai se zapojují obě... (sajabiki). Bez levé meč ani nevytáhneš. Prostě nikdo nikoho nic nepřeučuje. Která je vpředu by nemělo mít vlvi na to, jestli si pravák nebo levák.

Patrik


Jistě nevytáhneš, ale sek nebo úder povedeš mečem v pravé ruce, která je u tebe dominantní, levá pouze plní pomocnou funkci. Drží pochvu.
Levák to udělá obráceně. Kdy už pochopíš, že v tom rozdíl je. Prostě si udělej nějakou techniku obráceně, meč budeš držet v levačce a pochvu v pravačce. Pak mi napiš své pocity a taky v které ruce budeš držet meč, když by ti šlo o život (když to nadsadím). Stále se bavím o jednoruční technice.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod patrik » stř 15. úno, 2006 14:48

IMHO se především bavíš o něčem, co necvičíš.

Mimoto katana je "obouruční nástroj" a tedy, ačkoliv v kendó jsou jednoruční techniky (většinou levou), stejně jako v iaidó (pravou), většinou provádíš techniky oběma rukama. V obou případech se pohybuješ celým tělem.

Budeš se divit, ale čas od času v rámci zkvalitnění právě těch motorických schopností cvičíme v opačném postoji... ale je to zanedbatelné promile času. Spíš pro zábavu. Ale ty pocity znám.

Mluvíš tu o něčem, co si patrně nezkusil a ani to nemáš v plánu, takže nemá smysl abych Tě "poučoval". Ale garantuji Ti, že jako levák bys neměl v kendó, iaidó nebo podobných školách žádný problém.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod patrik » stř 15. úno, 2006 15:01

Jo ještě k těm pocitům... při opačném pohybu.

S mečem pro mě nemá smysl toto dělat, ale cvičím džódó a budeš se divit, tam je poměrně často opačná pozice. Nemám s tím problém.

Problém jě, když si zvykneš na techniku, udělat ji jinak - opačně. Nejde ale o problém - levák/pravák. Jde prostě o to, že to nemáš nacvičeno.

Jak jsem psal, opakuji se.

Všechno tohle už jsem popisoval.

Něco nového? OK, třeba nittó (rjótó)... Existují techniky, které cvičím s jedním mečem v levé a s druhým v pravé. Je to jen o zvyku. Nebo spíš o nácviku.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Peta » stř 15. úno, 2006 15:12

RBR píše:Nejde o zatěžování svalových skupin, ale motoriku. Prostě dominantní strana je vždy kapku lepší.


No, víš, jde o to, že levák není zrcadlovým obrazem praváka. Leváci mívají celkově menší motorickou asymetrii, v něčem se pravákům podobají, něco mají naopak. Proto si myslím, že pro leváka není automaticky řešení v tom, že bude všechny asymetrické techniky cvičit opačně než pravák.
Peta
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte 25. říj, 2005 23:00

Příspěvekod Peta » stř 15. úno, 2006 15:17

ukropcany: a nedělají to jenom proto, aby měli výhodu (nezvyk pro soupeře)? nebo jim to fakt přijde přirozenější?
Peta
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 50
Registrován: úte 25. říj, 2005 23:00

Příspěvekod RBR » stř 15. úno, 2006 15:39

patrik píše:IMHO se především bavíš o něčem, co necvičíš.

Mimoto katana je "obouruční nástroj" a tedy, ačkoliv v kendó jsou jednoruční techniky (většinou levou), stejně jako v iaidó (pravou), většinou provádíš techniky oběma rukama. V obou případech se pohybuješ celým tělem.

Budeš se divit, ale čas od času v rámci zkvalitnění právě těch motorických schopností cvičíme v opačném postoji... ale je to zanedbatelné promile času. Spíš pro zábavu. Ale ty pocity znám.

Patrik


Opravdu jsem si nevšiml, že katana je obouruční meč, to jsi mě tou informací doslova omráčil.

Já osobně pravou stranu cvičím stejně často jako levou, ne-li víc. (nikoliv jen pro zábavu). Přesto musím konstatovat, že levá je lepší. Zkušenosti lidí kolem mě jsou stejné. Vždy je dominantní strana lepší.
Proto jsem se apriory ptal, zda-li není škola, která je pro přímo pro leváky.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod patrik » stř 15. úno, 2006 15:44

Tak znovu.

Toto není pro leváky nebo praváky. Aktivně zapojuješ celé tělo. fakt, že máš častěji jednu polovinu těla vepředu není i tom, že tato polovina pracuje víc a druhá méně.

Ty jako bys mně přesvědčoval, že když je pravá ruka vpředu, znamená to, že pravá ruka dělá cosi víc, než levá. Takhle to není.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod RBR » stř 15. úno, 2006 16:23

patrik píše:Tak znovu.

Ty jako bys mně přesvědčoval, že když je pravá ruka vpředu, znamená to, že pravá ruka dělá cosi víc, než levá. Takhle to není.

Patrik


Nepřesvědčuji, pouze tvrdím, že dominantní strana je vždy více rozvinutá než druhá, i když systematickým treninkem se je snažíš vyrovnat a že pokud ti "poteče do bot" a budeš muset použít jednoruční techniku, vždy budeš meč držet ve své dominantní ruce (pokud ta ruka bude plně funkční). Podvědomě jej chytíš do dominantní ruky. To je vše.

Na další nesrovnalosti co jsem ohledně japonských škol meče měl jsem se vás zeptal, vy jste mě vše vysvětlili. Tím jsem debatu pravá x levá považoval za uzavřenou, dokud jsi tady nehodil narážku. No nic ukončeme tuto neplodnou debatu. Já si rád zkusím práci s mečem a až budu mít zkušenosti s touto oblastí BÚ tak můžeme v debatě pokračovat dál.

No, víš, jde o to, že levák není zrcadlovým obrazem praváka. Leváci mívají celkově menší motorickou asymetrii, v něčem se pravákům podobají, něco mají naopak. Proto si myslím, že pro leváka není automaticky řešení v tom, že bude všechny asymetrické techniky cvičit opačně než pravák.


Souhlasím. Je to silně individuální. Doslova to záleží na konkrétním člověku a druhu činnosti.

RBR
Naposledy upravil RBR dne stř 15. úno, 2006 16:34, celkově upraveno 1
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RBR » stř 15. úno, 2006 16:26

ukropcany píše:4Peta - možno, neviem... bavil som sa s nimi o tom a povedali mi, že takto je im to prirodzenejšie...


Zde může hrát svou roli, že nejsou úplně vyhranění praváci. Já taky nejsem ultra, absolutní levák, při některých testech jsem reagoval jako pravák, :lol: takže to s mým leváctvím není až tak divoké.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RBR » stř 15. úno, 2006 16:32

ukropcany píše:4RBR - neviem, nevyznám...


Já také ne, pouze jsem nahodil jednu možnou eventualitu

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod patrik » stř 15. úno, 2006 17:03

RBR píše:Nepřesvědčuji, pouze tvrdím, že dominantní strana je vždy více rozvinutá než druhá, i když systematickým treninkem se je snažíš vyrovnat (...)


MNo a já tu zkouším vysvětlit, že ta, co je vpředu není automaticky dominatní ;)

Tedy jen jsem připomněl, co jsem říkal už předtím.

RBR píše:(...)a že pokud ti "poteče do bot" a budeš muset použít jednoruční techniku, vždy budeš meč držet ve své dominantní ruce (pokud ta ruka bude plně funkční). Podvědomě jej chytíš do dominantní ruky. To je vše.


A právě, protože se nosí a pokládá meč tam, kde má být... použiješ tu ruku, která tam má být. Tedy - v japonských BU s mečem se většina věcí dělala právě tak, aby až ti poteče do bot byl meč tam, kde má být. (u správné ruky)...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod choze » čtv 16. úno, 2006 9:19

ahojte,
len taku poznamku na okraj:
prave citam knizku od Kendzi Tokicu - Mijamoto Musasi, zivot a dilo - mytus a skutecnost, podla mna vcelku dobra kniha a je tam zaujimava cast, kde rozobera jednu hypotezu, ci nebol Musasi lavak...
odporucam precitat (samozrejme nielen tuto cast :) )
Uživatelský avatar
choze
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 253
Registrován: úte 09. lis, 2004 0:00
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod RBR » čtv 16. úno, 2006 10:08

choze píše:ahojte,
len taku poznamku na okraj:
prave citam knizku od Kendzi Tokicu - Mijamoto Musasi, zivot a dilo - mytus a skutecnost, podla mna vcelku dobra kniha a je tam zaujimava cast, kde rozobera jednu hypotezu, ci nebol Musasi lavak...
odporucam precitat (samozrejme nielen tuto cast :) )


Je ta knížka někde na netu k dispozici?

RBR

PS: ještě chvilku diskuze a budou leváci všichni japonci:lol:
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod choze » čtv 16. úno, 2006 10:12

knihu som si kupil v knihkupectve(http://www.kosmas.cz/detail.asp?cislo=127769), neviem o tom, ze by sa dala niekde na netu stiahnut...
p.s.: myslim, ze patrik uz niekde tuto knihu inak spominal...
Uživatelský avatar
choze
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 253
Registrován: úte 09. lis, 2004 0:00
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod patrik » čtv 16. úno, 2006 10:18

RBR píše:Je ta knížka někde na netu k dispozici?


Mám poslední na skladě. Rád Ti jí pošlu na dobírku.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod RBR » čtv 16. úno, 2006 10:20

patrik píše:
RBR píše:Je ta knížka někde na netu k dispozici?


Mám poslední na skladě. Rád Ti jí pošlu na dobírku.

Patrik


Je v češtině nebo si mám aktualizovat slovník? Kolik stojí?

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod patrik » čtv 16. úno, 2006 10:24

Je v češtině a za pár penězm na to, jak je obsáhlá.

350-390,-

pošli SZ, email anebo koukni do topicu Mijamoto Musaši zde na BU.cz

(myslím, že je v sekci bojová umění a média)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod RBR » čtv 16. úno, 2006 10:38

patrik píše:Je v češtině a za pár penězm na to, jak je obsáhlá.

350-390,-

pošli SZ, email anebo koukni do topicu Mijamoto Musaši zde na BU.cz

(myslím, že je v sekci bojová umění a média)

Patrik


Beru. Posílám ti moje iniciály do SZ.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků

cron