Sebeobrana_výběr

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Sebeobrana_výběr

Příspěvekod Real1ty » ned 07. čer, 2015 9:35

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat,zda byste mi mohli,prosím Vás, pomoct s výběr sebeobranného bojového umění/sportu nebo směru.Je mi 20 let a studuji VŠ v Ostravě.Hledám "něco",kde se naučím efektivně bránit,ale také "něco",co není příliš tvrdé (například kyokushin karate mi přijde velmi zajímavé ale na můj vkus příliš silové/tvrdé a agresivní).Velký důraz kladu na duchovní rozvoj- rozvíjení ducha,seberealizace,leč už jsem zde četl,že většinou lektoři krmí své žáky hloupostmi,ale těžko říct,v tomhle odvětví jsem amatér.Jsem spíš typ člověka,co se poddá nepříteli - v klidné pozici čekám na nepřítelův úder/reakci a podle toho jednám.Chtěl bych skloubit duchovní rozvoj se sebeobrannou ale nevím,co by mi tak vyhovovalo.Všechny bojová umění/sporty mají něco do sebe ale těžko si vybrat.Proto budu velmi rád za každý názor,myšlenku,abych dostal představu kam směřovat,děkuji.
Real1ty
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 07. čer, 2015 9:15

 

Re: Sebeobrana_výběr

Příspěvekod Real1ty » pon 08. čer, 2015 9:40

ukropcany píše:Na boji (reálnom, nie scénke na exhibícii) nie je určite nič pekné. Duchovný rozvoj spočíva v tom, že ak si zabijácka povaha, tak súpera nezabiješ. Ak si submisívny, tak nehľadaj duchovný rozvoj, pretože z Teba spraví ešte väčšiu bábovku. Choď na nejaký bojový šport a tam z Teba spravia tvrdého chlapa, ktorý nebude váhať konať. Na "aikide" z Teba spravia "kecálka-latinára", ktorý sa po ťuku do nosa zosype. No a to asi nechceš...

Pravdou je,že "zocelit" bych potřeboval.Koukal jsem se na youtube a pročetl si historii bojových umění a to,čím se specializují ale stále se nemůžu rozhodnout.Nejvíc mě asi nadchlo Taekwondo (ITF),karate(tady ale nevím jestli Shotokan nebo kyokushin,leč jsem projel spoustů diskuzí :D ),Ju-Jitsu nebo Wing Chun. Všechny mě něčím "okouzlili" ale nejlepší asi je se věnovat jednomu a naplno.Kdyby někdo mohl napsat,nějaký rozbor,postřehy mezi těmito 4 bojovými uměními,byl bych vděčný.
Jinak děkuji ukropcany za jeho komentář.Trošku mi to osvětlilo situaci.. :)
Real1ty
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 07. čer, 2015 9:15

Re: Sebeobrana_výběr

Příspěvekod Gusep » pon 08. čer, 2015 10:20

Real1ty píše:Hledám "něco",kde se naučím efektivně bránit,ale také "něco",co není příliš tvrdé (například kyokushin karate mi přijde velmi zajímavé ale na můj vkus příliš silové/tvrdé a agresivní).Velký důraz kladu na duchovní rozvoj


Ak uz ma prist ku konfliktu, tak efektivna obrana bude vzdy tvrda a agersivna. Inak nebude efektivna ;) Sebarozvoj/duchovny rozvoj alebo akokolvek to chces nazyvat s tym nieje v protiklade.
Gusep
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Sebeobrana_výběr

Příspěvekod Real1ty » pon 08. čer, 2015 10:57

Gusep píše:
Real1ty píše:Hledám "něco",kde se naučím efektivně bránit,ale také "něco",co není příliš tvrdé (například kyokushin karate mi přijde velmi zajímavé ale na můj vkus příliš silové/tvrdé a agresivní).Velký důraz kladu na duchovní rozvoj


Ak uz ma prist ku konfliktu, tak efektivna obrana bude vzdy tvrda a agersivna. Inak nebude efektivna ;) Sebarozvoj/duchovny rozvoj alebo akokolvek to chces nazyvat s tym nieje v protiklade.

Myslím,že to začínám chápat :D A co si myslíš,prosím tě,o těch uměních,která jsem vyjmenoval?Nakonec se pro něco stejně rozhodnu ale třeba mi vaše názory pomohou naklonit misku vah o něco razantněji. :D
Real1ty
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: ned 07. čer, 2015 9:15

Re: Sebeobrana_výběr

Příspěvekod Gusep » pon 08. čer, 2015 11:39

Mozem sa vyjadrit akurat ku karate - z mojho pohladu je to komplexne BU, efektivne, tvrde a agresivne :D ALE zalezi na ucitelovi, metodike, ci je klub orientovany na sport/sutazenie, atd. Faktorov je dost a nemyslim si, ze je jednoduche najst idealny mix.
K ostatnym Tebou vymenovanym BU sa z nedostatku vlastnych skusenosti nevyjadrim.

Ak Ti ide o sebaobranu, Google mi v Ostrave nasiel napr. http://www.gbdraculino.cz/ kde sa venuju nesportovej forme BJJ + spolupracuju s RBSD Olomouc.
+ samozrejme ako pise Ukropcany, sportovych klubov boxu/thaiboxu tam mate dost a kazdy z nich ta nauci rozdavat aj prijmat :)
Na prvoplanovy duchovny rozvoj sa vykasli, ten sa dostavi s tym ako sa clovek musi ucit pokore, odlozit ego atd.
Gusep
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Sebeobrana_výběr

Příspěvekod Genesis » pon 08. čer, 2015 14:42

Mám zkušenost s Taekwondem ITF a shrnutí je asi takový, že na dvou hodinách kickboxu sem se naučil víc než na roce Taekwonda.
Genesis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 566
Registrován: ned 14. led, 2007 0:00
Bydliště: Dobruška

Re: Sebeobrana_výběr

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 08. čer, 2015 16:20

Duchovný rozvoj spočíva v tom, že ak si zabijácka povaha, tak súpera nezabiješ. Ak si submisívny, tak nehľadaj duchovný rozvoj, pretože z Teba spraví ešte väčšiu bábovku. Choď na nejaký bojový šport a tam z Teba spravia tvrdého chlapa, ktorý nebude váhať konať. Na "aikide" z Teba spravia "kecálka-latinára", ktorý sa po ťuku do nosa zosype.


Ukropcany ma v podstate pravdu, ale trosku to zjednodusuje. Zase si z toho neodnes zaver, ze zadny 'skutecny' duchovni rozvoj neexistuje :wink:
(Ale jinak ho samozrejme zpravidla nenajdes v oddile aikida, to je fakt).
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Sebeobrana_výběr

Příspěvekod 60H2O » pon 08. čer, 2015 19:08

ne nadarmo se říká, že nejlepší obrana je útok
60H2O
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: pát 02. led, 2015 7:10


Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron