Arnis de Mano vs Escrima vs Kali

barmský box, escrima, silat, viet vo dao a jiná exotická bojová umění

Příspěvekod majkx » sob 12. lis, 2005 9:15

Nějak jsem vypad, takže napsal majkx
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

 

Příspěvekod Anonymní » sob 12. lis, 2005 10:11

Anonymní píše:Když jsem se tak díval na rozdělení stylů na stránkách dipenshi a modernarnis, tak mi z mého laického pohledu vyšlo, že modernarnis od Remy Presasse se vyučuje v širokém komplexním rozsahu FMA, a většina jiných stylů jsou více méně úzce zaměřené.
Jde pouze o velmi stručný a základní přehled, proto jsou někde zdůrazněny pouze rozlišující prvky kterými se jedna linie liší od druhé. ©iroký komplexní přístup k FMA je všude, pouze pak může každý upřednostňovat něco jiného, a v seznamu je tak trochu popsáno co je typické pro tu a tu školu. Znovu zdůrazňuji je to jen STRUČNÝ přehled. Rozdíly bych viděl jako třeba ve školách karate - např. shotokan, gojuryu,uechi atd. je to všechno karate ale každá ta linie má jinak odlišný přístup (teda co si ještě pamatuju a jestli jsem to kdysi blbě nepochopil, aby mě tady nějakej karatista nesprdnul :P )
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » ned 13. lis, 2005 9:20

Aha, tak to jo. Dík za odpověď. Už začínám pro FMA získavat jednoho kámoše co valil hung-gar, pustil si nějaké dema co jsou tady na ně odkazy a je taky nadšený :lol:.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod severin » pon 14. lis, 2005 8:14

Mel jsem možnost cvičit s Rodelem Dagoocem /8.dan MA/ na sommercampu v Německu.Můžu jen říct,že na svůj pokročilý věk nás slušně proháněl a učil techniky,tak jak je učí v Manile.29.10 byl na semináři v Dorthmundu další Filipínec Rene Tongson /8.dan MA/ a myslím,že všichni byli velmi spokojeni včetně vysokých stupnu.Jestli jsou to čarodějové za peníze nevím,protože na to jsem malý pán.Vzhledem k tomu,jaké má Dieter Knutel /7.dan MA,šéf DAV/ kontakty,celkem věřím,že si nějakého šarlatána nepozve.Je pravda,že jindy dost prkení Němci,to dokážou v klasickým arnisu pěkně rosbalit,takže ty Filipínce nezvou zbytečně.
Jestli je MA komplexnější než ostatní systémy ? To asi ne.Styly se liší detaily /viz.tabulka DPS/,ale většinou obsahují všechny možnosti boje.


http://www.bojovaumeni.cz/bu/modules.ph ... opic&t=352

Je jedno,jestli někdo cvičí PKT,Doce Pares nebo MA,protože čím víc se vzděláváte tím více se smazávají rozdíly.Od určité urovně je jedno pod jakou organizací cvičíte a můžete svoji oblíbenou disciplínu obohacovat o techniky z jiných škol.Jediná věc,kterou jsem u jiných org. nezažil,jsou informace pro lidi,kteří necvičí z důvodů krvavé řežby na ulici.Takže pokud v jedné skupině cvičili fighteři krvavej kerambit,v druhé si hráli holky se sarongem a jinými "dětskými" hrami.Cvičili také tělesně a mentálně postižení.Možná se to někomu zdá komerční nebo usměvný,ale mě se to zdá prostě jen správný.
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » pon 14. lis, 2005 18:22

Kerambit....to je takovej ten hnus zahnutej,párací.....???????
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod severin » pon 14. lis, 2005 18:32

severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » pon 14. lis, 2005 18:38

Fujtajcl...... :oops:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod majkx » úte 15. lis, 2005 8:55

Jediná věc,kterou jsem u jiných org. nezažil,jsou informace pro lidi,kteří necvičí z důvodů krvavé řežby na ulici.Takže pokud v jedné skupině cvičili fighteři krvavej kerambit,v druhé si hráli holky se sarongem a jinými "dětskými" hrami.Cvičili také tělesně a mentálně postižení.Možná se to někomu zdá komerční nebo usměvný,ale mě se to zdá prostě jen správný.

Děkuji Severine za vyvětlení, jinak s tebou souhlasím, mně se to zdá taky správné. Myslím si, že studium boj. umění by mělo přinášet schopnost zvětšení šance na přežití v boji o život, ale mimo jiné by mělo vést k upřímnosti a schopnosti chápat druhé lidi a spoustě dalším věcem, jejichž výčet by asi byl dlouhý nudný :) .
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod majkx » úte 15. lis, 2005 9:33

Ten kerambit - 8O , fuj až mi naskožila husina
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod majkx » pát 18. lis, 2005 15:24

Zajímalo by mě, jak je to s názvy různých stupňů v arnis, např. Guro je asi učitel? Jak je to s názvy co jsou před Guro, je to označení určitého stupňě jako třeba rozdělení 1 až 3 dan, atd.. Ještě bych se chtěl zeptat zda už vyšla nějaká kniha o arnis v češtině od českého či zahraničního učitele, popř. kde bych si ji mohl zakoupit. Za odpověď díky. Majkx
Ps: Vím, že technické stupně nejsou zas tak důležité, důležitější je samotné cvičení, ale protože mě FMA uchvátilo, tak bych se chtěl dozvědět co nejvíc informací.
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod severin » pát 18. lis, 2005 19:16

Kniha o Arnisu se tu prodávala zatím jen v němčině.Na vánoce by snad měla vyjít kniha od I.Schovance.
Oslovení má každá škola asi jinak,takže uvedu několik příkladů.Existuje mnoho škol,které nemají začátečnické stupně ale jen instruktorské.
Co jsem poznal lidi cvičící fma,tak jim to bylo celkem jedno.
Kdo umí ten umí a kdo neumí ten čumí /nebo učí/
Doporučuju přečíst : http://www.martialartsresource.com/fili ... lframe.htm
http://www.lapunti-arnis.com/images/dow ... _terms.pdf


MA-USA http://www.modernarnis.com/ranking_system.htm

IKAEF www.ikaef.com program

Inayan eskrima
Inayan Katalungan Guro - Inayan Junior Instructor
Inayan Guro - Inayan Instructor
Inayan Lahong Guro - Inayan Advanced Instructor
Inayan Masirib Guro - Inayan Senior Instructor

Baguhan - Apprentice / Instructor
Katulong - Associate / Instructor
Katiwala - Confidant / Instructor
Kasama - Partner / Instructor

Modern Arnis -DE
bez pásku začátečník
bílý pás 5. úroveň - nižší úroveň
žlutý pás 4. úroveň - nižší úroveň
zelený pás 3. úroveň - střední úroveň
modrý pás 2. úroveň - střední úroveň
hnědý pás 1. úroveň - nejvyšší úroveň

muži ženy
Lakan Dayang

1.Dan Isa expert
2.Dan Dalawa expert
3.Dan Tatlo expert
4.Dan Apat expert
5.Dan Lima expert
6.Dan Anim mistr (junior)
7.Dan Pito mistr (senior)
8.Dan Walo velmistr
9.Dan Siam velmistr
10.Dan Sampu velmistr

Atienza Kali
Disciple level 1-3
Assistant Instructor level 1-4
Instructor 1-4
Full Instructor
Chief Instructor
Naposledy upravil severin dne pon 26. pro, 2005 17:34, celkově upraveno 2
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod majkx » pon 21. lis, 2005 18:16

Díky za fundovanou odpověď Severine, doufám že tě moc nezatěžuji :) , připadám si jak prvňáček co se pořád na něco ptá paní učitelky :lol: . Jinak právě k I. Schovancovi si jedu zacvičit, tak se ho pak zeptám jak to s knihou bude, sakra už aby byl začátek prosince, těším se na cvičení jak malé děcko na Ježíška :D . Jenom by mě zajímalo, proč se mi tvá odpověď zobrazila až teď, když jsem to tu projížděl 19,20, a 21 dopoledne, no aspoň že vůbec.
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Předchozí

Zpět na ostatní asijská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků