Aikido účinnost

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod jarmuk » pát 18. kvě, 2018 16:44

Já bych to zkusil, ale nejsem čistý aikidoka, podle Vašeho pohledu.
Do držky jsem už dostal víckrát :)
jarmuk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 03. čer, 2014 16:46

 

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod geneticy » sob 19. kvě, 2018 19:27

jarmuk píše:Já bych to zkusil, ale nejsem čistý aikidoka, podle Vašeho pohledu.
Do držky jsem už dostal víckrát :)


Máš ode mne PM. Pokud jsi z okolí, můžeme se setkat.
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod jarmuk » čtv 31. kvě, 2018 17:33

V pondělí jsem se tak ťukal s klukem, co není ani pořádný fighter. Ale reálně jsem udělal uchi kaiten sankyo. To je věc, kterou jsem nikdy nepovažoval za udělatelnou v reálu. Dlouho sem uvažoval, zda to sem psát, ale asi si to zaslouží zmínit. Nejde o to jak sem dobrej, ale o to, že to vyšlo. Ne řízeně, prostě jsem chytil jeho hák a pak už jen reagoval na jeho pohyb.
jarmuk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 03. čer, 2014 16:46

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod jarmuk » pát 01. čer, 2018 12:08

To právě vnáší otázku, zda dokážu posoudit co je udělatelné. Ale jak sem říkal, pro mne je aikido o principech, jestli místo vstupu, páky a pod nakonec kopnu, je to stále aikido.
jarmuk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 03. čer, 2014 16:46

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod geneticy » pát 01. čer, 2018 14:47

jarmuk píše:To právě vnáší otázku, zda dokážu posoudit co je udělatelné. Ale jak sem říkal, pro mne je aikido o principech, jestli místo vstupu, páky a pod nakonec kopnu, je to stále aikido.


Ono to je ještě o něco složitější - kromě techniky samotné a jejího natrénování je tu prostě fakt, zda ti *sedí*. O aikidu zase tak moc nevím po technické stránce, ale znám lidi, kterým zaboha nefunguje obyčejný poraz kolenem*** (myslím, že se tomu v judu říká osotogari, ale její modifikace je vidět všude možně - je to i forma takedownu).

Prostě - neposuzuj to explicitně - ale tak, že ti to prostě funguje - tobě ****. Hodně dávno mi bylo řečeno - a moc o tom nepochybuji - že v kontaktu člověk používá do deseti technik a úplně to stačí. Já si vystačím asi tak se šesti - a to včetně úderů a kopů :)

Taková legrační záležitost u sportovních odnoží je fakt, že se opomíjí ta věc, že každý člověk má dominantní jednu stranu. Takže pilují perfektně na obě strany mavašigeri a při katách se všichni mohou z toho posr...
Ale v kumite jej nasadí v 99% vždy jen z jedné nohy (je to podobné i s lowkickem, když to tak pozorujete jinde).
Provedení přímých kopů je pak v reálu na každou stranu jiné :), i když jde o tu samou věc. Reflexy a svou podstatu neošidíš.

*** teda, umějí ho předvést. Ale reálně jej nikdy nepoužijí.
**** Ukrop občas zmiňuje, že i on sám občas něco z aikida použije - sám jej dělal. Takže o technikách aikida to není - je to o pochybné aplikaci filosofie, pochybném způsobu tréninku, pochybné metodice a neexistenci nějaké formy porovnání mezi sebou - o okolním světě nemluvě.
Jenže sám říkáš, že znáš i něco jiného...takže ti část věcí zasazena do jiného rámce může fungovat a to je dobře. Ale upřímně, vyslal bys aikidoku do boje, kdyby ten aikidoka znal jen ten svůj vesmír a nikdy nenakoukl za hranice ?
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod jarmuk » pát 01. čer, 2018 17:17

upřímě bych do boje nevyslal nikoho.
Znám aikiďáky co se bijí v helmách, kopu a pod. Pak znám takový ty éterický, co jsou měkší než většina taičistů.
Jinak, ano. mám zkušenostim i s jinými BU. To by mělo tak být, si myslím. A souhlasím, že každému sedne něco jiného. O soto jsem nikdy moc nemusel, radši harai goši, nebo sojku. Docela rád mám i morote gari, nebo mongola, tomu sme na judu nikdy jinak neříkali. to už sou zakázaný techniky ve sportovním odvětví. Nějak sem se rozkecal. Souhlasím s tím, že v praxi nedělám všechny tech na obě strany, ale snažím se to na obě cvičit. Občas třeba rok přemýšlím nad pohybem v sestavě a najednou při sparingu udělám ten pohyb a konečně chápu k čemu je.
jarmuk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 03. čer, 2014 16:46

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod will » sob 02. čer, 2018 10:19

[quote="geneticy"]
Taková legrační záležitost u sportovních odnoží je fakt, že se opomíjí ta věc, že každý člověk má dominantní jednu stranu. Takže pilují perfektně na obě strany mavašigeri a při katách se všichni mohou z toho posr...
Ale v kumite jej nasadí v 99% vždy jen z jedné nohy (je to podobné i s lowkickem, když to tak pozorujete jinde).
Provedení přímých kopů je pak v reálu na každou stranu jiné :), i když jde o tu samou věc. Reflexy a svou podstatu neošidíš.

*** teda, umějí ho předvést. Ale reálně jej nikdy nepoužijí.
**** Ukrop občas zmiňuje, že i on sám občas něco z aikida použije - sám jej dělal. Takže o technikách aikida to není - je to o pochybné aplikaci filosofie, pochybném způsobu tréninku, pochybné metodice a neexistenci nějaké formy porovnání mezi sebou - o okolním světě nemluvě.
Jenže sám říkáš, že znáš i něco jiného...takže ti část věcí zasazena do jiného rámce může fungovat a to je dobře. Ale upřímně, vyslal bys aikidoku do boje, kdyby ten aikidoka znal jen ten svůj vesmír a nikdy nenakoukl za hranice ?

No nevím kam chodíš na tyhle rozumy, ale není to pravda. Možná v kumite na okresním přeboru používají jenom jednu stranu. Proč se cvičí na obě strany musí být každému jasné říká ti něco biomechanika, svalové dysbalance, atd. ??? a to jsou jenom střípky. Použití např. kopu na slabší stranu se v kumite jede běžně ne, že ne, ale musíš to mít natrénovaný, v dnešní době prakticky v kumite nemáš šanci, když nekopeš na obě strany, samozřejmě nemusíš, ale špičkoví karatisti to zvládají. To je co tady píšu pořád dokola někdo jednou týdně nebo max. 2 krát ono to tak vychází, když vezmu v potaz prázdniny někdy navštěvoval kroužek karate a pasuje se na odborníka, ale ve skutečnosti neví nic :wink: , bohužel tvrdá realita. Kopat na slabší nohu lze velice efektivně, ale je třeba tvrdě trénovat, bavme se zase o létech tréninku, kdy děti to jedou od 7 let běžně a od 15 tiletýho už bys podle tebe ten nereálný kop schytat nechtěl no možná i od 13 letý holky :D :wink: .
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod jarmuk » sob 02. čer, 2018 13:36

chodí mi do kroužku holka, asi 15 let, 50 kilo i s postelí a do lapy kope jak velkej chlap. už se mnou taky pěkně mrskla o zem. Ale to není standard.
jarmuk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: úte 03. čer, 2014 16:46

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod geneticy » sob 02. čer, 2018 18:04

jarmuk píše:chodí mi do kroužku holka, asi 15 let, 50 kilo i s postelí a do lapy kope jak velkej chlap. už se mnou taky pěkně mrskla o zem. Ale to není standard.


No stává se. Mne při tréninku nakopl to šimpánu desetiletý syn mého kamaráda a skončil jsem na zemi :) A to ani nepřišel na trénink, jen se kouknout na taťku :) Ale je fakt, že někteří to mají vrozené a buď to na nich vidíš, nebo ne. Otázkou je, zda se pak nedají udolat nějak jinak. Pak je ještě skupina lidských predátorů, jak už zmiňoval Ukrop.

Nechtěl jsem reagovat na Willa, dokud se nenaučí psát v odstavcích, ale což … :lol:

Takže: :evil:
Co tu pleteš biomechaniku ? Tohle je nervovém systému jako takovém a preferencích v hemisférách mozku. Praváka lze naučit psát levou - ale nikdy to nebude brát jako první možnost a na podvědomé úrovni vůbec ne - platí to i obráceně. To jako 7letý trénink karate provede s tebou mozkovou operaci ? To leda tak lobotomii. Jen asi 2% lidí jsou obojetní.
Provedení téže techniky se bude lišit u jedince na každé straně těla a některé mozek vyřadí ve stressu jako nepoužitelné - obvykle obloukové kopy, protože vyžadují jiné zpracování nervovým systémem. Dominantní strana v kopech je obvykle přesná a tvrdá, ta druhá je většinou švihová s menší balanční jistotou. To sice nevylučuje to, že se lze naučit jednu techniku na obě strany - kde jsem to vůbec řekl ? :? - ale že mozek v boji bude prostě velet jinak.
A co to meleš o okresním přeboru ?
- Mrkni na https://www.youtube.com/watch?v=xsVakZ4IrTA - Buakaw je je jeden z technicky nejlepších MT fighterů - jeho techniky se na obou stranách těla liší. 80% jeho vyšších kopů je z levé nohy (high kick, side kick) a nejúčinnější údery rukou jsou taky zleva. Protože s Yi Longem neměl čas přemýšlet, musel jednat. Na méně dominantní stranu používá spíše koleno a stop kick (maegeri z přední nohy) a highkick ve formě maegeri. Pravděpodobně je levák.
Když to nebude stačit, mrkni se na tohle - https://www.youtube.com/watch?v=XFsozl4Ai1g. Rozhodující Butterbeanova ruka je pravačka, levačku používá většinou defenzivně. A techniky se mu po obou stranách liší.

Většina fighterů není symetricky oboustranná, to je blbost na kvadrát - a platí to i tehdy, když si na hajzlu utíráš zadek. Takže trénovat oboustranně ano, ale musí ti to sedět výběrem a provedení technik - jinak z toho bude jen gymastika. Ta touha po oboustranné dokonalosti je příznak nějakých pošahaných tužeb.

A jo...kdybych před třiceti lety řekl veliteli, že mi má dát sedm let na to, abych nováčky naučil se o sebe postarat, byl bych za blázna. Za 3 měsíce se musejí umět ohánět alespoň rukama a někoho přehodit - a máš na to dvě hodiny týdně. Vojáci se po této stránce sekali jak housky na krámě a sekají doposud. Myslíš, že někde jinde ve světě to je jinak ? Důležitý je čas ve vztahu k výsledku. A ve sportu, pokud je kontaktní, to je totéž. Protože doba aktivního působení je krátká a neexistuje liga masters :lol: Víš, kdy končí s kariérou v barmském boxu ? Obvykle do třiceti let. Na pohádky japonskýho děduška jsem už trochu starý.
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 72
Registrován: pon 30. led, 2017 11:51

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod will » sob 02. čer, 2018 19:14

[quote="geneticy"]
Co tu pleteš biomechaniku ? Tohle je nervovém systému jako takovém a preferencích v hemisférách mozku. Praváka lze naučit psát levou - ale nikdy to nebude brát jako první možnost a na podvědomé úrovni vůbec ne - platí to i obráceně. To jako 7letý trénink karate provede s tebou mozkovou operaci ? To leda tak lobotomii. Jen asi 2% lidí jsou obojetní.

Já reaguju na tvé kategorické tvrzení, že na 99 procent nepoužiješ slabší nohu a říkám ti, že co tady píšeš o té podvědomé úrovni není pravda, lze to vytrénovat a to dokonce i u dospělého. Osobně pracuji s jedinci, kteří ti kopnou i hodně složité kopy na obě strany. Když budeš tu druhou stranu trénovat, tak ji použiješ i v boji stejně jako silnou stranu. Ano vyžaduje to čas. Já se tady nebavím o tom, že za 3 měsíce vychováš vojáka atd., bavíme se o sportu s čím si začal ty. Nebo si myslíš, že vychováš za 3 měsíce špičkového sportovce ?, když chceš do NHL, taky nezačínáš ve 20, že ano, ale ve 4 a pak celý dětství makáš a možná to vyjde, takže asi tak. Jinak je logické, že každý má silnější stranu, to jsem ti nezpochybňoval, jenom ti chci trochu rozšířit obzory, že není jenom černá a bílá.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Re: Aikido účinnost

Příspěvekod danke » stř 20. čer, 2018 9:41

2geneticy: pravda, Rodney K. mluví prakticky o tom samém
25:53
https://www.youtube.com/watch?v=HSTLf7C_uBA
danke
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 36
Registrován: pát 03. led, 2014 18:48

Předchozí

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků