Shorinji Kempo v ČR

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod skai » pát 03. led, 2014 10:51

Zatím se Shorinji Kempo v ČR cvičí pouze na ve dvou klubech (Praha, Karlovy Vary).
Protože o Shorinji Kempo u nás skoro nikdo nic neví, tak pár základních informací:
Shorinji = japonsky Shaolin, Kempo = metoda pěsti

Pro pochopení toho, co je Shorinji Kempo je zapotřebí vědět něco o jeho vzniku.
Shorinji Kempo založil v roce 1947 Doshin So. Doshin So pobýval v letech 1928 - 1945 na čínském území. O jeho přesném působení neexistuje mnoho dokladů vzhledem k tomu, že zde působil jako tajný agent japonského císařství. Pohyboval se zejména ve společnosti místních protivládních skupin. Zde se také setkal s řadou mistrů bojových umění, kteří byli nuceni po potlačeném boxerském povstání na přelomu 19. a 20. století žít v ilegalitě. V Pekingu studoval u mistra Wen Laoshi, představeného mnicha severního kláštera Shaolin Ihermen-thuen. Později se při obřadu v klášteře Shaolin také stal jeho oficiálním nástupcem, 21. představeným této školy.

Působení Doshin So v Číně ukončila porážka Japonska. Po návratu do své vlasti v roce 1946 viděl, jak kapitulace a obsazení americkými vojsky vedla k totální demoralizaci, ztrátě osobních hodnot a úpadku do té doby hrdé japonské společnosti. Protože se stal v Číně současně zen-buddhistickým mnichem, rozhodl se, že bude zen-buddhismus vyučovat a pomůže navrátit poražené obyvatele k jejich původním kořenům. Nesetkal se však s velkým úspěchem, jelikož mu nikdo nechtěl naslouchat.

V roce 1947 učinil Doshin So další a tentokrát velmi úspěšný pokus získat si pozornost lidí. Zkombinoval bojové techniky, jež se naučil v Číně, jiné bojové styly, které znal a přidal svou interpretaci zen-buddhistické filosofie (Kongo Zen) a začal tento styl vyučovat. Toto lze považovat za založení Shorinji Kempo. Je nutno říci, že tento styl není odnoží čínského kung-fu, ale zcela nový styl, který založil Doshin So na základě svých zkušeností s bojovými uměními a zkušeností z války.

Zjednodušeně se tedy dá říci, že Shorinji Kempo je nositelem Zen buddhistické filozofie. Shorinji Kempo je bojové umění pro život. Jeho cílem není vychovávat bojovníky pro zápasy a soutěže, ale zdravě sebevědomé lidi, kteří se budou schopni v případě potřeby postavit za práva svá, svých blízkých či budou schopni pomoci potřebným.

V technikách Shorinji Kempo se využívá jak tvrdého přístupu (údery, kopy, bloky), tak přístupu jemného (uvolnění z úchopu, povalení, hody, znehybnění). Techniky jsou navrženy tak, aby umožňovaly zneškodnění útočníka bez trvalého ublížení na zdraví. Do balíku Shorinji Kempo patří také studium tlakových bodů lidského těla, využívaných jak při vlastních bojových technikách, tak i při masážích a uvolnění bolesti.
skai
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát 20. led, 2012 0:00

 

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 03. led, 2014 19:44

skai píše: Techniky jsou navrženy tak, aby umožňovaly zneškodnění útočníka bez trvalého ublížení na zdraví.


Chapu, ze vyse uvedeny text je v podstate reklamni sdeleni a tudiz by se nemel brat tak vazne.

Presto by me zajimalo, jake techniky umoznuji (spolehlive) zneskodneni utocnika, a pritom mu (spolehlive) neublizi na zdravi?
Obecne cim efektivnejsi technika, tim vetsi riziko ublizeni protivnikovi - a naopak, cim mensi riziko ublizeni na zdravi, tim min je technika spolehliva....
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod skai » pát 03. led, 2014 23:39

Každé bojové umění má nějaké základní principy, na kterých je postaveno. Uvedený text hovoří o principech a myšlenkách, ze kterých vychází SK. Pokud to někdo bere jako reklamní text, budiž, proč ne. Pro mně je SK krásná věc, stejně jako pro spoustu ostatních lidí, kteří ho cvičí. Tak proč to nenabídnout dál a ať si každý vybere to, co je mu blízké.
Prosím o nepřekrucování toho, co jsem napsal :) ...slovo SPOLEHLIVĚ jsem nepoužil ani jednou!! Psal jsem UMOŽŇOVALY, ne ZARUČOVALY. Ani efektivitu technik tady v diskuzi nikdo neposoudí, ta se dá leda vyzkoušet. A samozřejmě nic není 100% bezpečné. Ale vždy si jde vybrat mezi tím, zda ublížit více nebo ublížit méně, hlavně by obrana měla být přiměřená útoku...vše za předpokladu, že má obránce kontrolu nad situací. SK není kouzlo, člověk musí trénovat, jako kterékoliv jiné bojové umění nebo jinou činnost v životě. Podle toho pak má na výběr více nebo méně možností. A proč si nevybrat tu, která méně ublíží? (to neznamená, že to není nepříjemné a nebolí to) ... o tom je podle mně bojové umění. Techniky SK jsou do značné míry postaveny na použití tlakových bodů, to umožňuje být ohleduplnější ... ano, naskytuje se otázka přesnosti atd atd ... opět stejná odpověď. Nic není zadarmo, vše je otázka tréninku :).
skai
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát 20. led, 2012 0:00

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod frajerKokoMihule » sob 04. led, 2014 0:09

Část o reklamnim textu byl spis takovy zdvorilostni uvod, abych ukazal, ze na tu formulaci nechci byt prilis prisny. Takze to vynechame a pujdeme k meritu věci:

To, ze techniky mají fungovat 'spolehlive', jsem tak nejak predpokladal - jenom hlupak by trenoval nespolehlivou techniku. Nejde samozrejme o spolehlivost stoprocentni, nicmene u sebeobrane techniky by mela byt přinejmenším vysoka. Technika, která dela to, co ma, jen v 10% pripadu, je k nicemu.

Nicmene jsem porad nepochopil, jake typy technik se v SK konkretne pouzivaji, ze mají umoznovat 'zneškodnit utocnika a neublížit mu na zdravi' - nejake paky? Skrceni? Tlaky necim nekam?

Nez se na tomto shodneme, zatím nebudu komentovat zbytek tvé odpověď. Snad jenom upozornim, ze tvrde trénovat lze i techniku, která je k nicemu....
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod skai » sob 04. led, 2014 11:07

Ano s tím souhlasím, technika musí být z principu funkční. Myslel jsem to tak, že zaleží hlavně na zkušenosti obránce, jak dobře techniku provede (i úder se dá pokazit, a je pak nefunkční).
Těžko tady budu vysvětlovat techniky, ale v principu se jedná o kombinace úderů na citlivá místa, případně s nějakou pákou a podobně. Na internetu je spousta zajímavých videí:

http://www.youtube.com/watch?v=UG9tsQZGmJE

nebo např. tady s i vysvětlením některých technik (zhruba 5-10 minuta) :)

http://www.youtube.com/watch?v=AQ3OVymXpAk

A s koncem taky souhlasím, trénovat jdou i nefunkční věci... :).
skai
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát 20. led, 2012 0:00

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod Dalt » sob 04. led, 2014 11:50

zajimavy...vypada to trochu jako takovej ritualizovanej thaibox... :)
Jiří Vávra

"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod frajerKokoMihule » sob 04. led, 2014 17:47

skai: Demonstrace pro veřejnost taky člověk musí brát s rezervou, kdyby demonstrace vypovídaly o kvalitě stylu, tak by nejlepší bylo EWTO... Čekal jsem, že nejlépe mi to vysvětlí člověk, který se cvičení SK věnuje.

Nicméně jsem se na části těch videí podíval; a nějak mi to pořád nedalo odpověď na moji původní otázku. Viděl jsem tam úplně klasické kopy do žeber a rozkroku, údery pěstí, obohacené sem-tam nějakou pákou (páky se ovšem tradičně vytratily, když došlo na volný boj). Tedy z mého laického pohledu nic, co by útočníka vyřídilo potenciálně "bez trvalého ublížení na zdraví".

[Teď jsem si ovšem uvědomil, že jsem se možná nechal nachytat na terminologii - striktně vzato "trvalé ublížení na zdraví" je snad jenom smrt nebo doživotní zmrzačení , takže zlomená žebra, nos, ruka nebo noha patří do kategorie "bez trvalého ublížení na zdraví"?]
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod skai » úte 07. led, 2014 19:08

Zásada v SK je co nejméně ublížit, proto se člověk snaží útočit na vybrané body, které jsou schopny útočníka zneškodnit: např. vyražený dech, rozkrok ... v kombinaci s něčím dalším. To jsou dejme tomu ty "jednodušší aplikace", které nevyžadují takový stupeň kontroly, a při použití "více síly" hned jen tak neublíží". Pak jsou samožřejmě některé body, které jsou hodně nebezpečné, a vyžadují hodně kontroly. Ty se člověk učí používat až později, zde je často cílem KO. Všemu jsou uzpůsobeny i údery, jsou spíše lehčí, rychlejší. Trvalé ublížení na zdraví určitě není naražený nos, ani zlomená ruka, ale určitě není cílem technik něco lámat, vyklubovat či trhat :).

Ten volný boj není volný boj, ale pouze goho randori ... tedy pouze kopy, údery...

Doufám, že jsem vysvětlil aslepoň něco. Zase nemůžu prozradit všechna tajemství :D.

Zdravím
Tomáš Bystroň
skai
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát 20. led, 2012 0:00

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod frajerKokoMihule » úte 07. led, 2014 22:56

Nechci vypadat jako kverulant.... ale vzdycky jsem se domnival, ze utok na rozkrok muze skoncit pomerne neprijemnym zranenim. Rozhodne tedy bych ho neoznacil za cil, ktery 'pri pouziti vice sily jen tak neublizi'.

Ale mozna se pletu? :wink:
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod Dalt » stř 08. led, 2014 0:44

mno je rozdil mezi penaltou s rozbehem a normalni kopackou ze jo...
Jiří Vávra

"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

 

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod frajerKokoMihule » stř 08. led, 2014 9:37

Dalt píše:mno je rozdil mezi penaltou s rozbehem a normalni kopackou ze jo...


Uprimne, nevim. Nikdy jsem nevidel studii ani nedelal experimenty :wink:
Ale prave proto bych s cistym svědomím nemohl nikomu doporucit, at kope do rozkroku plnou silou, protože to 'jen tak neublizi'. (Tedy, pokud nechce protivnikovi ublížit, jak receno vyse).

Z toho mala, co vim napr. o cinskych stylech, se tam za legitimni uroven protiutoku proti uchopu za varlata povazoval pichanec do oci; takze přinejmenším intuitivne bych řekl, ze pokud nepovazujes situaci za tak vaznou, abys pichat do oci nebo tloukl do krku, tak bys nemel kopat do rozkroku.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod hellas » stř 08. led, 2014 11:56

Na závodech sem (dávno temu) dostal bombu na kuliska vší siló (suspik sem si nevzal..). Vyřadilo mě to samo aspoň na 15. minut, ale žádný zranění z teho naščesti nebylo.
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod levakbob » stř 08. led, 2014 16:54

A víš to jistě (=měřeno počtem dětí/spermií)?
levakbob
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 16. dub, 2010 23:00

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod skai » stř 08. led, 2014 18:07

...ke kopu do rozkroku ... souhlasím se všemi :D ... může to velmi ulížit, ale záleží na kopu, proto pro tento účel máme speciální druh kopu, který nemá nadělat neplechu, jen má být hodně nepříjemný ...
skai
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát 20. led, 2012 0:00

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod hellas » stř 08. led, 2014 20:16

levakbob píše:A víš to jistě (=měřeno počtem dětí/spermií)?


Rozrůstáme se, tož v pohodě ;)
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 10. led, 2014 5:26

skai píše:...ke kopu do rozkroku ... souhlasím se všemi :D ... může to velmi ulížit, ale záleží na kopu, proto pro tento účel máme speciální druh kopu, který nemá nadělat neplechu, jen má být hodně nepříjemný ...


To je zajimava informace, mohl bys to trosku rozvest?
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 10. led, 2014 5:36

hellas píše:Na závodech sem (dávno temu) dostal bombu na kuliska vší siló (suspik sem si nevzal..). Vyřadilo mě to samo aspoň na 15. minut, ale žádný zranění z teho naščesti nebylo.


Ja jsem zase jednou dostal pichanec do oci...Nejakou dobu jsem byl out, ale oci mam taky v poradku :wink:

V těchto pripadech nejde ani tak o to, co se stalo, ale o to, co se stat mohlo. Osobne nemam nic proti kopani do kouli (cizích), ale clovek si musí byt vedom toho, co muze způsobit.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod Sennin » pát 10. led, 2014 8:03

skai píše:...ke kopu do rozkroku ... souhlasím se všemi :D ... může to velmi ulížit, ale záleží na kopu, proto pro tento účel máme speciální druh kopu, který nemá nadělat neplechu, jen má být hodně nepříjemný ...


Mohl bys, prosím, blíže definovat ten "speciální druh kopu"? To by mě totiž zajímalo v čem jsou ostatní bojová umění tak pozadu :wink:
Marek Pszczolka
Jeet Kune Do CZ
http://www.jeetkunedo.cz/
Uživatelský avatar
Sennin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 786
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00
Bydliště: Praha

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod skai » pát 10. led, 2014 11:40

Tady člověka vždycky někdo chytí za slovo :D. "Speciální" ve smyslu, že do rozkroku kopeme jinak, než třeba na chudan. Jestli se podobný druh kopu vyskytuje i v jiných stylech? Stylů je hodně, takže asi ano, ale nevím, nejsem dědvševěd. Navíc nechci mluvit o něčem, co jsem třeba jen viděl a nikdy nedělal :).
Ke kopu ... asi tady nebudu vysvětlovat techniku kopu, spíše pocit ... uvolněný, spíše štípací :).
skai
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát 20. led, 2012 0:00

Re: Shorinji Kempo v ČR

Příspěvekod skai » pát 10. led, 2014 12:44

Chtěl bych jen zdůraznit, že jsem tady nikdy nechtěl srovnávat SK s jinými BU. Nedělám to ani na tréninku. Každý styl vznikal v nějaké době, vychází z nějakého prostředí, nějak se potom více či méně vyvíjel - a podle toho dnes nějak vypadá. A každému se líbí/vyhovuje něco jiného a cviči z jiného důvodu. Samozřejmě značnou část toho dělá osobnost a zkušenost učitele, kterého člověk potká. Mám osobní preference a názor na to, co mi osobně kde sedí/nesedí, ale plně ostatní styly respektuju :). Je zřejmé, že mně, z toho co jsem kdy zkusil, nejvíce vyhovuje SK :).
Toto téma jsem založil proto, abych zde SK představil odborné veřejnosti v ČR, a abyste si mohli udělat alespoň nějakou představu, ne abych hlásal, že jsme nejlepší :).
skai
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 9
Registrován: pát 20. led, 2012 0:00

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron