Tradicní karate

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » čtv 13. črc, 2017 1:28

No ono to může být pravda i nemusí, když budu cvičit jógu, tak ta mi asi v sebeobraně na ulici moc nepomůže, ale u karate to platí, karate se dá použít jako sebeobrana na ulici, ale musím ho také jako sebeobranu cvičit ne pouze jako sport nebo kroužek 2 týdně. Osobně znám několik jedinců, kteří byli schopni ovládnout systém během 5 let a o tom, že by jim to nefungovalo na ulici vůbec nepochybuji. Spousta jedinců se pasuje za odborníky na karate, ale realitou je, že karate viděli, tak leda z vlaku. U karate jako u většiny umění člověk potřebuje učitele a zde to teprve vše začíná, když člověk narazí na odborníka, tak to už je vlastně výhra, i kdyby ve finále třeba celý systém neovládl, podstatný je základ, protože člověk pod neodborným vedením může i léta cvičit špatně a zbytečně trápit tělo i ducha. Bohužel je to tak. I na trenérském semináři jsem se setkal s mistrem, který začal diskutovat s lektorem o provedení kopu, že jako je lepší ho kopat takhle, i když to byla evidentně hovadina, a je to jenom proto, že on sám ten kop nezvládl, takže protože je sám nemehlo, tak blbosti pak předává dál. Je to pouze v lidech a jejich prioritách. Karate je skutečné bojové umění a jeho ovládnutí je dřina, obsahuje náročné kopy (některé styly) vyžaduje dobrou flexibilitu, atd., a pro použití v reálu i fyzickou sílu, ne každý to dá, myslím tím hlavně precizní ovládnutí systému. Třeba provedení kopů u člověka, který to umí je prostě nádhera. Už jenom samotná rozcvička je vlastně uměním včetně průpravných cvičení. I podle toho se dá poznat znalec. Jak říkám kvalitní učitel je dar, stačí jediná věta od odborníka a člověk se může hodně posunout.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

 

Re: Tradicní karate

Příspěvekod Miko » čtv 13. črc, 2017 15:03

Neberes to vse z pohledu jen ringu?preci nemusim
Byt bijec v ringu abych se zvladl ubranit na ulici..
S tim karate-tak kdyz budu drit poctive karate,protoze me to bavi a za 3roky se zacnu umet branit na ulici,tak je to pro me lepsi nez abych rok delal box,kterej me nebavi...hlavne ze se k ty sebeobrane dopracuju...rok nebo pet..
Miko
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 3
Registrován: pon 10. říj, 2011 23:00
Bydliště: Sokolov

Re: Tradicní karate

Příspěvekod graver » pát 14. črc, 2017 6:37

Já bych měl řešení. My netradičně tradiční občas zařazujeme i prvky jiných BU (x-jutsu, judo...). Tak proč nezařadit x-box. První (půl)rok, pak už adept zvládá sebeobranu a street fighting a může se naplno věnovat karate.

Jo, Runnar, kde tomu je konec...

Warning: irony inside
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Tradicní karate

Příspěvekod cohen » pát 14. črc, 2017 8:41

cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Re: Tradicní karate

Příspěvekod graver » pát 14. črc, 2017 9:45

...a Luen, Xiexie...
Taky jsem měl o pár tun míň, koukám :oops:
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Tradicní karate

Příspěvekod Boxerista » pát 14. črc, 2017 12:10

Aj karate sa da robiť tak aby bolo účinne. Tak ako si poznamenal Ukropcany robiť ho podľa seba = správne. A tak ako hovorí ich tréner treba sa vždy učiť aj funkčné veci z iných štýlov.
Boxerista
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 31. srp, 2014 10:47

Re: Tradicní karate

Příspěvekod graver » pát 14. črc, 2017 12:27

No jo, ale Ucrop asi myslel "správne = ako x-box", což je nakonec z toho videa patrné :lol:
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 14. črc, 2017 12:40

Posledni odpovedi mi pripomnely, ze jestli je v necem soucasne karate excelentni, je to v generovani vymluv.

Já bych měl řešení. My netradičně tradiční občas zařazujeme i prvky jiných BU (x-jutsu, judo...). Tak proč nezařadit x-box. První (půl)rok, pak už adept zvládá sebeobranu a street fighting a může se naplno věnovat karate.


Aj karate sa da robiť tak aby bolo účinne. Tak ako si poznamenal Ukropcany robiť ho podľa seba = správne. A tak ako hovorí ich tréner treba sa vždy učiť aj funkčné veci z iných štýlov.


Takze jinak receno, budeme ke karate cvicit jeste neco uplne jineho, ale funkcniho; a potom budeme s vaznou tvari tvrdi, ze nam 'funguje karate' :lol:
Proboha, vam neni trochu stydno psat takove kecy? Pokud k tomu, aby karate fungovalo, se musi cvicit neco jineho (co funguje), tak na co pak takove karate je resp. kdy bylo?

Ironicke je, ze pokud bude nejaky jouda karate cvicit 'podle sebe', tak opravdu bude nejspis funkcnejsi v boji nez kdyby cvicil 'oficialni' karate. To je prave to, co tu uz od zacatku pisu: Soucasne karate funguje jenom nahodou; a kazdy jouda z fabriky by vymyslel neco lepsiho. Jouda z fabriky by nevymyslel hloupe kryty; nevymyslel by neefektivni tsuki; nevydumal by si spoustu kata, kterym by nerozumel.

Na takove iracionalni chovani holt potrebuje clovek cerny pasek v karate :mrgreen:

------------------

A nejhorsi na tom je, ze je to vse uplne, uplne, uplne vedle. Soucasni karatiste nejsou mimo, protoze spatne trenuji, a napravi to nejaky cross-trainingem; jsou mimo proto, ze nerozumi tomu, co vlastne trenuji.:!: Vubec nerozumi karate, to je ta pointa celeho tohoto threadu :!:

A nepriznaji to, samozrejme; protoze priznat, ze neco delam deset let a nerozumim tomu, to je orech tvrdak.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod graver » pát 14. črc, 2017 12:55

Ucrop: ale o karate bez konfrontace to přece není. Honění trika (eh, tedy gi) a vyhýbání se kontaktu není karate ani pro mě a ostatně by totéž platilo i pro x-box, kdyby to tam nebylo principielně vyloučené. Že by mělo karate / whatever odpověď na všechno, si rozhodně nemyslím - ani kdybys ho cvičil správně (whatever it is). Pokud jde vysloveně o karate a box, tak by mělo být akceptovatelné tvrzení, že realistickým přístupem se ty nůžky aspoň trochu zavírají (viz Runnar). Za grafiku díky, ale nejsem si jistý, že to "modrá=karate, zelená=box" platí úplně stoprocentně.

FKM: no jo, ten disclaimer tam byl moc malým písmem. Tak pro tebe ještě jednou: Warning: irony inside.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 14. črc, 2017 13:06

Graver: Mno jo, mozna jsem takovouhle visacku prehledl uz jednou, a cele soucasne karate je mysleno jen jako takovy vtip. :wink: V tom pripade tleskam - ono to fakt vypadalo, ze to myslite vazne, ty nesmyslne bunkai, morote uke a vsecko. :wink:

Jeste se vam povedlo to skakani pres bo(Shotokan) a pres mec(Uechi-ryu) - to jsem se fakt rezal :D
----
A propos, mam tu challenge pro vsechny karatisty (kdyz udajne tento thread sleduje cela karatisticka CR): Najde se tu clovek, ktery dokaze vysvetlit aplikaci napr. prvnich trech technik z Heian Sandan? Uchi uke, 2x morote. To prece musi kazdy dat, vzdyt je to zacatecnicka kata, ne? :wink:
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod cohen » pát 14. črc, 2017 13:12

Boxerista píše:Aj karate sa da robiť tak aby bolo účinne. Tak ako si poznamenal Ukropcany robiť ho podľa seba = správne. A tak ako hovorí ich tréner treba sa vždy učiť aj funkčné veci z iných štýlov.

Aky ma zmysel chodit na karate, ked si to nakoniec aj tak musis urobit podla seba? Pricom nemas istotu, ze to sam urobis lepsie? Nie je lepsie ist tam, kde ta to naucia spravne hned a vyhnes sa riziku nespravnych navykov?
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1720
Registrován: pon 15. srp, 2005 23:00
Bydliště: bratislava, svk

Re: Tradicní karate

Příspěvekod graver » pát 14. črc, 2017 13:19

frajerKokoMihule píše:Jeste se vam povedlo to skakani pres bo(Shotokan)

Hele, to neznám - ukaž, kde to máme? To je něco tradičního? :lol:
Argumentační fauly velkoryse přehlédnu - ty bys mi neukázal to skákání.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Tradicní karate

Příspěvekod jarmuk » pát 14. črc, 2017 13:37

Vono i u cvičení musíš přemýšlet.
Navíc není jen jeden výklad jednoho pohybu. Já teda cvičím jen tensho a sanchin, z karate, ale další sestavy si aplikuji různě, ten samý pohyb může být hození, ale i kop...
Vono vlastně nejznámější bojovníci a mistři vždy kombili několik stylů.
jarmuk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 03. čer, 2014 16:46

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 14. črc, 2017 13:42

jarmuk píše:Vono i u cvičení musíš přemýšlet.
Navíc není jen jeden výklad jednoho pohybu. Já teda cvičím jen tensho a sanchin, z karate, ale další sestavy si aplikuji různě, ten samý pohyb může být hození, ale i kop...
Vono vlastně nejznámější bojovníci a mistři vždy kombili několik stylů.


Jojo, tenhle for taky uz znam, a je taky dobry :wink: To je ten vtip o tom, ze nekdo cvici bojove umeni, ale vlastne si sam vymysli techniky - je to trochu jako kdyz nekdo chodi do skoly, a sam si pise ucebnice :wink:

Nerozumis karate ani zbla a myslis si, ze to napravis nejakym 'kombenim' - staci takova odpoved?
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod frajerKokoMihule » pát 14. črc, 2017 13:47

graver píše:
frajerKokoMihule píše:Jeste se vam povedlo to skakani pres bo(Shotokan)

Hele, to neznám - ukaž, kde to máme? To je něco tradičního? :lol:
Argumentační fauly velkoryse přehlédnu - ty bys mi neukázal to skákání.


A to chces jako adresu na dojo? :lol: Ucilo se to na treninku jakehosi 'tradicniho' Shotokanu(coz je o sobe protimluv),jako aplikace toho skoku v Heian Godan, urcite to jeste nekde najdes.

A jinak verim, ze ti tvuj sensei ukaze zastup stejne ci podobne hodnotnych blbin - staci ho pozadat. :lol:
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod graver » pát 14. črc, 2017 16:51

FKM: jo, něco takového bych uvítal - nemusí to být adresa, stačilo by uvést oddíl. Když jsme cvičili aplikace na Godan, nic takového nám žádný z našich mistrů neukazoval. Hele, víš, jak to tady s tebou je: ty jsi nic takového neviděl nebo viděl a nepochopil a děláš z toho atribut Shotokanu. My jsme taky oddíl Shotokanu a občas cvičíme něco z jujutsu, hanbó jutsu... asi by to tedy podle tebe bylo součástí Shotokanu.
Taky si vzpomínám, že jsme nacvičovali mawashi přes židli - zřejmě bys z toho usoudil, že je to aplikace.
Frajere, ty jsi filmový kritik. Rád bych se mýlil, ale z těch tvých keců fakt smrdí na sto honů google university - skutečný trénink čehokoliv jsi asi viděl stejně, jako já svou kostrč. Buď tak nebo nějaká frustrace z vlastních neúspěchů. Jako jo, může pro tebe být terapií oflusávat tady karate, aby ses vlichotil x-boxerům :? .
No, jak už jsem řekl, tohle všechno se dá v pohodě vyjasnit na nějakém setkání, ale já už cvičit nemůžu a tebe tam nikdy nikdo neviděl (opravte mě, jestli se mýlím, ať nekřivdím), takže už to asi zůstane jen na těch netových pindech.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Tradicní karate

Příspěvekod Boxerista » pát 14. črc, 2017 18:13

Ja proste nechápem prečo je tak karate očierňované. Stále je to o človeku a nie o BU alebo BŠ. Aj karate sa dá trénovať inak a aj plnokontaktne. Je to škole kde trenuješ. No a nezabúdajme že kickbox sa vo svojich začiatkoch nazýval aj ako plnokontaktne karate.
Boxerista
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 31. srp, 2014 10:47

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » pát 14. črc, 2017 19:23

No to je tím, že kickbox používá techniku nohou z karate někteří karatisté dělají zároveň kickbox právě proto, že ovládají nohy a tím mají výhodu i proti boxerovi. Hlášky, že karatista nedokáže na ulici třeba kopnout je blbost, je to pouze ve schopnostech toho konkrétního jednotlivce. Jinak ovládnutí techniky nohou je v karate docela náročná věc.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod will » pát 14. črc, 2017 22:32

ukropcany píše:A toto je presne to, čo mám na mysli. Ak niečo ovládnuť trvá 5 rokov, tak je to na kočku, sorry. Po roku (!!!) musí byť človek plne bojaschopný. A nesmie na to potrebovať žiadneho hyper-majstra. V gyme máme pár chlapcov, ktorí po dvoch rokoch boxujú že fakt famózne! Na YT človek nájde toľko parádnych inšpirácií, že až. Nie nie, chlapci, zbytočne ohhajujete dnes už nekvalitný produkt. Doba sa zmenila, pred 30 rokmi to bolo super, to je OK, to rešpektujem. Ale dnes? Sorry, vlak už je o 10 staníc ďalej... Prežije len to, čo sa vyvíja... :idea:


No zdá se mi, že jsme se nepochopili nebo spíš není zájem pochopit. Já mluvil o precizním ovládnutí stylu, a to včetně kopů, ne o tom, kdo dokáže do roka vymlátit hospodu. Nikdo tady netvrdí, že karate je super ultra nejlepší bu na ulici, já jenom tvrdím že kop je kop a úder je úder a dokud nenastanou u člověka nějaké mutace čemuž bych se po fukušimě ani nedivil, tak to tak i zůstane, takže i karatista dokáže na ulici efektivně kopnout, když to umí. Věřím, že máš v gymu výborný boxery, ale to je právě ono umí jenom "boxovat" některé kopy nedají, během dvou let určitě ne, když pominu nějaké ultra geneticky obdařené jedince. Jenže karate není jenom o úderech nebo kopech používá celé tělo různé seky, urakeny, položení na zem, atd. Pokud se budeme bavit o vagabundech, tak znám jedince, kteří žádné bu nikdy nedělali a jsou bojeschopný to si piš, a kdejakýho boxera by si dali k večeři, protože ring je ring a ulice je ulice. Ne že by byli silnější, rychlejší, atd., ale prostě to od přírody v nich je a pár hospod už vymlátili a kriminál je jejich druhý domov, takže nikdo ti nezaručí, že se vždy ubráníš i když budeš boxovat. Je to jenom o přístupu, kdo chce, aby mu to fungovalo, tak mu to fungovat bude, kdo nechce, tak to neřeší. Takže, když to vztáhnu na ten sport ty mluvíš o boxu dobře já mluvím o sportovním kumite, takže kumiťák, který jede aspoň na úrovni národních pohárů je schopen i na ulici kopnout, že to bude fungovat, mají obrovskou rychlost než se nadechneš máš dvě tečky v plešce. I ve sportovním kumite dochází ke kontaktu, a to i úmyslně a u těch kopů obzvlášť kontakt je součástí taktiky některé kopy se jedou skoro naplno, podmety naplno, atd.. Je třeba rozlišit karatisty sportovce a karatisty co chodí pouze do kroužku dvakrát týdně a to jenom někdy. A pak jsou tady jedinci co už nesportujou, ale cvičí dál podle svých potřeb, ale mají právě zkušenosti z toho kumite atd. a už mají čas věnovat se více např. sebeobraně. Karate je sebeobrana, ale také sportem o čemž jsem psal je tedy primárně cvičeno jako sport, což je logické. Když se budu chtít primárné mlátit na ulici nebo půjdu do války, tak moje karate budu cvičit jinak než v běžném životě, ale pořád to je karate jde jen o to určit si prijority.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Tradicní karate

Příspěvekod Boxerista » sob 15. črc, 2017 7:14

No a presne taký už nesportujuci karatisti sú ti ktorí mi nie raz ukázali ako je karate účinne.
Boxerista
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 46
Registrován: ned 31. srp, 2014 10:47

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků