Aikido a jeho využití :)

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Aikido a jeho využití :)

Příspěvekod Anonymní » pon 18. dub, 2005 17:56

Mám takový dotaz nevím jest-li jste to už řešili ,ale přece mě to jenom zajímá je možnost se ubránit Aikidem v reálném životě proti jednomu a více lidem,protože aikidista jménem Joel Rochel(jméno přesně nevím+ - ) tvrdil ,že po 5 letech pravidelného cvičení a to i opakování cviků doma je aikidista schopen se ubránit na ulici a že aikido je víceméně takový nejhumálnější bojový sport a proto vněm nejsou turnaje.Mě přece jenom přijde ,že některé ůtoky v životě snad nejdou ani použít.Prostě mě zajímá jest-li je možné stímto sportem eliminovat soupeře :?:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

 

Re: Aikido a jeho využití :)

Příspěvekod jox » pon 18. dub, 2005 18:04

Nobody píše:Joel Rochel ... tvrdil ,že po 5 letech pravidelného cvičení a to i opakování cviků doma je aikidista schopen se ubránit na ulici a že aikido je víceméně takový nejhumálnější bojový sport ...
doma 8O 8O 8O asi nezbyde než se zaptat toho Rochela :? .
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Anonymní » pon 18. dub, 2005 18:06

Fakt nekecám prý i se zapojením opáčka doma a totalního zapomatování daného cviku :(
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod jox » pon 18. dub, 2005 18:23

"totalní zapomatování daného cviku" - fakt mluvíme vo Aikidu 8O ? Z toho mála co vim jde naopak vo prožití principů v kontaktu s reálnym nage/uke, u kterýmu se máš naučit odpovídat na jeho skutečný pohyby. Ne drilování "technik". A v reálný situaci bych osobně na nízkýho dana moc nesázel, pokud neumí dobře i něco jinýho. Takže - 5 let na place 20-30 hodin tejdně? Snad. Ale třeba 5 hodin tejdně a ňáký vopáčko doma ..... eeeeeeee ..... nejen že tu chybí blející smajlík, chybí tu i ten co si ťuká na čelíčko.

A nebo proti "vopicím" co vypadávaj z hospod ale kromě chlastání už nic jinýho neuměj. Tam by to mohlo zabrat, ale zrychlit krok je jednodušší...
___
Jox
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Aikido

Příspěvekod Anonymní » pon 18. dub, 2005 18:45

Ja som aikido trenoval asi rok a mozem povedat ze mi dalo naozaj vela, ale jednu vec urcite nie, a to schopnost ubranit sa na ulici. Asi by to chcelo este tie styri roky.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: Aikido

Příspěvekod jox » pon 18. dub, 2005 18:49

Geninn píše:... a mozem povedat ze mi dalo naozaj vela ...
Tohle platí i pro mě.
___
Jox
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod chorche » pon 18. dub, 2005 20:35

a na co jste presli? jestli jste presli...
chorche
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned 27. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Anonymní » pon 18. dub, 2005 21:05

To co jsem psal v http://www.bojovaumeni.cz/bu/modules.ph ... sc&start=0
bylo částečně i z Aikida.
___
Jox
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod severin » úte 19. dub, 2005 6:30

Videl jsem nedavno asi hodinovy promo dokument od Stevena Seagala,ktery ma podle me obrovsky vliv na uspech aikida nejenom u nas.Obohaceno o filipinske nebo cinske vstupy,boj na zemi podobny jiujitsu nebo judo a hromadne bitky pod heslem uhni nebo odhod melo navodit dojem,ze aikido je opravdu drsna sebeobrana.Nekolik dlouhych minut jsou tam zabery boje 1+2 nebo 3.Ten jeden nikdy nemel sanci.Vsichni kdo utoci na tom videu,nabihaji na obrance,jak streleny a repertoar technik je velice slaby.Presto,kdybych byl uplnej laik,tak mam oci na vrch hlavy a jdu cvicit aikido.Stevenovi to urcite funguje a hlavne to umi dobre prodat :!: :!: .Myslim si,ze pokud v dnesni dobe delam bu,ktere ma koncovku "DO" mam urcite jiny cil nez se mlatit na ulici.
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Re: Aikido a jeho využití :)

Příspěvekod Seraph » úte 19. dub, 2005 6:35

Nobody píše:... možnost se ubránit Aikidem v reálném životě proti jednomu a více lidem... po 5 letech pravidelného cvičení a to i opakování cviků doma je aikidista schopen se ubránit na ulici ...


Po 5 letech cvičení aikida? Jasně! Ubráníš se! Ovšem za předpokladu, že těch několik útočníků:
za 1) je mladších 15 let
za 2) jsou docela opilí nebo retardovaní
za 3) jsou to všechno studenti aikida a ví, jak se má chovat správný uke
za 4) bylo zmláceno jiným, nenaivním bojovým uměním a už fakt nemají sílu

:evil:

(cvicil jsem aikido 8 let, toš alespoň trošinku vím, o čem píšu :) )
Seraph
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 63
Registrován: pát 19. zář, 2003 23:00

 

Re: Aikido a jeho využití :)

Příspěvekod Anonymní » úte 19. dub, 2005 8:15

TO SERAPH:
Po 5 letech cvičení aikida? Jasně! Ubráníš se! Ovšem za předpokladu, že těch několik útočníků:
za 1) je mladších 15 let
za 2) jsou docela opilí nebo retardovaní
za 3) jsou to všechno studenti aikida a ví, jak se má chovat správný uke
za 4) bylo zmláceno jiným, nenaivním bojovým uměním a už fakt nemají sílu
(cvicil jsem aikido 8 let, toš alespoň trošinku vím, o čem píšu :)
----------------------------------------------------------------------------------
A toto je co za hovadinu. Ty ze si trenoval 8 rokov AIKIDO sa prebud kamo. Pretoze za tych 8 rokov by si sa naucil aj nieco viac nielen trepat chujoviny. :oops: Keby si pocas tych 8 rokov trenoval aj doma a skusal si to ako sa to da pouzit v realite asi by si toto nepisal. Trening AIKIDA je prisposobeny vseobecne. Nenauci ta hned sebaobrane. Uci len zakladne principy ktore si sam musis prisposobit tomu co chces s AIKIDA vytazit. To znamena ze pokial sa chces niecomu blizsie venovat ohladne AIKIDA (teda napr. cistej sebeobrane proti niekomu kto vie udriet a kopnut) tak AIKIDO nema problem v tomto smere.Len musis mat kamosa ktory vie ,,udierat a kopat,,. Zaciatocnik ta to nenauci. Pre sebaobranu ti bude kludne stacit par principov, ktore pouzijes proti zakladnemu utoku (uder na nos, kop MAE , Mawashi, skrtenie, seky (palica) ) s akym sa mozes stretnut na ulici.Ja trenujem sebaobranu s prvkami (principy) AIKIDO o funkcnosti nebudem hovorit lebo to opat niekto spochybni, to nepotrebujem. Pokial viem utocnika vychylit ( ci uz uderom na rebra, nos,krk ) alebo znizenim jeho taziska , nemam problem ho zneskodnit. Nepochop to zase tak ze som neporazitelny. Bavime sa o beznom utoku na ulici v priestore, bare. Toto vsetko trenujeme najprv pomaly a nasledne maximum speed.To je zaklad ak ho zvladnes ubranis sa na ulici bez problemov. To nie je teoria ale realita!!! Aikido ma tak siroke spektrum ze ani Morihei Ueshiba o nom nevedel :P :P :P :P :P :P :P
[/b]
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Seraph » úte 19. dub, 2005 12:39

No, Tiger, jen se vypovídej.
Ale chápu tě, taky jsem ještě před pár lety stejným vehementním zůsobem obhajoval aikido a odsuzoval každého, kdo měl jiný názor.

Ale jedna tvá věta mně vážně rozchechtala:
" ... trenoval aj doma a skusal si to ako sa to da pouzit v realite asi by si toto nepisal..."

To je skvost, který svědčí o mnohém a já už nebudu dál odpovídat, protože to jednoduše nemá cenu. Přesto ti přeji hodně úspěchů na cestě aikidem.

Seraph out
Seraph
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 63
Registrován: pát 19. zář, 2003 23:00

Příspěvekod Anonymní » úte 19. dub, 2005 12:49

:lol: :lol: :lol:

zaujimave....
suhlasim aj nesuhlasim....
Tiger ma pravdu v tom ze funkcnost aikida je taka ako pri inych boj.umeniach.

ALE....preco ked smarim aikidistov ....inak kolegov.......na treningu
/cvicim a cvicil som toho viac/

o zem ...furt placu ze to uz nieje aikido??

asi tomu nerozumeju alebo tomu nerozumiem ja
alebo maju vsetci utkvelu predstavu ze ma odhodia
pohladom alebo mavnutim ruky ako ueshiba.....blbost.....
tak to musia makat este aspon 50 rokov.......

preco sa v niektorych kluboch aikida cvici tvrdsie a v inych ako sracky??

AKO SOM POVEDAL ....ZALEZI NA UCITELOVI....TRENEROVI....AKO BUDE TO CI ONO VYZERAT.
:!:
TOTO NIEJE O UCINNOSTI STYLU.......ALE O MOZGU KTORY MA CLOVEK V HLAVE.....potom samozrejme aj o stasti a mnohych dalsich aspektoch.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Seraph » úte 19. dub, 2005 13:07

Máš pravdu v tom, že záleží na učitelovi. A na stylu, jakým se v té které organizaci aikido cvičí, protože "ti nahoře" dovedou taky pěkně házet klacky pod nohy, když chce učitel zkusit cvičit jinak. Tím nemyslím případ, kdy si chce přidávat nějaké vlastní nové techniky, ale ty stávající a zastaralé trochu oživit a "zreálnit"; musí se zkrátka držet mainstreamu, aby jeho žáci i on sám znali ty správné techniky na páskování ....

A rozumím ti s tím "...placu ze to uz nieje aikido..." :)
Seraph
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 63
Registrován: pát 19. zář, 2003 23:00

Příspěvekod Anonymní » úte 19. dub, 2005 13:11

teda ako ja do aikida moc nevidim, ale moze byt ze to je aj technikou a nie len mnozstvom treningu.
Davali vcera v telke nejaky dokument o atletoch a boli tam videa z doby ked sa napr. skok do vysky a dialky skakal tak ze ten clovek to mohol pouzit aj v reale. Proste chlapik preskocil 195cm a dopadol na nohy takze ak by tak preskocil plot je ok. Potom ukazali skok do dialky a chlapik skocil 7.5metra a zase dopadol na nohy nie na zadok ako v dnesnej podobe. Takze ak by skakal cez priepast tak prezije - preskoci.
Preco to tu pisem? Lebo ma napadlo ze aha ludia upravili techniku aby dosiali iny ciel v tomto priade vyssie hodnoty a teraz sa skace napr. do vysky flopom sice cez 2metre, ale dopadas na chrbat reps. zatylok takze ak tak niekto skoci cez plot ostane tam lezat ;) a do dialky sa skace tak ze dopadavas na rit no comment je to proste nepouzitelne na real.

Nie je to tak aj v aikide, ze ten chlapik ujsiba ci ako sa volal tie techniky z ktorych to vychadza proste upravil na ine pretoze sledoval iny ciel a teraz vy chcete aby touto technikou sa dalo robit nieco ine. Ale to nejde tak ako nejde skakat cez plot flopom pretoze sa zabijete tak sa neda pouzivat technika z aikida na realnu obranu na ulici.

Zacnite cvict karate a budete mat po problemoch - to len moj navrh ;)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » úte 19. dub, 2005 13:21

vandrak píše:Nie je to tak aj v aikide, ze ten chlapik ujsiba ci ako sa volal tie techniky z ktorych to vychadza proste upravil na ine pretoze sledoval iny ciel a teraz vy chcete aby touto technikou sa dalo robit nieco ine. Ale to nejde tak ako nejde skakat cez plot flopom pretoze sa zabijete tak sa neda pouzivat technika z aikida na realnu obranu na ulici.




Po dlouhe dobe velice krasna myslenka a prirovnani.Hodi se opravdu nejen na aikido. :wink:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod jox » úte 19. dub, 2005 14:00

Čert ví, jak to vlastně ten Ujo ©iba myslel :twisted:
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Anonymní » úte 19. dub, 2005 14:14

ine techniky?

pochybujem....
toto sa docitas vsade....Ueshiba upravil oneeee a tamtooo....

nemyslim ze bolo potrebne nieco upravovat.....bolo a je to dobre tak ako to je...

techniky boli preverene v boji a ueshiba nebol ziadny skolacik....
bol to profik....a to co ukazoval bolo len jeho ponatie technik....
pani staci ked si pozriete cloveka po napr. 10 rokoch treningu a majstra
myslim.... ze technika majstra bude vyzerat tak nenutene ako by to z neho uplne vychadzalo, jemne a ucinne....
Mnoho aikidokov sa snazi hadzat ako ueshiba.. to je sice pekne ale ueshiba uz vedel ako hodit kam zatlacit ci kde udriet.....
pretoze makal na sebe a na svojom style....
a zrazu sa niekto prihlasi na aikido a mysli si ze z neho bude segal
a nebodaj ueshiba .....
preto ma mnoho aikidokov problem ubranit sa, realne vyuzit techniky alebo principi....

mne napriklad hovoria ze som brutalny....ale ja im nato poviem.....chlapci...
to je len demo verzia......

Ueshibovi ziaci vsak zacali hovorit o uprave starych technik lebo to boli nebezp. techniky....

aaaale prd makovy.... Som presvedceny ze to tak nebolo...

ikyo sa da spravit elegantne ....a zaroven funkcne.....
ale ked mi pojde o zivot....zarazim mu hlavu do betonu ....a to bez debaty...
mnohy hovoria ze segalovo aikido je realne a dalsi hned ze to uz nieje aikido.....
ako keby to kua nebolo jedno....nech si kazdy cvici ako chce....
aj tak...ako povedal ueshiba
a na jednej stazi myslim aj asai sensei....bude kazdeho aikido jedinecne....lebo ludia su jedinecny.

akurat sa objavia mudri ludia ktory budu tvrdit nie nie,...len to ich aikido je najlepsie....
kua ako keby mali patent na rozum.....

Vazeni ake pismenko v abecede je najlepsie? /karate, judo, thaibox ?/
a ktore napriklad A je najkrajsie? /iwama,honbu, yosenkan ?/
to co napise ferko mrkvicka ci mrkvicka ferko.....??? :wink:

Uz mi lezu krkom tie porovnavania stylov a porovnavania skol....
zbytocne sakra stracame cas hovadinami...namiesto aby sme dreli a zlepsovali sa....ci uz ako ludia alebo ako bojovnici.....

Za prava gumovych medvedikov....hura hura hura :lol:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » úte 19. dub, 2005 14:56

nic proti tebe mne je aikido ukradnute len ked si precitam ten tvoj "prispevok" je mi jasne ze ked sa vas spoji takychto viacej tazko nieco natrenujete - totiz na to treba aj mysliet a to ty zjavne nevies, tak chaoticky ako pises aj rozmyslas, vysledok je nezmysel a predpokldam ze tak aj cvis kopec nedotiahnutych technik ale zamozrejme si presvedceny ze niekoho zarazis do betonu - len aby si mal vobec sancu vies. Pretoze ked sedis na babete tazko dobehnes niekoho kto okolo prefrci na suzuki 1300 Hayabusa a je jedno aki si jazdec a ako si trenoval ;) ... no nic.

Len mne pride to uvazovanie ake tu predvadza tiger a pod. a ktore tu stale niektory mate, ze kupim si skodovku a tolko ju budem lestit az z nej vylestim BMW ;)

Ja som vam len dal moj nazor na zamyslenie. Co viem ujesiba pomenil v aikide techniky prave preto aby splnali jeho ciel a to bolo peace za kazdu cenu ... jeho dovody nepoznam ale ked raz nieco zmenis uz to nie je to co to bolo. Neviem co to je, ale je to proste ine. Moj priklad z atletiky je toho uplne jasnym dokazom. Ked to niekomu nepride a nevie si to dat dokopy s aikidom ci inym budo, co uz.

Som zvedavy kam si das to svoje ikio nech je to uz cokolvek ked dostanes jeden uraken a mawashi ;) napadlo ta to vobec niekedy ?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Seraph » úte 19. dub, 2005 15:25

No, Vandrak, k té tvé poslední větě - musím se zastat aikidistů - ten uraken a i Mawashi jsme v aikidu trénovali a není zas takový problém se tomu ubránit; sám jsem karate cvičil 4 roky a schválně jsem trénoval s klukama, kteří to také cvičili a když nic tak alespoň uměli kopnout na hlavu aniž by jim upadlo tělo nebo noha :D

A anonyme nad Vandrakem - Ueshiba si docela dost upravil to, z čeho vycházel pro Aikido, tedy Daito-ryu Aikijutsu.
Seraph
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 63
Registrován: pát 19. zář, 2003 23:00

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků

cron