Iaido - kde nejlepe?

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Iaido - kde nejlepe?

Příspěvekod abigail » sob 30. dub, 2005 22:07

Zdravim :o)

nedavno jsem "objevila" japonska bojova umeni s mecem a nejvice me zaujalo Iaido, proto se chci zeptat jak moc se hodi pro prakticky uplneho zacatecnika a kde je nejlepsi ho zacit cvicit? :o)

predem moc diky,

Monika
abigail
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pát 29. dub, 2005 23:00

 

Příspěvekod patrik » ned 01. kvě, 2005 10:05

Podstatné je, odkud jsi?

Nejlépe se iaidó v ČR cvičí pod hlavičkou České federace kendó, tedy Zen Nihon kendó renmei (seitei) iaidó, Standardní iaidó Celojaponské federace kendó ;)

Všude v jejích klubech se cvičí od začátku, takže cvičení je vhodné i pro začátečníky.

Kluby jsou v Praze (3), Českých Budějovicích, nově v Děčíně, Plzni, cvičí se v Olomouci a Přerově a u nás ve Zlíně.

Buď kontaktuj Českou federaci kendó - www.kendo.euweb.cz, nebo přímo jednotlivé kluby... projeď si třeba odkazy tady: http://www.tenshin.cz/odkazy.htm

Co se týče jiného iai, než seitei (ZNKR), doporučuju jedinou starou školu, která se v Čechách systematicky vyučuje a to je Tenšin ©oden Katori ©intó rjú... www.katori.don.cz

Patrik

P.S.
btw http://www.bojovaumeni.cz/bu/modules.ph ... opic&t=743
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Kde na iaido

Příspěvekod mikeone » pon 02. kvě, 2005 6:34

Ja jen snad doplnim vycet o oddil ve Vyskove na Morave, jinak dost informaci je na webu CFK...
mikeone
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Anonymní » pon 25. črc, 2005 10:53

Nevíte někdo, jestli se cvičí iaido v Ostravě?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » pon 25. črc, 2005 10:54

Nevíte někdo, jestli se cvičí iaido v Ostravě?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Picard » pon 25. črc, 2005 21:19

AFAIK ne, nejblize asi ve Zline... tedka tam bude seminar, mohl by to byt dobry zpusob jak zacit, koukni do "bude" najdes tam pozvanku.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » úte 02. srp, 2005 6:18

Anonymní píše:Nevíte někdo, jestli se cvičí iaido v Ostravě?


Pokud vím, tak ne... jeden (nejen) z ostravských aikidó klubů spolupracuje s organizací, která u nás v ČR cvičí Aikidó Tóhó iai, což většina lidí-aikidistů označuje za iaidó... ale je to věc, která se cvičí v rámci aikidó. Takže i když cvičíš formou kat s mečem bez partnera, bez znalosti aikidó, respektive tohoto konkrétního aikidó to pořádně cvičit nejde. Nebude Ti to dávat smysl.

Jak se zmínil Picard, bude ve Zlíně L©... a mě přišly z Ostravy minimálně 2 přihlášky od lidí, kteří tam cvičí džúdžucu (a další BU), takže je možné se tam s nimi setkat... a případně si s nimi něco začít ;)

V případě iaidó potřebuješ především chtít... takže dost lidí, protože tu moc klubů není, jezdí na semináře kde a jak to jen jde a potom více či méně poctivě pilujou a cvičej sami... (ze severu se tu občas ukáže někdo z Krnova nebo Polskéhe Těšína)

Rozhodně se vyhni experimentování s knížkou nebo videokazetou... to je totální kravina.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

šavle na iaido

Příspěvekod Anonymní » úte 16. srp, 2005 16:36

AHoj, mám dotaz, chceme pro bráchu, , který začal před prázdninama cvičit Iaido,k narozeninám v listopadu koupit tupý meč na Iaido. jak jsme se ženou po dvou dnech surfování zjistili na netu, není to vůbec jednoduché. Dozvěděl jsem se se kromě toho, že se jmenuje IaIto, ještě to, že čepel je vyrobená z různých materiálů. Zinc/aloy...., Zinc/berylium, Aluminium a nakonec Kendo Iaito z Cementovaného carbidu...
Nechceme na našem mladym nějak zásadně šetřit a tak chceme koupit meč s čepelí, která mu vydrží a není to žádný šunt, který se ohne ( jak jsem si btw. přečetl že se může stát "našim levným konkurentům") nebo praskne, oprýská či co se ještě při šermu může stát. A myslím, že by měl ráději meč vyrobený v Japonsku než někde na trhu se zeleninou v Indii.
Díky Karel

kaizr@seznam.cz
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

takže dotaz podruhé

Příspěvekod Anonymní » úte 16. srp, 2005 17:15

Takže podstatou dotazu na zkušené zde je:
Který materiál je nejlepší, nebo ještě dobrý,
který výrobce, nebo obchodník,
a jaké máte vlastní zkušenosti
Diky za dobré rady třeba na mail, nebo tady, třeba to bude zajímat i jiný lidičky.
K dík
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Vyrobca mecov

Příspěvekod Ighy » úte 16. srp, 2005 18:31

Hm, cena meca zavisi od jeho kvality.
Na Slovensku je vyborna stranka, www.kendoshop.sk. Prevadzkuje ju Roman Behro (Watanabe), ktory je momentalne v Japonsku, kde naplno studuje Iaido, Jodo a Kendo. Obcas chodieva aj na Slovensku. Ja sa tesim, pretoze buduci rok ho budeme pravdepodobne mat na nasom letnom sustredeni... Na svojej stranke predava drahe, ale dobre cepele z renomovanych dielni so serioznou historiou... (cena sa moze pohybovat aj okolo 300 tisic za cepel...)
Okrem toho na Slovensku pri Banskej Stiavnici zije Juraj Kubinec, ktory ma ako jeden z mala europanov certifikat, pecat a pravo vyrabat vlastne cepele. Tie si moze oznacit svojou znackou, ktora je respektovana po celom svete. Nepoviem ti meno jeho Senseia, ani jeho liniu, ale som si isty, ze sa o nu rad podeli :-))) On takisto predava jednak vlastne cepele, jednak mece preraba. Ak by si mal zaujem, dokazem na neho zohnat kontakt. Mozem len a len doporucit, pocul som na neho od Iaido-ka len a len superlativy...
Dufam, ze to pomoze...
Ighy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 28. dub, 2005 23:00

 

Iaito

Příspěvekod Anonymní » úte 16. srp, 2005 18:41

Igy, děkuji, ale obávám se, že zase tolik peněz do bráchy vrazit nemůžu, myslel jsem nanejvýš tak do 20 tisíc, jak jsem koukal na ty ceny Iaito, ale prostě nevím... v každém případě díky K
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Picard » úte 16. srp, 2005 19:40

No nejaky Iaito co uz je docela dobre na cviceni by mohlo zacinat tak od 10 000 Kc IMHO. Ja mam teda o malinko lepsi, ale za 10 000 uz by se melo dat sehnat slusny. Snad semka napise nejaky tip MikeOne nebo Yamabushi, nebo nedejboze Patrik :)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod patrik » stř 17. srp, 2005 9:10

hehe...

Mno k iaitó. Co se týče těch druhů slitiny, je to docela jedno. Jedny jsou těžší, jiné lehčí, ale pořád to bude slitina. Rozhodně se vyhnout něčemu, co se prodává jako iaitó mejd in Japan za 4 - 9 tisíc v ČR, pokud možno s wakizaši, tantó a stojanem v ceně ;)

20 tisíc - za to se dá pořídit hooodně kvalitní kus. Nejčastěji se do ČR vozí buď z VB, ale to jsou korejsko-japonský kusy a poměrně drahé, IMHO tedy... zato jsou dost kvalitní. Tam ale ta cena u 20 tisíc začíná (omotání rukojeti kůže, apod.) Z Japonska se dá kvalitní iaitó sehnat i za míň, s veškerými náklady - doprava, balné (500 Jenů, jen to fikne ;) ), někdy taky jejich daň, kterou pro jistotu do ceny nenapíšou... náklady na převod peněz, něco pro člověka, co to dodá v ČR... někdy taky clo & DPH v ČR...

Ty japonský iaita mají jeden zásadní problém a to jsou dodací lhůty... Každej na světě chce meč z JPN, a tak většina JPN firem dává X týdnů až měsíců na výrobu a dodání.

Kdyby někdo chtěl debatit o iaitu z JPN, ať se mi ozve soukromě. Prodej JPN mečů mě sice neživí, ale čas od času někdo z našeho dódžó iaitó chce, a tak vezmeme jedno navíc... a někdy někdo v JPN tráví čas a iaitó přiveze... apod.

Patrik

P.S.
Nedávno jsem kdesi viděl komentář jak, se kvalitní iaitó pozná, myslím, že ho psal MIkeone... zkusím ho najít, on (Mikeone) je teď fuč... ale ještě se nám nestalo, že by nám z JPN poslali nějakej aušus.
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Iaito

Příspěvekod Anonymní » stř 17. srp, 2005 9:31

Díky, tohle mne zajímá, někde jsme taky našli Kendo_to mezi Iaitama a ten byl vyroben z něčeho úplně jinýho, ale asi to znamená že v Kendo se s tim nešermuje, tak to bude asi nejhorší slitina - je to nějaký Cementated carbidium, což je otázka, jestli je to materiál celý čepele a řapíku, nebo jestli jen povrch. úprava. Jinak se ozvu na e-mail, pokud bych nemohl akci zorganizovat , děkuju. Trochu mne děsí ty dodací lhůty, to bych mohl s dárkem přijít až po narozeninách. Karel
Jo a taky se ten meč čistí takovou tou bambulí, nebo když je to slitina, mohl by oprýskat?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: Iaito

Příspěvekod patrik » stř 17. srp, 2005 9:53

KarelK píše:Díky, tohle mne zajímá, někde jsme taky našli Kendo_to mezi Iaitama a ten byl vyroben z něčeho úplně jinýho, ale asi to znamená že v Kendo se s tim nešermuje, tak to bude asi nejhorší slitina - je to nějaký Cementated carbidium, což je otázka, jestli je to materiál celý čepele a řapíku, nebo jestli jen povrch. úprava. Jinak se ozvu na e-mail, pokud bych nemohl akci zorganizovat , děkuju. Trochu mne děsí ty dodací lhůty, to bych mohl s dárkem přijít až po narozeninách. Karel
Jo a taky se ten meč čistí takovou tou bambulí, nebo když je to slitina, mohl by oprýskat?


Mno meč, kterej jsem viděl já mezi iaiatama a byl jako "kendótó" se liší jednak cenou a taky hmotností... Takže je o málo dražší a o hodně těžší (iaitó se uvádí tak kolem 800 gramů, zatímco tohle má kilo deset, 1100 gramů)... Po iaitu se chce, aby bylo lehčí, je přeci jen pro začátečníky a taky se s ním cvičí furt, zatímco meč na kendó (katy) se používá zřídka kdy a chce se po něm, aby měl podobné vlastnosti, jako šinken IMHO... Bohužel jsem někomu půjčil anglicky psanou nabídku a mám tu jen nabídku psanou znakama a tam víc informací nevyčtu :oops:

Jinak co se týče materiálu na ty "čepele" těžko říct, co je lepší, protože ať je to jaká chce slitina, můžou, tedy umí to udělat lehčí nebo těžší... Těžko se v tom vyznat, na kovy jsem fakt krátkej.

S těma dodacíma lhůtama je to fakt takhle drsný... teď zrovna čekáme na iaitó, co jsme objednávali v květnu nebo červnu a termín zhotovení je říjen - listopad... Na druhou stranu, ta samá firma čas od času udělá nabídku na jiný typy mečů a ty dodaj do dvou týdnů, nekecám... souběžně nám běží tahle objednávka (půl roku) a zároveň nám přišel mečík minulý týden, který jsem objednal v červenci...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

iaito

Příspěvekod Anonymní » stř 17. srp, 2005 15:29

doporucuji
http://www.ninecircles.co.uk/items.asp?CatID=21
http://www.ninecircles.co.uk/items.asp?CatID=22
http://iaido.tozando.com/iaito/index.html
mam dobrou zkusenost s obema, ale nakupem v anglii(nine circles) se clovek vyhyba reseni na celnici :-) pozor anglie tak jako cechy je v eu tak si do ceny pripocitejte jeste 19 procent DPH(britska) a bude to vsechno + 20 liber postovny
tozando mece jsou o neco tezsi ale nemaji tak krasny zvuk pri seku jako nine circles - oboje cepele jsou japonske - v pripade drazsich mecu je tomu tak i u tsuka a tsuba
mece jinych internetovych prodejcu podlehaji zkaze a provazi je zklamani :?
co se tyce materialu je to opravdu jedno - obecne se jedna o nejakou slitinu zinku a cehosi - na kendo kata se pouzivaji bud zelezne mece bez ostri nebo slitina zinku a medi - levnejsi. S iaitem nedoporucuji sekat do niceho tvrdsiho nez je jablko - treba takovy meloun pri spatnem vedeni hasuji muze upravit geometrii vaseho fesaka z japonska o dost
:roll:
jak rikal patrik dodaci lhuty jsou magicke a tak jeden nikdy nevi - ale myslim ze se to vyplati nez si koupit v trafice maketu a bejt za blazna sam sobe :lol:
hodne sil
yamabushi
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

iaito2

Příspěvekod Anonymní » stř 17. srp, 2005 15:43

jeste jedna vec :oops:
nejdulezitejsi vec pri vyberu mece - musi se vam libit - jakmile se vam nejaky mec zalibi podle toho jak vypada berte jej - jine kriterium neexistuje :lol:
je treba vedet ze mec byl pro samuraje neco jako kravata - jednak mec ve spolecnosti mel vzdy a jednak opticky (zakriveni, tsuba, menuki, atd) mec samuraje vypovida o samuraji hodne :wink:
hodne sil
yamabushi
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

iaito3

Příspěvekod Anonymní » stř 17. srp, 2005 15:54

a jeste neco:-)
zkuste - jestlize tak chcete prekvapit bratra v hodinu h - napiste primo tem prodejcum . e-maily jsou na strankach a zeptejte se co prave maji na sklade na okamzitou expedici - nestydte se ani trochu - treba takovy patrik se s tozandama i hada :-)
treba dostanete nejakej drazsi mec levneji kdyz uvedete cenovou relaci o kterou vam jde :wink: fakt se to stava
hodne sil
yamabushi
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: iaito3

Příspěvekod patrik » stř 17. srp, 2005 16:02

yamabushi píše:(...)treba takovy patrik se s tozandama i hada :-)(...)


Kecá...

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Iaito

Příspěvekod Anonymní » čtv 18. srp, 2005 9:06

Děkuji všem za zkušenosti, názory i nabídky, čím více se do tématiky ponořuji, tím více si myslím, že radost udělám i sám sobě a začnu též cvičit, pokud 32 let už není pozdě. Zatím zkouším komunikovat s jednou firmou, která nabízí meč Yagju korishiae kde se mi líbí pochva. Vzal jsem prostě na vědomí fakt, že slitina není rozhodující, kdyby se něco zadrhlo, zase požádám o radu, nebo přímo o zprostředkování. Pokud můžete, pošlete mi na kaizr@seznam.cz i nějaké nabídky, pokud máte, třeba si vyberu a vše se urychlí. K
P.S.: Anžto jsem zapojil do hry i kámoše, nakonec třeba objednáme pěknej šavlovej tanec :) kladnou odezvu mam už tak od tří kluků z okolí našeho "velkoměsta"
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Další

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron