Jáké jsou vlastně principy TKD???

hapkido, musado, taekwondo ITF, WTF, GTF, tang soo do...

Jáké jsou vlastně principy TKD???

Příspěvekod greghunter » sob 12. lis, 2005 16:37

V nejmenovaném městě cvičím TKD ITF a mám hodně nejasností ohledně principů!!!
1. Jaký !PŘESNÝ! účel má tzv. sinusový pohyb???
Jestli je pravda to, že tím získám mnohem vyšší energii, tak k čemu, když dám každému najevo, že se chci hýbat a celkový pohyb trvá velice dlouho!

2. Ze začátku se u nás učili údery jezdit přímo z pásku...nechápu čím to, že najednou trenérům ruplo v kouli a teď nás všechny přeučují, že musíme ruku uvolnit pod pásek, následujekruhový pohyb vzad a až potom ruka směřuje úderem vpřed!

3. Jelikož cvičím i karate ( už delší dobu ), tak nechápu, z jakého důvodu se bloky cvičí s zavřenými nebo mírně otevřenými boky?

4. Jaký máte názor na techniku dechu u kopů???

5. Jak skloubit všechny tradiční techniky do matsogi(boj), když se prostě stejně nedají využít, protože matsogi se cvičí jako "Kick-Box"!!!

Tyto dotazy nejsou mířeny na kritiku TKD, ale pouze na moji potřebu pochopení "základních principů"!!!
Předem díky za odpovědi!
greghunter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 22. čer, 2005 23:00

 

Příspěvekod Anonymní » sob 12. lis, 2005 16:43

jako karatista ti viem odpovedat na boky-
Ked urobis blok a pouzijes pritom boky mas vecsiu silu.Okram toho mas po technike mierne otvorene boky cize mozes zautocit napr gjaku cuki pricom zavries boky takze dalsia sila naviac.Chapes dufam :D
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: Jáké jsou vlastně principy TKD???

Příspěvekod RBR » sob 12. lis, 2005 18:46

greghunter píše:V2. Ze začátku se u nás učili údery jezdit přímo z pásku...nechápu čím to, že najednou trenérům ruplo v kouli a teď nás všechny přeučují, že musíme ruku uvolnit pod pásek, následujekruhový pohyb vzad a až potom ruka směřuje úderem vpřed!

Předem díky za odpovědi!


TKD nedělám, ale to co vás trenéři učí je přinejmenším velmi zajímavé. Hlavně bod č.2 mě přímo překvapil.

Chtělo by se jich zeptat proč vás přeučují. Mám tušení, že byli na nějakém semináři, kde jim někdo "významný" něco ukázal, bez důsledného vysvětlení a oni možná plně nepochopili co jim chtěl říct a odnesli si něco úplně jiného. To se stává dost často. Nebo to bude mít jiný význam, pouze tréninkový. Potřebují vás naučit něco jiného, a to slouží jako pomůcka, která se později vypustí. Jak jsem psal výše zeptej se jich. Pokud nebude jejich odpověď jasná (pokud možno doložená praktickou funkční ukázkou), pouze vyhýbavá, tak v tom sami nebudou mít jasno. Pak je zde otázka, zda je správné dál navštěvovat tento klub.
Jinak z praktického hlediska je nový způsob kapku zvláštní. Každé "nabíjení" do úderu je přinejmenším nebezpečné.
Tím, že uděláš pohyb zpět soupeři signalizuješ, že chceš něco udělat a tím pádem svou techniku již předem odsuzuješ k nezdaru. Pro zkušeného soupeře je to signál k Tvojí destrukci.
Navíc pokud to "nabití" uděláš jen rukou, bez propojení s tělem, tak všem říkáš jedno, úder půjde pouze z ramene a tím pádem bude o ničem, protože zdaleka nevyužiješ celý potenciál svého těla. I když zasáhneš soupeře nemusí to stačit k jeho vyřazení z boje.
Z Tvého popisu není jasné jak přesně to provádíte.

K dalším bodů 3, 4 se vyjádřím později, pokud bude zájem

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod greghunter » sob 12. lis, 2005 20:59

Sumo: Já karate cvičím taky a to co se mi snažíš vysvětlit plně chápu, proto mi nejde do hlavy, z jakého důvodu se to cvičí v TKD se zavřenými nebo pouze mírně otevřenými boky!
greghunter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 22. čer, 2005 23:00

Příspěvekod greghunter » sob 12. lis, 2005 21:03

RBR: Budu rád, když se vyjádříš i ke zbytku mých dotazů!
Ta technika je prováděna i natočením celého těla dozadu, aby jsme prý "získali max. energii", ale to je to, proč to nechápu! Mám totiž stejný názor na to, že když je prvotní pohyb vzad, tak je to snad největší chyba co můžu udělat!!!
greghunter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 22. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Anonymní » sob 12. lis, 2005 21:19

já to nechápu stejně jako hodně věcí v TKD. Kdo ví jak TKD vzniklo tak ví že je to předělané karate jen v té míře a kvůli tomu aby si zakladatel mohl být jist že ho nikdo nenařkne z toho že to čistě zkopíroval. myslim si že většina změn co proved neměli žádnej praktickej význam. Za masový rozšíření věří korejskýmu režimu kterýmu samozřejmě bylo sympatický že maj svoje BU. Nechápu proč když děláš karate děláš ještě tohle.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » sob 12. lis, 2005 21:23

"Ta technika je prováděna i natočením celého těla dozadu, aby jsme prý "získali max. energii", ale to je to, proč to nechápu! Mám totiž stejný názor na to, že když je prvotní pohyb vzad, tak je to snad největší chyba co můžu udělat!!!"

když tohle nevíš tak nevím co víš. praštit musíš boky. jedna ruka je vždycky vepředu a jedna vzadu ať máš ruce ve střehu nebo u pasu/pod ramenama,nevim jak to máte/. To je jen technika. Když někoho budeš chtít praštit naostro tak tu ruku nebudeš nabíjet ale vymrštíš jí z toho bodu v kterym právě je. Problém je jestli seš ze shotokanu mít ruku u pasu protože to je největší blbost , pak z toho máš tendenci zvedat lokty a celkové nemáš přímej pder.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » sob 12. lis, 2005 22:08

low neviem ci je vhodne mat ruku u pasu alebo nie ale tie tvoje dovody ma nepresvedcili :? .Nechapem preco by nemal byt uder priamy a zdvihanie lakta sa da predsa odnaucit.Nebudem predsa techniku odsudzovat preto ze ju niekto robi zle, ne? :idea:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » sob 12. lis, 2005 22:10

to bych tě musel přeučit všechno co tě kdy kdo naučil abys to pochopil :o)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » sob 12. lis, 2005 22:19

Nechci zasahovat nějak do debaty, ale dělal jsem TKD ITF v Praze od r. 95 a vždycky mě můj trenér učil v tullech dělat při úderu kruhový pohyb ( přesně jak jej popisuješ v bodu 2.) O žádném přeučení nemůže být řeči, snad jen tvůj trenér se naučil nějakou "převratnou" změnu? Jinak tully já nikdy nebral vážně, to se prostě "takhle" nedá použít. Dělej dál karate, TKD ber jako rozvinutí pohybových schopností (možná).
Buďme v klidu, ahoj.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

 

Příspěvekod greghunter » sob 12. lis, 2005 23:02

low: Bohužel s tebou opravdu nesouhlasím co se týče toho úderu. Podle toho co říkáš, tak by měl být přímý úder na střední pásmo veden z pásku a na horní pásmo by měla být pěst co nejvýš, aby měl vždy, jak ty říkáš " přímou dráhu ". S tím fakt nesouhlasím. Podle mne už jen díky tomu, že mám pěst na pásku, tak se mi lépe drží "hikite" (napětí zad)!!!
greghunter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 22. čer, 2005 23:00

Příspěvekod greghunter » sob 12. lis, 2005 23:05

extkd: A můžu se zeptat, když na to máš takový názor, proč jsi TKD cvičil ty? Mně tuly oproti kata taky nesedí, ale přesně jak říkáš! Zaměřuji se rozvinutí pohybových schopností a přece jen v TKD se zaměřují na nohy (tudíž i na protahování)! :)
greghunter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 22. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Anonymní » sob 12. lis, 2005 23:12

greghunter: nevím jaký význam má hikite u pasu , zato vím že hikite co nejvíš je praktické.
záleží na stylu ale shotokan ani taekwondo nejsou zrovna "hodnověrné" styly.

schválně stoupni si do fudo dachi prostě nohy v rovině na šířku ramen, dej si ruce pod ramena a udělej pár cuki. a to samý pak udělej s hikite u pasu a uvidíš rozdíl..

navíc vycházim z toho že v kumite MUSEJ bejt ruce u hlavy. když zápasíš nemáš je u pasu ale u hlavy. proto tak vysoko. nebo nejsřív chceš dát ruku k pasu a až pak bouchnout? k čemu?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » sob 12. lis, 2005 23:18

rozdíl

http://shotokan.stanford.edu/mori-kibadachi.gif

http://www.kyokushin.ca/kyokushin/inter ... uart/5.jpg

myslim že z toho druhýho obrázku je jasně vidět že dráha ruky je daleko přirozenější než to tahaat odněkad od pasu
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Harutomo_Yasumizu » ned 13. lis, 2005 10:17

low: a napadlo tě někdy že když na tebe nějakej pitomec vyjede tak budeš mit ruce nejspíš u pasu a né nahoře? Nebo chodíš po ulici a držíš se rukama za kozy? :) Z tohohle pojetí jsou techniky v základní podobě vedený ze spodu zase mnohem praktičtější. Takže těžko říct, že tak je to nejlepší a ostatní je blbost. Já ti zase můžu říct skus si tvím způsobem hikite udeřit do něčeho třeba v půlky dráze úderu, ruka bude víc zkrčená než kdyby šla od pasu, tudiž se do úderu opřeš mnohem míň tělem, zatím co s dráhou od pasu je to úplně v pohodě. Příklad z praxe, když každej den řežu pilou tak rukou taky pohybuju od pasu protože je to přirozenější a míň se nadřu, jelikož ať je ruka ve předu nebo u sebe pořád tu pilu tahám pěkně tělem a to ať přežezávám větev ve vejšce hlavy nebo prkno u pasu.

Navíc ta první fotka je kreslující, v šotokanu se obecně kibadachi stojí míň rozčapeně a ruce nemají při hikite lokty tolik od sebe ale u těla, právě aby údery šly rovně a né křivo.

Držel bych hubu, ale nelíbí se mi když nějakej amatér pomluvá styly kterejm nerozumí, navíc když zřejmě nerozumí ani vlastnímu, jinak by neměl takový komentáře :lol:
Harutomo_Yasumizu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod greghunter » ned 13. lis, 2005 10:35

low: Teď ti nechci nějak zvlášť oponovat, ale v tradičním karate se kumite necvičí s rukama vyloženě u hlavy!!!
greghunter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 22. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Anonymní » ned 13. lis, 2005 12:03

greghunter: a můžeš mi říct co je to tradiční kumite? tradiční styl? V ČR se s ničim takovym nesetkáš. Shotokan neni tradiční a jeho kumite už vůbec ne.

harumotu:
no máš pravdu nerozumim tomu proč by měli bejt ruce u pasu zato rozumim tomu proč ne.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod greghunter » ned 13. lis, 2005 12:43

low: Tradiční karate ne kumite! Pokud vím, tak shotokan je u nás v podstatě tradiční karate- výchází ze stejných principů a má stejné kata!
greghunter
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 22. čer, 2005 23:00

Příspěvekod Anonymní » ned 13. lis, 2005 12:45

pro Greghunter.
TKD jsem cvičil zblázněný z Van Damma apod. Dále soutěže( něco jsem i vyhrál) a v neposlední řadě právě protaženost cvičících a uvolnění, které jsem sledoval při provádění technik. Nic křečovitého. Časem jsem do toho ale pronikl víc a začal chápat pojetí TKD v ČR. Když tu byl Sol Son Gun, byla to paráda, Hwang je už špatný. Ne technicky, ale nic na seminářích neukáže a nepustí další detaily. Vím od lidí, kteří navštívili TDK v Korei, že tam to vypadá trochu jinak, než je to učeno u nás.
V neposlední řadě jsem TKD nemohl využít ve své práci, dělám u P ČR. Nemůžeš pachatele, který klade pasivní odpor ( prostě stojí a směje se ti) kopnout dolyem do ksichtu. na toho musíš jinak. Na to je potřeba hoosin sul a ten je v ČR sakra slabý.
Jinak TKD neodsuzuju, každý ať cvičí, co chce.

P.S:...a taky mě nebaví závodit, mě osobně uspokojení medaile nepřinese.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » ned 13. lis, 2005 12:47

greghunter: to je každýho pohled na věc. když tě baví cvič ho dál ale v tom případě se nesmíš zarážet nad každym detailem kterýmu nerozumíš.v shotokanu je hikite daný tak a tak a nic s tim neuděláš. v taekwondu je zas spousta věcí jinak a taky s tim nic nenaděláš. jen mi přijde zbytečný tyhle dvě věci kombinovat. myslim že je to téměř to samý.vzhledem k tomu že TKD vzniklo ze shotokanu..
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Další

Zpět na korejská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron