Kakie

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Kakie

Příspěvekod hellas » čtv 24. pro, 2009 11:10

Sensei Higaonna

http://www.youtube.com/watch?v=armFVxuj ... re=related od 04:58

Taloši

http://www.youtube.com/watch?v=5LHPGuKa ... re=related

Eric Higaonna a Nakamura u indošů v Chile

http://www.youtube.com/watch?v=aRg2XTIzhmI

JJá našel prvně zmínku o Kakie tady.
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

 

Příspěvekod luen » čtv 24. pro, 2009 12:00

U nas se tomuto rika laai sau :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod marcelo » pon 19. dub, 2010 8:35

http://www.youtube.com/watch?v=Ai1HtkMMrEc


..asi najpremakanejsie karate Kakies co som videl na youtube... pripomina mi to wingchun a taichi silne 8O


Chcem sa opytat panov Karatistov z tohoto fora,cvicite podobne ako tito karatisti??
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod marcelo » pon 19. dub, 2010 8:39

http://www.youtube.com/watch?v=aRg2XTIzhmI


Gojuryu kakie, pred par rokmi by som povedal ze to nie je Karate ale JuJutsu :oops: Niektore nastupy a techniky celkom mnamka,ked to zoberieme ze je to sebaobrana pre beznych ludi a nie system pre MMA atletov
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod hellas » pon 19. dub, 2010 10:20

marcelo píše:http://www.youtube.com/watch?v=aRg2XTIzhmI


Gojuryu kakie, pred par rokmi by som povedal ze to nie je Karate ale JuJutsu :oops: Niektore nastupy a techniky celkom mnamka,ked to zoberieme ze je to sebaobrana pre beznych ludi a nie system pre MMA atletov


to sem sem dal první já, heč :lol:
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod hellas » pon 19. dub, 2010 10:23

marcelo píše:http://www.youtube.com/watch?v=Ai1HtkMMrEc


..asi najpremakanejsie karate Kakies co som videl na youtube... pripomina mi to wingchun a taichi silne 8O


Chcem sa opytat panov Karatistov z tohoto fora,cvicite podobne ako tito karatisti??


Aji mě a vzhledem k tomu, že je to zakladatel Ko Do Ryu, tak by mě zajímalo, kolik teho čerpá z karate a kolik z kung fu (uvádí si tam nějaké 4.mistrovské stupeň)?
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod marcelo » pon 19. dub, 2010 11:10

hellas píše:
marcelo píše:http://www.youtube.com/watch?v=aRg2XTIzhmI


Gojuryu kakie, pred par rokmi by som povedal ze to nie je Karate ale JuJutsu :oops: Niektore nastupy a techniky celkom mnamka,ked to zoberieme ze je to sebaobrana pre beznych ludi a nie system pre MMA atletov


to sem sem dal první já, heč :lol:


..som si nevsimol :oops: kurna :lol:
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod pm » pon 19. dub, 2010 11:47

hezky, hodne blizky nasim drilum na dyun kiu, kratke mosty
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod RUNAR » pon 19. dub, 2010 13:32

Krásně je tady vidět jak jsou Okinawský styly odlišný, co vím tak v Shorin a potažmo Shotokanu se tohle necvičí.
Jinak Karate není a historicky vůbec nebylo něco jako sebeobrana pro normální občany.

Za Shotokan:
Vydrželo to jen velmi málo adeptů, málokdo vůbec ty tréninky vydržel, a to nejen fyzicky.Styl byl ovlivněnej i samurajským výcvikem meče.
Když Funakoshi začínal učit v Japonsku tak to Nakayama popisoval slovy: Vydrželo nás to jen několik, tréninky byly tvrdý a namáhavý, spousta adeptů odešla.

Co jsem četl výpovědi dost tvrdých Karate bouchačů:
Na univerzitě byl trénink 2 x denně, na trénincích jsme často okusili strach, veliká námaha, tisíce opakování základních technik.
Za sebe můžu říct že vím o čem mluví, spárovat i jen řízený kumite s některými lidmi je dost o držku, taky jsem na různých trénincích Karate to překonávání strachu zažil.
Stovky let starej základ cvičení Karate je že Karatista musí bejt dost psychicky odolnej, bez toho to nikdy není Karate ale jen mrtvá technika, mašina bez benzínu, bike bez řetězu.

Jiná věc je hobby "Karate" pro rekreační adepty který to mají jen pro zábavu......to Karate vlastně není, ale pro ty lidi je to přínosná aktivita, tak proč ne.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod will » pon 19. dub, 2010 21:00

marcelo píše:http://www.youtube.com/watch?v=Ai1HtkMMrEc


..asi najpremakanejsie karate Kakies co som videl na youtube... pripomina mi to wingchun a taichi silne 8O


Chcem sa opytat panov Karatistov z tohoto fora,cvicite podobne ako tito karatisti??


Nechci si hrát na chytrýho a možná vyvolám rozruch, ale podle mě to kakie vůbec do karate nepatří. Je to důkazem pouze toho, že karate stále žije a přizpůsobuje se době a přebírá techniky z jiných bojových umění, není čemu se divit, takto vlastně vzniklo. V tomto případě se podle mě jedná o techniky z wing chun a tai či. Není třeba tajemstvím, že i mistr Kanazava vrcholný představitel shotokanu studoval tai či v číně.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

 

Příspěvekod will » pon 19. dub, 2010 21:04

RUNAR píše:Krásně je tady vidět jak jsou Okinawský styly odlišný, co vím tak v Shorin a potažmo Shotokanu se tohle necvičí.
Jinak Karate není a historicky vůbec nebylo něco jako sebeobrana pro normální občany.

Za Shotokan:
Vydrželo to jen velmi málo adeptů, málokdo vůbec ty tréninky vydržel, a to nejen fyzicky.Styl byl ovlivněnej i samurajským výcvikem meče.
Když Funakoshi začínal učit v Japonsku tak to Nakayama popisoval slovy: Vydrželo nás to jen několik, tréninky byly tvrdý a namáhavý, spousta adeptů odešla.

Co jsem četl výpovědi dost tvrdých Karate bouchačů:
Na univerzitě byl trénink 2 x denně, na trénincích jsme často okusili strach, veliká námaha, tisíce opakování základních technik.
Za sebe můžu říct že vím o čem mluví, spárovat i jen řízený kumite s některými lidmi je dost o držku, taky jsem na různých trénincích Karate to překonávání strachu zažil.
Stovky let starej základ cvičení Karate je že Karatista musí bejt dost psychicky odolnej, bez toho to nikdy není Karate ale jen mrtvá technika, mašina bez benzínu, bike bez řetězu.

Jiná věc je hobby "Karate" pro rekreační adepty který to mají jen pro zábavu......to Karate vlastně není, ale pro ty lidi je to přínosná aktivita, tak proč ne.


Tady pozor Funakosi po příchodu do japonska vyučoval shorin ryu. Moderní shotokan, který je právě je právě ovlivněn cestou meče představil až jeho syn Yoshitaka, kterému ho předal otec, který se ho pravděpodobně naučil od jednoho z učitelů, kterých měl víc. Shorin ryu je charakteristické vyššími postoji, kdežto moderní shotokan právě velice hlubokým. Jinak Gičin Funakoshi byl proti, aby se vyvíjel moderní shotokan. Asi věděl více než mi dnes.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod pucmaz » pon 19. dub, 2010 22:25

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 17:33, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod will » úte 20. dub, 2010 5:07

pucmaz píše:
will píše:Nechci si hrát na chytrýho a možná vyvolám rozruch, ale podle mě to kakie vůbec do karate nepatří. Je to důkazem pouze toho, že karate stále žije a přizpůsobuje se době a přebírá techniky z jiných bojových umění, není čemu se divit, takto vlastně vzniklo. V tomto případě se podle mě jedná o techniky z wing chun a tai či. Není třeba tajemstvím, že i mistr Kanazava vrcholný představitel shotokanu studoval tai či v číně.


S takovými prohlášeními opatrně, lépe nejdřív něco nastudovat.
Kakie je součástí Gódžú-rjú od jeho vzniku, resp. cvičilo se ještě dřív, než se název Gódžú-rjú vůbec objevil (tedy za života Higaonny Kanrjó například). Je tedy jeho součástí úplně stejně jako např. kihon, nebo kata, dokonce se někdy říká, že spolu s kata sančin, je to právě kakie, které okinawské Gódžú charakterizuje.
V Šótókanu toto cvičení není, ale karate přece není jenom Šótókan, že jo :)


Když to říkáš, tak to tak asi je. Já jsem se s tím v goju ryu nestkal, ale také ho necvičím jako hlavní styl, spíš občas zajdu na semínář. Ale setkal jsem se s podobními cvičeními, právě u karatistů co zároveň cvičili tai či. Ale ty si u zdroje, takže víš jak to je.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod pm » úte 20. dub, 2010 6:51

pucmaz píše:dokonce se někdy říká, že spolu s kata sančin, je to právě kakie, které okinawské Gódžú charakterizuje.


oboji dedictvi cinskeho predka, Fugkin baak hok = fujianskeho bileho jeraba
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod choze » úte 20. dub, 2010 7:33

will píše:Tady pozor Funakosi po příchodu do japonska vyučoval shorin ryu. Moderní shotokan, který je právě je právě ovlivněn cestou meče představil až jeho syn Yoshitaka, kterému ho předal otec, který se ho pravděpodobně naučil od jednoho z učitelů, kterých měl víc. Shorin ryu je charakteristické vyššími postoji, kdežto moderní shotokan právě velice hlubokým. Jinak Gičin Funakoshi byl proti, aby se vyvíjel moderní shotokan. Asi věděl více než mi dnes.


4 will: mozem sa ta spytat, odkial cerpas informacie?
Uživatelský avatar
choze
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 253
Registrován: úte 09. lis, 2004 0:00
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod RUNAR » úte 20. dub, 2010 8:15

will píše:Tady pozor Funakosi po příchodu do japonska vyučoval shorin ryu. Moderní shotokan, který je právě je právě ovlivněn cestou meče představil až jeho syn Yoshitaka, kterému ho předal otec, který se ho pravděpodobně naučil od jednoho z učitelů, kterých měl víc. Shorin ryu je charakteristické vyššími postoji, kdežto moderní shotokan právě velice hlubokým. Jinak Gičin Funakoshi byl proti, aby se vyvíjel moderní shotokan. Asi věděl více než mi dnes.


1) Kolem Shotokanu koluje spousta dezinformací, už jsem se dozvěděl spoustu příběhů o tom jak a co učil, prozaicky učil Karate co uměl od svých Okinawských učitelů.
2) Shorin je ovlivněný mečem, práce nohou, vzdálenost, timing a další.
3) Nízký postoje jsou otázkou základů, nikdy není dobrý mít postoje úplně nízký, ale i v klasickým Shorin jedou nízký postoje a hlavně přechody z nízkýho do vysokýho postoje.
4) Shotokan různých mistrů je trochu nebo víc JINEJ, a je to podle mě takhle správně, dva borci co cvičej u stejnýho mistra nesmí bejt jeho kopie ale naopak mají mít svůj rukopis, pokud by byly v Shotokanu všichni stejný tak bych řikal že je něco v nepořádku.Spousta borců dělala i Kendo a Judo a do svýho Shotokan Karate to namixovali.
5) Okinawský styly se dost různí, že není něco v Shotokanu vůbec neznamená že to neumí v jiným stylu a naopak.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod will » úte 20. dub, 2010 16:26

RUNAR píše:
will píše:Tady pozor Funakosi po příchodu do japonska vyučoval shorin ryu. Moderní shotokan, který je právě je právě ovlivněn cestou meče představil až jeho syn Yoshitaka, kterému ho předal otec, který se ho pravděpodobně naučil od jednoho z učitelů, kterých měl víc. Shorin ryu je charakteristické vyššími postoji, kdežto moderní shotokan právě velice hlubokým. Jinak Gičin Funakoshi byl proti, aby se vyvíjel moderní shotokan. Asi věděl více než mi dnes.


1) Kolem Shotokanu koluje spousta dezinformací, už jsem se dozvěděl spoustu příběhů o tom jak a co učil, prozaicky učil Karate co uměl od svých Okinawských učitelů.
2) Shorin je ovlivněný mečem, práce nohou, vzdálenost, timing a další.
3) Nízký postoje jsou otázkou základů, nikdy není dobrý mít postoje úplně nízký, ale i v klasickým Shorin jedou nízký postoje a hlavně přechody z nízkýho do vysokýho postoje.
4) Shotokan různých mistrů je trochu nebo víc JINEJ, a je to podle mě takhle správně, dva borci co cvičej u stejnýho mistra nesmí bejt jeho kopie ale naopak mají mít svůj rukopis, pokud by byly v Shotokanu všichni stejný tak bych řikal že je něco v nepořádku.Spousta borců dělala i Kendo a Judo a do svýho Shotokan Karate to namixovali.
5) Okinawský styly se dost různí, že není něco v Shotokanu vůbec neznamená že to neumí v jiným stylu a naopak.


Takže shotokan, který se cvičí dnes je úplně jiné bojové umění než co cvičil Funakoshi, když přišel do Japonska. O tom je dost informací v oficielní literatuře :lol: . V té době cvičil Funakoshi shorin ryu a postoj byl prakticky vzpřímený !!! Až pozděj byl přijat snížený střech, který, ale pořád nebyl tak hluboký jak v dnešním shotokanu. Gičin Funakoshi byl zásadně proti hlubokým postojům, to je všechno práce jeho syna. Funakoshi vždycky tvrdil, že karate je bojové umění a musí být cvičeno, tak aby je mohl civčit, každý třeba dítě nebo hodně starý člověk. A děti nejsou shopné cvičit hluboké postoje, to samé platí o starých lidech. Jinak je pravda co píšeš, že i shorin ryu je ovlivněn cestou meče, ale ne tolik jak právě moderní shotokan. Od té doby co přišel Funakoshi na okinawu, tak karate podstoupilo, tolik změn, že se dá opravdu říci, že dnešní shotokan je úplně jiné bu. Rušili se některé střehy, které se zdánlivě zdály zbytečné a pak se časem zjistilo, že nemůžou pořádně ohýbat kotníky, takže se museli přídávat dodatečné cvičení na uvolnění kotníků, atd. Dá se dohledat se mi, zdá i na netu genalogie, kde se vzal moderní shotokan, nevím to přesně, když udělám chybu, ať mě klidně někdo opraví, ale styl, který vyznával hluboké postoje předal Funakoshimu pravděpodobně Azato, který se ho naučil od Matsumury-Sokon, Funakoshi byl tuším jedíným žákem Azata. Tento styl, ale veřejně G.Funakoshi nevyučoval, ale předal ho Yoshitakovi, který ho proti jeho vůli dále rozvíjel až to dopadlo, tak, že vznikl prakticky nový styl.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod Moto » úte 20. dub, 2010 17:29

4Will:

O Gichinu Funakoshim existuje tolik mytu, ktere jsou k dohledani na netu, v publikacich a nevim, kde jeste, ze clovek musi byt opatrny. Myslim, ze G. Funakoshi nebyl proti nizsim postojum. On sam je zacal verejne ucit na zacatku 30tych let minuleho stoleti. Je to videt na spouste fotografii. Ultra dlouhe a nizke postoje nema na svedomi ani Gichin a ani Gigo Funakoshi, ale sportovni karate ala dnesni WKF, kde je to jasne videt.
V JKA Japonsko, ITKF a rade puvodnejsich Shotokan organizaci se toto nepraktikuje.
A jestli se nizsi postoje praktikovaly u mistru Matsumury a Azatoa, pak je to ta nejlepsi zaruka toho, ze je to tak v poradku a rad budu v Shotokan karate pouzivat takove postoje, ktere maji dostatecnou delku i hloubku a zaroven budou funkcni. Ultra dlouhe postoje s varlaty u podlahy jsou hezke maximalne nekam na WKF soutez a postoje, u kterych ani nevim, ze v nich stojim taky neberu.

Slavna veta mistra Funakoshiho, kterou rikal svym zakum, kdyz uz byl hodne stary a jeho postoje byly vysoke tak, jak mas asi na mysli znela:

"Jsem stary muz a nemohu uz delat delsi postoje, ale vy necvicte tak, jak ukazuji, ale tak, jak rikam!"

S pozdravem!
Moto
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 191
Registrován: ned 23. pro, 2007 0:00
Bydliště: Opět Česko

Příspěvekod luen » úte 20. dub, 2010 19:30

will píše:
pucmaz píše:
will píše:Nechci si hrát na chytrýho a možná vyvolám rozruch, ale podle mě to kakie vůbec do karate nepatří. Je to důkazem pouze toho, že karate stále žije a přizpůsobuje se době a přebírá techniky z jiných bojových umění, není čemu se divit, takto vlastně vzniklo. V tomto případě se podle mě jedná o techniky z wing chun a tai či. Není třeba tajemstvím, že i mistr Kanazava vrcholný představitel shotokanu studoval tai či v číně.


S takovými prohlášeními opatrně, lépe nejdřív něco nastudovat.
Kakie je součástí Gódžú-rjú od jeho vzniku, resp. cvičilo se ještě dřív, než se název Gódžú-rjú vůbec objevil (tedy za života Higaonny Kanrjó například). Je tedy jeho součástí úplně stejně jako např. kihon, nebo kata, dokonce se někdy říká, že spolu s kata sančin, je to právě kakie, které okinawské Gódžú charakterizuje.
V Šótókanu toto cvičení není, ale karate přece není jenom Šótókan, že jo :)


Když to říkáš, tak to tak asi je. Já jsem se s tím v goju ryu nestkal, ale také ho necvičím jako hlavní styl, spíš občas zajdu na semínář. Ale setkal jsem se s podobními cvičeními, právě u karatistů co zároveň cvičili tai či. Ale ty si u zdroje, takže víš jak to je.


Nene, to do karate nepatri, to je tim tai ji :wink: :lol:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod will » stř 21. dub, 2010 6:08

Moto píše:4Will:

O Gichinu Funakoshim existuje tolik mytu, ktere jsou k dohledani na netu, v publikacich a nevim, kde jeste, ze clovek musi byt opatrny. Myslim, ze G. Funakoshi nebyl proti nizsim postojum. On sam je zacal verejne ucit na zacatku 30tych let minuleho stoleti. Je to videt na spouste fotografii. Ultra dlouhe a nizke postoje nema na svedomi ani Gichin a ani Gigo Funakoshi, ale sportovni karate ala dnesni WKF, kde je to jasne videt.
V JKA Japonsko, ITKF a rade puvodnejsich Shotokan organizaci se toto nepraktikuje.
A jestli se nizsi postoje praktikovaly u mistru Matsumury a Azatoa, pak je to ta nejlepsi zaruka toho, ze je to tak v poradku a rad budu v Shotokan karate pouzivat takove postoje, ktere maji dostatecnou delku i hloubku a zaroven budou funkcni. Ultra dlouhe postoje s varlaty u podlahy jsou hezke maximalne nekam na WKF soutez a postoje, u kterych ani nevim, ze v nich stojim taky neberu.

Slavna veta mistra Funakoshiho, kterou rikal svym zakum, kdyz uz byl hodne stary a jeho postoje byly vysoke tak, jak mas asi na mysli znela:

"Jsem stary muz a nemohu uz delat delsi postoje, ale vy necvicte tak, jak ukazuji, ale tak, jak rikam!"

S pozdravem!


Naopak právě Gigo Funakoshi měl vliv na snížení postojů nebudem se bavit o nějakých ultra nízkých postojích, to nemá cenu. Ale jsou důkazy, že Gigo o změnách s otcem velice diskutoval a nakonec měl od otce ve všem volnost, kdy to došlo, tak daleko, že některé změny byly přímo v rozporu s tím co učil Gičin Funakoshi. Nakonec byla provedena transformace za spolupráce syna a otce a vzniklo nové bu, které už má japonský nádech. Přečti si heart of karate-do, tam je o tom dost popsáno. Jak o tom, že když Funakoshi přišel do japonska, tak se cvičilo v vzpřímených postojích, tak o provádění změn. Když přišel Funakoshi do Japonska, tak karate, které cvičil bylo zaměřeno hlavně na sebeobranu jednalo s o tvrdé okinawské bu, jak psal shora Runar. Źe se cvičilo v prakticky ve vzpřímených postojích je důvod k zamyšlení, takhle ho zanechali předci. Po změnách je shotokan již moderní bu s japonským nádechem.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků