Fullcontact a meditace

box, kickbox, thajský box, ultimátní zápasy, shootfighting, pankration, vale tudo...

Moderátor: Toman

Fullcontact a meditace

Příspěvekod Schlag » čtv 30. kvě, 2013 16:16

Ahoj zajímal by mne váš pohled na meditace a různá podobná cvičeni. Meditujete před zápasem/sparingem ? Je meditace a dechová cvičeni přežitek ze "staré doby" nebo může pomoci i v současné době full contactnim zápasníkům ?
Schlag
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 08. bře, 2013 18:35

 

Re: Fullcontact a meditace

Příspěvekod Zaraki » čtv 30. kvě, 2013 20:35

Schlag píše:Ahoj zajímal by mne váš pohled na meditace a různá podobná cvičeni. Meditujete před zápasem/sparingem ? Je meditace a dechová cvičeni přežitek ze "staré doby" nebo může pomoci i v současné době full contactnim zápasníkům ?


Nemedituji zdá se mi to zbytečný a u některých lidí bych řekl že by mohla zlepšit výkon ale pochybuji o tom ;) .
Zaraki
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 17. kvě, 2013 12:23

Re: Fullcontact a meditace

Příspěvekod wanderlei2 » pát 31. kvě, 2013 5:29

Podle mě má každý něco jiného, co mu pomůže se zklidnit, nabýt novou energii atd. Třeba mně nejvíc pomáhá být v přírodě, tobě třeba pomůže meditace. Nejlepší je to zkusit, třeba nejdřív navštivit kurzy řízené meditace, abys meditoval správně.
wanderlei2
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 73
Registrován: stř 25. dub, 2012 23:00

Re: Fullcontact a meditace

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 03. čer, 2013 0:58

Schlag píše:Ahoj zajímal by mne váš pohled na meditace a různá podobná cvičeni. Meditujete před zápasem/sparingem ? Je meditace a dechová cvičeni přežitek ze "staré doby" nebo může pomoci i v současné době full contactnim zápasníkům ?


Vzhledem k tomu, ze pod terminem "meditace" si ruzni lide predstavuji ruzne, castokrat i nesmyslne věci, myslim, ze je nepravdepodobne, ze bys dostal rozumnou odpověď.

Ale obecne: Jestliže je cilem "mentálních cviceni" uprava mentálního stavu - laicky receno, abys mel v hlave věci, co tam byt mají a nemel tam věci, co tam byt nemaji - jak by něco takového mohlo byt v jakekoliv dobe "prezitek"? Kazda fyzicka akce zacina v hlave, a pokud clovek nemá poradek tam, tak dostane, at "umi" cokoliv ;-)
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Fullcontact a meditace

Příspěvekod Schlag » pon 03. čer, 2013 15:41

dik za názory. Ale asi jsem to špatně formuloval ... Chtěl bych vědět jestli vy (myslim MMA fightery apod.) nějakým způsobem meditujete a jakým. Ty odpovědi se sparingem atd jsou super. Ale trošku mimo to co jsem chtěl vědět. Zajimá mne jestli se medituje v klubech které dělaji i Fullcontact, nebo jestli to patři "pouze" k tradičnim bojovým uměnim.
Schlag
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 08. bře, 2013 18:35

Re: Fullcontact a meditace

Příspěvekod defendu » úte 11. čer, 2013 18:31

Ne, ve sportovních klubech se standartně nemedituje, stačí?
Definuj co si pod pojmem meditace představuješ, proč tě napadlo bojové sporty k meditaci vůbec přiřazovat a k čemu je podle tebe dobrá...a třeba někdo pochopí na co a proč jsi se vlastně ptal.
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Re: Fullcontact a meditace

Příspěvekod Schlag » úte 11. čer, 2013 21:01

jasný asi jsem to špatně formuloval. No zajímá mě proč jsou v nekontaktních bojových uměních jako součásti tréninku různá dechová cvičeni a ty zmíněné meditace a ve Fullcontactnich ne. Taky mne zajímá, jestli před tím než vstoupíte do ringu, nebo klece provádíte nějaká cvičeni na relax a jaká. Nechci poradit spíš se nechat inspirovat.
Schlag
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 08. bře, 2013 18:35

Re: Fullcontact a meditace

Příspěvekod cohen » stř 12. čer, 2013 8:09

Tak tak, o nic nejde. Ked som vliezol do ringu z Ucropom, tiez som si tak hovoril. A vazne o nic neslo. Len ma potom 4 dni bolela polovica cloveka. Nastastie do mna nekopal, nebyt bezeckej sudrznosti, bolel by ma cely. :mrgreen: Clovek by mal meditovat (rozumej rozmyslat) najma po prehratom boji, ktory prezije. V ramci lizania si ran. Vtedy je na to ten spravny cas. ;) Napriklad ja som si rozmeditoval, ze najblizsich minimalne 5 rokov nevleziem do ringu s thaiboxerom, ktory ma technicky a fyzicky niekolkonasobne prevysuje a zaroven mi chce dat KO. Celkom to pomohlo. :D
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Re: Fullcontact a meditace

Příspěvekod Schlag » stř 12. čer, 2013 16:28

super, dik za nazory (rady). Jen ted tim spiš nechápu proč se taková cvičeni stále v tradičnich bojových uměnich vyskytuji ?
Schlag
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 08. bře, 2013 18:35

Re: Fullcontact a meditace

Příspěvekod Asanoth » stř 12. čer, 2013 20:00

Dechová cvičení se dělají i v bojových uměních, které cvičí fullkontakt. Nedělají se ve sportech, protože jde o sport. Primárním cílem je vyhrát sportovní souboj.
V bojových uměních, teda v těch pořádnejch, je cílem samozřejmě naučit se bít v praxi(proto také cvičíme v rukavicích atp.), ale zároveň je tam například cíl mít zdravé a fungující tělo, a to za účelem kvalitního života, nikoliv za účelem být schopný v příštích pár letech někomu dát v ringu na budku, k čemuž mohou dechová cvičení pomoci.
Pokud někdo cvičí jen formy a do toho si občas "zamedituje", a lapu nebo pytel viděl leda na obrázku, necvičí bojové umění. Což neznamená, že mu to nemusí vyhovovat, ať si každý dělá, co ho baví :)
Asanoth
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 133
Registrován: pát 30. bře, 2007 23:00

 

Re: Fullcontact a meditace

Příspěvekod frajerKokoMihule » sob 15. čer, 2013 12:05

Schlag píše:super, dik za nazory (rady). Jen ted tim spiš nechápu proč se taková cvičeni stále v tradičnich bojových uměnich vyskytuji ?


Hazeni perel svinim, ale nemam co delat, takze:

Mentalni cviceni nejsou ani 'dechová cvičení' ani 'premysleni o necem' (napr. kdyz sedim na hajzlu, funim a premyslim co budu mit na obed neni mentalni cviceni). Necvici se proto, ze to nekoho 'bavi' nebo mu to 'vyhovuje', ba ani proto aby mel clovek 'zdrave a fungujici telo' (mentalni cviceni = cviceni mysli).

Prave naopak cilem skutecne meditace je mit zdravou a fungujici (v bojovych situacich) mysl. (Predstava, ze to neni potreba, je jako predstava Franty Vomacky, ze neni potreba delat takove kraviny jako zvedat cinky a tlouct do pytle, protoze on proste vleze do ringu a smazne Lebanera, bo on je fakt desnej frajer.)

Meditace se ovsem pouzivaji hlavne v systemech nabozenskych, jako je krestanstvi,yoga,budhismus,zen apod. a pak taky v japonskych BU, protoze ty jsou jako celek hodne prosakle zenem. To je odpoved na tvoji otazku, proc se v 'tradicnich' (tj.japonskych) BU meditace vyskytuji: Tehdejsim japonskym valecniku pripadalo, ze cvicit mysl zenovou koncentraci je pro boj uzitecna vec. Dnes uz se ovsem i tam 'medituje' hlavne ze setrvacnosti.

Drtiva vetsina lidi ovsem nevi ani, co to meditace je, natoz aby ji mohli provadet nebo tusili k cemu je dobra. Zapadni kultura obecne k meditaci moc netihne, a moderni zapadni kultura pak uz vubec ne.(pokud to neni nejaka pseudo-meditace pridruzena k new age pseudo-vychodni filosofii ;-)
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Fullcontact a meditace

Příspěvekod Schlag » sob 15. čer, 2013 18:01

dik za odpověd. Jen jsem nepochopil to: házet perly svinim. Prosim ještě i to mi vysvětli.
Schlag
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 08. bře, 2013 18:35

Re: Fullcontact a meditace

Příspěvekod frajerKokoMihule » úte 18. čer, 2013 5:55

Schlag píše:dik za odpověd. Jen jsem nepochopil to: házet perly svinim. Prosim ještě i to mi vysvětli.


To je biblicke rceni z Matouse 7:6 :wink:
"Nedávejte psům, co je svaté. Neházejte perly před svině, nebo je nohama zašlapou, otočí se a roztrhají vás."

Prenesene se jim oznacuje zasada, ze je zbytecne az kontraproduktivni neco vysvetlovat lidem, kteri to pravdepodobne nepochopi, nebo se podle toho nebudou ochotni zaridit. :wink:
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Fullcontact a meditace

Příspěvekod Schlag » úte 18. čer, 2013 16:14

a super dik za vysvětleni. Nyní ale nechápu jinou věc. Ty si myslíš že jsem založil diskuzi a ptal se na názory jen proto, abych to pak roztrhal a pošlapal ? Ach jo :?
Schlag
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: pát 08. bře, 2013 18:35


Zpět na fullkontaktní sporty a MMA (mixed martial arts)...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron