Taoistické Tai Chi?

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Taoistické Tai Chi?

Příspěvekod Anonymní » pát 03. čer, 2005 10:02

Zdravicko, na webe som narazil na toto: http://www.taoist.sk/ vraj Taoisticke tai chi... Poznate ich niekto a ak ano - oplati sa zacat prave tu?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

 

Příspěvekod Miro » pát 03. čer, 2005 10:25

Pokial Ti ide o taiji, tak bez od nich tak daleko, ako len mozes.

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Re: Taoistické Tai Chi?

Příspěvekod WT_Martin » pát 03. čer, 2005 10:29

Uz tu o nich byla rec... Napriklad tady:

http://www.bojovaumeni.cz/bu/modules.ph ... &view=next
<b>Martin Kysela</b>
Lamga Hungkyun Gungfu
林家洪拳功夫
linie: klášter Siulam - Jisin simsi - Hung Heigun - Luk Achoi - Wong Taai - Wong Keiying - Wong Feihung - Lam Saiwing - Lam Jou - Lam Jansing - Pavel Macek
WT_Martin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 15. dub, 2003 23:00
Bydliště: Tady a teď

Příspěvekod Anonymní » pát 03. čer, 2005 10:32

Miro píše:Pokial Ti ide o taiji, tak bez od nich tak daleko, ako len mozes.

Miro


Naprosty souhlas!
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » pát 03. čer, 2005 10:32

nehovorim ze to co chcem je ciste taici alebo nieco podobne... skor ma zaujma kvalita toho co robia (ucinnost - aj ked z ich pohladu) a potom este jedna vec - vzhladom na to ako sa ako organizacia prezentuju aj aktivity pomimo (tzn. sektovanie a pod...)

nicmenej skusim otazku otocit inym smerom: hladam, no nazvime to styl, ktory nie je vazne akrobaticky, tvrdo bojovy (cize priblizne taici), nicmenej by bolo VELMI vhodne, aby to malo "dostatocne" daleko od aktivnej prace s energiou ako cchi-kung. (ja viem odpoved je cvic strecing, ale to nie je ono ;-)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod pavela » pát 03. čer, 2005 18:42

Takzvané taoistické taičí je naprostá příšernost, která newmá nic společného ani s Taoismem ani s Tchajti :?
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod La-jia » pát 03. čer, 2005 19:23

Takzvané taoistické taičí je naprostá příšernost, která newmá nic společného ani s Taoismem ani s Tchajti



Ale na druhou stranu, když taoista cvičí taiji, říká se tomu taoistický taiji. Takže máme budhistický taiji, šintoistický taiji, evangelistický taiji, taiji církve husitské......... fuj! To je hrůza, vždyť já cvičím pravé atheistické taiji. Ale to vlastně kecám, protože jsem se stal ru men jednoho shaolinskýho mnicha, takže jsem docela vyjímka, protože asi jsem jeden z mála, kdo umí 24 forem ru men taiji.
La-jia
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 147
Registrován: čtv 27. led, 2005 0:00
Bydliště: Rakovník

Re: Taoistické Tai Chi?

Příspěvekod Azizi » sob 29. čer, 2013 7:37

Zdravím,
prečítala som si komentáre k taoistickému tai chi, ale nie je tu nič konkrétne. Nevedeli by ste mi prosím niekto lepšie opísať rozdiely klasického a taoistického tai chi? Sama viem len o tom, že taoistické tai chi by malo byť viac zamerané na zdravotné účinky a duchovno a že vzniklo za týmto účelom z pôvodného tai chi (štýl yang), ale nič viac neviem.

Zaujímam sa o to z toho dôvodu, že v minulosti som sa niekoľko rokov učila a aktívne praktizovala taoistické tai chi, zúčastnila som sa aj workshopov so zahraničnou účasťou, cvičila som ho vždy vo voľnom čase... Vlastne až neskôr som sa dozvedela, že to nie je celkom to klasické tai chi, no zostala som pri ňom. Cvičenia vlastne pozostávali z jednej dlhej zostavy a niekoľkých ďalších cvikov, hlavná je však tá zostava. Inštruktori boli veľmi milí, prišlo mi, že ich baví to, čo robia a chcú to jednoducho predať ďalej.

Potom ako som nastúpila na VŠ, hneď v prvom ročníku sa mi povinné labáky kryli s cvičeniami tai chi, a tak som tam prestala chodiť. Odvtedy ubehlo pár rokov. Teraz mám dosť zložité obdobie, čo výrazne vplýva na moju psychiku. Keďže ma fascinujú východné učenia, zen, meditácie, tak mi logicky napadlo vrátiť sa k tai chi. Otázkou je, či znovu k taoistickému, ktorému som venovala toľké roky a myslím, že ho už celkom dobre ovládam alebo začať odznova pri klasickom tai chi. Čo by ste mi poradili, ale hlavne prečo?
Azizi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 29. čer, 2013 6:45

Re: Taoistické Tai Chi?

Příspěvekod Yvan » ned 30. čer, 2013 11:39

Souhlasím se svými předřečníky a taoistické taiji osobně dost nedoporučuji.
Mé důvody jsou následující :

Moje zkušenost s taoistickým taiji.

1) Někdy v prvních letech mého cvičení taiji, tedy před takovými cca osmnáctými až dvaceti lety, jsem se ze zvědavosti navštívil cvičení taoistického taiji v Praze.
Vedla ho ještě jedna Angličanka, která s ním myslím tady v Praze začala.
Lidi, zejména ta Angličanka, byli příjemní. Ale jinak to cvičení bylo jenom následování nějakých, možná "ala taiji", pohybů. bez nějakého porozumění.

2) Pak po několika letech přišel na workshop naší bývalé školy člověk, který cvičil taoistické taiji.
Naše cvičení se mu dost líbilo. Ale rozhodl se zůstat u toho svého, "taoistického".
Důvodem bylo to, že u nich se člověk mohl stát instruktorem taoistického již po šesti měsících cvičení. A u nás tedy ne.

Díval jsem se na teď i na jejich web.
Je to podle mně taková mírná sekta, která dělá nějaké cvičení, co nemá se skutečným taiji ani taoismem témeř nic společného.
Klidně většina z nich mohou být celkem hodní a slušní lidé, kteří chtějí jenom páchat dobro.
Myslím si, že jejich porozumění tomu co dělají, i to co je taiji, je minimální.
A to je tak to co mohou někomu i dát.

Když budu dělat nějaké cvičení, tak můj absolutně minimální požadavek bude, aby to cvičení nebylo špatné pro moje zdraví.
Jejich cvičení, přes všechny ty vznešené řeči, tento můj požadavek nesplňuje.
Díval jsem se na to jak cvičí jejich cvičenci.
Většina těch lidí měla hodně napjaté ruce a cvičila s prohnutou a zablokovanou dolní části zad.
Takový způsob cvičení je nejenom proti základním principům taiji. Ale hlavně dlouhodobě vede k poškozování zdraví.
To pro mne úplně stačí k tomu říci NE.

Osobně Ti doporučuji podívat se a zkusit více různých cvičení. A z nich si vybrat.
Není nad osobní zkušenost.

Rada od jiných sama o sobě nic neřeší, vždy jde o to, jestli jsou dobrá, anebo špatná.
Ale pokud je člověk schopen sám poznat, jestli je rada dobrá, anebo není, tak tu radu již nepotřebuje.

Za sebe Ti můžu jenom doporučit zkusit také cvičení naší školy, které teď bude probíhat 4 týdny v červenci :
viewtopic.php?f=19&t=4119
Yvan
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 690
Registrován: ned 18. dub, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Re: Taoistické Tai Chi?

Příspěvekod Janoj » stř 10. črc, 2013 15:44

Azizi píše:Zdravím,
prečítala som si komentáre k taoistickému tai chi, ale nie je tu nič konkrétne. Nevedeli by ste mi prosím niekto lepšie opísať rozdiely klasického a taoistického tai chi? Sama viem len o tom, že taoistické tai chi by malo byť viac zamerané na zdravotné účinky a duchovno a že vzniklo za týmto účelom z pôvodného tai chi (štýl yang), ale nič viac neviem.

Zaujímam sa o to z toho dôvodu, že v minulosti som sa niekoľko rokov učila a aktívne praktizovala taoistické tai chi, zúčastnila som sa aj workshopov so zahraničnou účasťou, cvičila som ho vždy vo voľnom čase... Vlastne až neskôr som sa dozvedela, že to nie je celkom to klasické tai chi, no zostala som pri ňom. Cvičenia vlastne pozostávali z jednej dlhej zostavy a niekoľkých ďalších cvikov, hlavná je však tá zostava. Inštruktori boli veľmi milí, prišlo mi, že ich baví to, čo robia a chcú to jednoducho predať ďalej.

Potom ako som nastúpila na VŠ, hneď v prvom ročníku sa mi povinné labáky kryli s cvičeniami tai chi, a tak som tam prestala chodiť. Odvtedy ubehlo pár rokov. Teraz mám dosť zložité obdobie, čo výrazne vplýva na moju psychiku. Keďže ma fascinujú východné učenia, zen, meditácie, tak mi logicky napadlo vrátiť sa k tai chi. Otázkou je, či znovu k taoistickému, ktorému som venovala toľké roky a myslím, že ho už celkom dobre ovládam alebo začať odznova pri klasickom tai chi. Čo by ste mi poradili, ale hlavne prečo?


Zdravím Tě a podělím se tady také s pár myšlenkami, které vychází z mojí zkušenosti s taiji. Nejdříve bych chtěl říci, že nejsem moc příznivcem, v případě taiji, používání přívlastků. Mě stačí jen to, že jsem se mohl přesvědčit, že taiji je dobré :D
Moc přívlastků pak směřuje k tomu, že to vede k jedinečnosti a zvláštnosti a to pak lidi může klamat. Nevím, odkud ten název taoistické taiji vznikl, ale vlastně každé taiji, které umí používat principu jin-jang (ale nejen tak, že více zatížená noha je jang a méně zatížená je jin :wink: :) ), by se dalo nazývat taoistické, neboť pro taoismus je to také velice důležitý princip :)
Byl jsem u nich v Plzni dvakrát na jejich úvodní hodině a občas se s nimi potkáváme v Borském parku teď o prázdninách. Jejich vnější forma je pro mě zvláštní tím, že už i začátečníci se moc naklání dopředu, protože prý kladou velký důraz na protahování. Což samo o sobě by nebylo nic proti zdraví - je na tom založen streching, ale třeba i jóga a nakonec svým způsobem i ty tzv. vnitřní styly, kam také patří i taiji ). Zpočátku, kdy mysl začátečníka je plně zaměstnána naučením se pohybu budou tam vždy ty znaky nesprávného držení těla, jak se o nich zmínil již Yvan. Vjem správného držení těla se dá úspěšně trénovat, když se člověk zastaví :wink: :) Proto jsou tak důležité pro nárůst dovednosti (kungfu) v taiji cvičeni Zhan Zhuang (statická cvičení). Pak se dá i tak obtížná vnější forma, jakou si zvolili příznivci taoistického taiji, zacvičit bezpečně a s propojením těla do celku :)
Sama jsi si asi vyzkoušela, že se při výuce moc pospíchá dopředu - projdou tu formu (sestavu), která vychází ze sestavy 108 forem stylu Jang cca za 4 měsíce. To vede pravděpodobně k tomu, že žák se stává hodně závislým na svém učiteli a pokud zatím nepochopil, že může cvičit jen část sestavy (třeba i jeden cvik-formu), tak si toho sám doma moc nezacvičí :wink:
Na Tvoje rozhodování jak dál je celkem jednoduchá odpověď :wink: Pokud usoudíš, zda za ta léta jsi zvládla dobře tu vnější formu (108 forem) jak jdou jednotlivé pohyby a formy za sebou, ale cvičíš to mechnicky bez toho, aby Tvoje mysl pracovala stále ve spojení s pohybem - tělem (přestože jej už děláš po stý nebo po tisící),nebo aby Tvoje mysl dostatečně vnímala uspořádání těla (např. správná práce nohou a uspořádání kolen, aby sis je dlouhodobě nezatěžovala a skutečně se to pak nestalo pro Tebe zdraví nebezpečné), jak vnímáš zakořenění a stabilitu centrální osy, pak se bohužel i po letech cvičení pohybuješ na začátku a musíš se ještě hodně učit a trénovat :wink: Bylo by ale škoda taiji opustit, protože se mi takto na dálku zdá, že to s ním myslíš upřímně :)
Hodně štěstí v rozhodování a držím palce :)
Janoj
Janoj
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon 11. pro, 2006 0:00
Bydliště: Plzeň

 

Re: Taoistické Tai Chi?

Příspěvekod OhnivyFenix » pon 24. črc, 2017 18:11

Pokud mohu přidat postřeh, určitě budou relevantní kluby, kde byli učitelé třeba ve Wudangu, jedné z kolébek propojení vnitřních bojových umění a taoismu vůbec.
"...Wudang have been known as an important center of Taoism, especially famous for its Taoist versions of martial arts or Taichi" Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Wudang_Mountains
Tady by se dalo mluvit o taoistickém tai chi, pokud jsou uvědomovány, trénovány a korigovány principy srovnávání a uvědomování těla - postavení, vytažení, uvolňování,... kultivace, meditace; postupně se zapojuje tui shou a další metody.
Cvičit se dá Wudangské tai chi dle náborů v Hradci Králové, Praze, Brně, Blansku, možná už i jinde v různých klubech:
Tai chi (a další Wudangské kungfu, čchikung) v Brně vede Oldřich Lapka, který pobýval v Číně - kolem Wudangských hor řadu let:
http://kungfuakademie.cz/aktualni-akce/
V Hradci Králové působí tato škola:
http://www.wudanghk.cz/pravidelna-cviceni/
V Praze Otakar Chochola - Plující oblaka, v Blansku Ladislav Neoral.
OhnivyFenix
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 24. črc, 2017 17:08


Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků