Tradicni a netradicni karate

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod Panda » úte 22. lis, 2005 16:22

2 Low
Admine dej mu banana :wink:
nic ve zlym, ale ty si dneska vstaval blbou nohou, radsi uz jdi cvičit.
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod psvoboda » úte 22. lis, 2005 16:55

Pro Low : Nepsal jsem o tom, zda JKA je něco víc. Bavíme se tu o tradičním karate a "netradičním" (sportovním ?). Nelze říct, že sportovní karate je víc (míň) než tradiční, tak jako nelze říct, že kyokushin je víc než kempo apod.

Když už jsi zmínil ty rukavice... tradiční karate je narozdíl od sportovního vůbec nepoužívá.

Sob
psvoboda
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 55
Registrován: pát 23. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod graver » úte 22. lis, 2005 17:24

Low píše:p.svoboda: asi si za těch 13 let nepochopil a že nic jako tradiční Shotokan neexistuje.

To už je síla - kolik let vzalo tobě, než jsi to *pochopil*?
Ještě dneska se zeptám svého senseie, co to sakra vlastně dělám :roll:
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Low » úte 22. lis, 2005 19:35

pvsvoboda:
problem je v tom že shotokan už vůbec neni karate! je to pár pohybů do prázdna a pár sestav který nemaj pro nic smysl. Je to sport. Chce někdo po fotbalistovi aby se ubránil? Ne. To je sport.JKA nepoužívá rukavice,já vim a jakej je rozdíl mezi tim jestli tu rukavici máš nebo ne, když je to stejně nekontaktní ??
Uklidnim tě, já osobně Kyokushin taky neřadim mezi karate, na to se hodně liší.Koneckonců nezajmá mě ani jak je starej a kdo ho vynalez, hlavně že je takovej jakej je.
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Picard » stř 23. lis, 2005 11:24

Lowe, prosím, trochu se zklidni a zdrž se výroků typu "wado-ryu, shito-ryu ,goju-kai. to jsou stejný nesmysly jako shotokan" a podobně.

Zkus radši nějakou rozumnou argumentaci ke konkrétním věcem, další výlev tohoto typu bude mazán.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod psvoboda » stř 23. lis, 2005 13:02

Low píše:JKA nepoužívá rukavice,já vim a jakej je rozdíl mezi tim jestli tu rukavici máš nebo ne, když je to stejně nekontaktní ??

Rozdíl v tom je dost velkej. Navíc je vidět, že o tom opravdu moc nevíš. Přijď se podívat na nějaké kvalitní závody. O té "bezkontaktnosti" by jsi mluvil jinak. Proč asi kyokushin nepoužívá údery rukou na hlavu? Zamysli se nad tím, jestli by ti třeba z obličeje nezůstala krvavá kaše. Přijď se někdy podívat, nebo se do té rány na závodech postav (to přeci vydržíš, když je to bezkontaktní). Až ti vyrazí někdo zuby nebo přelomí čelist, tak sem napiš nový příspěvek o bezkontaktosti Shotokanu (nebo obecně závodů WKF).

Sob[/quote]
psvoboda
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 55
Registrován: pát 23. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Gusep » stř 23. lis, 2005 13:10

Low píše:p.svoboda: asi si za těch 13 let nepochopil a že nic jako tradiční Shotokan neexistuje...


8O vidím, že žijem v ilúziách...čo to ja vlastne teda cvičím ?!?
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Low » stř 23. lis, 2005 21:18

psvoboda:
Rozdíl je ten že když mi někdo v shotokanu zlomí čelist tak prohrál.
Když mi někdo v kyokushinu ukopne hlavu tak vyhrál..

Jsou určitý omezení.. Proč maj boxeři rukavice.. Důvod zná každej. No kumite bez úderů rukou do hlavy je jiný pojetí. Koukni rukavice maj spoustu jinejch nevýhod od špatnýho držení zápěstí při úderech v nich po zkreslení celýho boje díky tomu že na ulici kolem sebe ty rukavice nemáš, a pěst je tak 3-4 menší než rukavice.Je něco jinýho vykrejt úder boxerkou a holou pěstí..Nehledě na to že kumite a zápas v ringu nemaj s realitou nic společnýho..

O tom já ale vůbec nemluvim.
Ale nebudu se opakovat.

Gusep: ne nežiješ. Možná cvičíš tradiční Shotokan, jestli tomu tak někdo řiká. Tradiční Shotokan ale je úplně to samý jako sportovní Shotokan.

Jako bys rozlišovat Fotbal a Tradiční fotbal.

Beru že třeba Goju-ryu je jak v sportovní verzi (defakto to samý co Shotokan) a v tradiční co cvičí třeba Pucmaz.
Ale v Shotokanu nic takovýho nehledej.
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Low » stř 23. lis, 2005 21:23

Ale rukavice v Shotokanu a rukavice v Boxu je něco úplně jinýho. V Shotokanu jsou z toho důvodu aby se zlatíčkům náhodou ani kloub neobtisknul na tváři.Aby z toho byl naprosto bezpečnej olympijskej sport.

Prosimte co tady vubec kecáš, byl jsem na hafo závodě Shotokanu , kluk dostane omylem malinkou do zubů okamžitě lehne a simuluje jak ve fotbale..

Mám známýho co Shotokan cvičil před asi 20 lety. Tenkrát to bylo tvrdý.Ale dneska.. Nevyprávěj mi tady nic o tvrdosti Shotokanu.. Nebo vážně si někdy zkus zaspárovat s nějakym MTboxerem,boxerem nebo kyokushiňákem a pak něco řikej.
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Angus » čtv 24. lis, 2005 6:49

Low píše:...byl jsem na hafo závodě Shotokanu , kluk dostane omylem malinkou do zubů okamžitě lehne a simuluje jak ve fotbale..


Kolikrát jsi stál sám na tatami proti soupeři? Z toho, co tu píšeš, je jasné, že ani jednou.
Nemůžeš porovnávat dva sporty, které mají jiná pravidla. Sportovní karate má jiná pravidla než box, a proto se od sebe samozřejmě liší.

Na rozdíl od Tebe mohu porovnávat, já se začal zúčastňovat soutěží již v první polovině 80. let, parkety, chrániče na ruce doma vyráběné z volejbalových nákoleníků :lol: , ...
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Gusep » čtv 24. lis, 2005 11:10

Low píše:Gusep: ne nežiješ. Možná cvičíš tradiční Shotokan, jestli tomu tak někdo řiká. Tradiční Shotokan ale je úplně to samý jako sportovní Shotokan.

Beru že třeba Goju-ryu je jak v sportovní verzi (defakto to samý co Shotokan) a v tradiční co cvičí třeba Pucmaz.
Ale v Shotokanu nic takovýho nehledej.


Môžem sa spýtať kde si prišiel k názoru, že Shotokan tradičný = športový?? Videl si niekedy cvičiť napríklad Nishiyamu alebo jeho najlepšieho študenta Aviho Rokah? Zrovnaj si to s akýmkoľvek športovým karate a ak neuvidíš rozdiel tak asi nemá cenu sa daľej baviť.
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Low » čtv 24. lis, 2005 12:02

"Kolikrát jsi stál sám na tatami proti soupeři? Z toho, co tu píšeš, je jasné, že ani jednou. "

:lol:

Neviděl jsem cvičit Nishyamu. Ty jo? A viděl jsi ho někdy bojovat? A kolik mistrů jsi viděl na vlastní oči ?
Neřikám že v Shotokanu nemůže bejt nikdo dobrej.

Honza Tuček je skvělej.
Odřej Hutník :lol:
Rudolf Kraj :lol:

Právě proto že maj jiný pravidla - mluvim o tom že pravidla Shotokanu nemaj s bojem vůbec nic společnýho. A Karate je to jen podle názvu.
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Angus » čtv 24. lis, 2005 12:22

Low píše:"
Právě proto že maj jiný pravidla - mluvim o tom že pravidla Shotokanu nemaj s bojem vůbec nic společnýho. A Karate je to jen podle názvu.

Jeden o koze, druhý o voze.
Sportovní pravidla jsou sportovní pravidla. Boj je boj. To nevylučuje, že ten, kdo je dobrý ve sportu, nemůže být dobrý i v reálu, což samozřejmě neznamená, že kdo je dobrý ve sportu, musí být dobrý v reálném boji. Ty to ale bohužel vše paušalizuješ. Několikrát v životě jsem se dostal do situace, kdy mi nezbylo nic jiného, než se bránit (i proti několika protivníkům) a divil by ses, jak mi ten tebou opovrhovaný shotokan byl vhod.
Pokud jsi cvičil shotokan půl roku, tak jsi nemohl pochopit ani obyčejné cuki (to je otázka motoriky, nervosvalové paměti atd.), to prostě nemůžeš vůbec něco takového hodnotit :roll:
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Gusep » čtv 24. lis, 2005 12:32

Low píše:Neviděl jsem cvičit Nishyamu. Ty jo? A viděl jsi ho někdy bojovat? A kolik mistrů jsi viděl na vlastní oči ?
Neřikám že v Shotokanu nemůže bejt nikdo dobrej.

Honza Tuček je skvělej.
Odřej Hutník :lol:
Rudolf Kraj :lol:

Právě proto že maj jiný pravidla - mluvim o tom že pravidla Shotokanu nemaj s bojem vůbec nic společnýho. A Karate je to jen podle názvu.


No nič ako sa vraví ja o voze ty o koze, nech napíšem čokolvek ty budeš stále rozprávať iba o športovom karate. To že si nikdy nevidel iný ako športový Shotokan neznamená, že nič iné neexistuje...
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Low » čtv 24. lis, 2005 12:50

Gusep :
No žijeme ve věku informací.. A když se podíváš jak Shotokan vzniknul.. Tak ani to co stvořil sám Funakoshi nebylo karate v pravym smyslu. Natož Nyshiama, jeho žák..Ponevadž ten neuměl ani to co Funakoshi.Nebo ne? Koho měl za učitele Funakoshi a koho Nyshiama? A co chtěl dosáhnout Funakoshi založením Shotokanu? Aby se člověk naučil bojovat? To ne.
Co třeba vztahy mezi Nyshiamou a Nakayamou, slyšel jsi o tom někdy něco?

Shotokan byl vždycky víc sport než karate. Dneska už je to jen sport, s karate nemá nic společnýho.

Tradiční Shotokan :
V čem se liší? Když vznikl stejně jako sportovní Shotokan jako sport? Je to jedno a to samý akorát jedno si hraje na karate víc a jedno míň.

Neviděl jsem tradiční Shotokan. Viděl jsem jen JKA co o sobě taky řiká že je tradiční. Založil ho Nakayama - Stejně jako Nyshiama žák Funakoshiho. Nějakou dobu šli po společné cestě. Těžko ti někdo řekne kdo byl lepší jestli Naka nebo Nyshi.

Ale mě ani nezajmá Historie. Mě zajmá to co vidim kolem sebe. Nyshiama pro mě za mě může bejt Mistr karate. Jenže to co předváděj jeho žáci..

Viděl jsem Hideo Ochiho, ten má taky 8. nebo 9. dan.

Ale máš pravdu, tak jako o ničem nic nevím. Tradiční Shotokan je určitě daleko lepší a účinější než sportovní Shotokan.I když je to to samý.
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Low » čtv 24. lis, 2005 13:38

Angus: v tom cuki máš pravdu.Ale věř mi že ho nepochopila většina lidí co Shotokan u nás cvičí za xx let.To je jejich problém né problém stylu.. Záleží na úhlu pohledu, já řikám že je to problém stylu.
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Gusep » čtv 24. lis, 2005 13:58

Funakoshi sa učil od majstrov Azata a Itosu čo boli okinawské legendy, v Japonsku potom pod určitými vplyvmi zmodernizoval systém výuky aby ho prispôsobil japonskej mentalite a z veľkého množstva vybral 15 kata aby zastúpil rôznorodosť okinawského bojového systému...toto sa začalo označovať ako štýl Shotokan. Princíp sa však nezmenil, nešlo o šport ale o bojový systém ktorý je schopný obstáť v reálnom konflikte. Funakoshi bol proti súťažnému poňatiu a rozvíjaniu útočnej techniky.

Až Funakoshiho žiaci Nishiyama a Obata a neskôr Nakayama zaviedli do Shotokanu prvky športu, založili JKA a karate sa začalo uberať inou cestou.

Časom však Nishiyama pochopil že to nie je dobrá cesta a snažil sa vrátiť karate tam kde bolo predtým a zachovať hodnotu tradičného karate-do. Vrátil sa k tomu čo sa učil u Funakoshiho, začal o tom premýšlať, študovať...

Nishiyama kladie dôraz na štúdium všetkých princípov, ktoré dokáže jasne vysvetliť a aj keď je už hodne pokročilého veku tak aj prakticky demonštrovať, na účinnosť a použiteľnosť techník,...

Takže určite nieje pravda, že Shotokan je dnes už iba šport a nevznikol stejne ako šport. ©port vznikol zo Shotokanu nepochopením karate-do.

A čo sa týka žiakov Nishiyamu-nepoznám jeho žiakov, jedine jeho najlepšieho študenta Avi Rokah a ten ide cestou pravého karate-do, jeho techniky majú maximálnu účinnosť a ...asi nemá cenu to nejak rozvíjať.

Každopádne ja osobne sa snažím študovať Shotokan na základne Nishiyamovej (Funakoshiho) metodiky a osobne som presvedčený že sa nevenujem športu (kedysi som sa venoval športovému Goju a myslím že rozdiel som schopný rozpznať) ale bojovému umeniu s ktorým sa v prípade potreby budem schopný efektívne ubrániť (toto však nieje cieľ pre ktorý to robím).
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Jendis » čtv 24. lis, 2005 14:31

Low -- No...konečně trošku rozumné a věcné příspěky....víš,já sám vím,že spousta lidiček jsou přesně takový,jak píšeš.O tom žádná....a "Shotokanisté" ve Tvém okolí určitě taky třeba nejsou na úrovni.....a myslím,že tady na netu není síla,která by Tě přesvědčila o opaku.Věz ale,že je opravdu spousta velmi šikovných karateků-Shotokanistů.....jen je neznáš.Zase chápu,že objíždět všechny kluby a hledat "rozumné karateky",to asi taky není v lidských silách.

Nicméně,chtělo by to opravdu trošku přemýšlet nad tím,co tu píšeš:wink:
Vezmi třeba Soba(psvoboda)....to,cos mu napsal,bylo opravdu až neslušný na to,žes ho NIKDY neviděl cvičit.....ani ho osobně neznáš.Všimni si,že třeba o Tobě taky nikdo nepíše,že jsi lempl....a přitom to,že cvičíš Kyokushin,ještě neznamená,že jsi dobrej.....jak se říká,styl samotný nikoho nespasí....jen na Tobě samém záleží,jak budeš dobrej.
Takže,když se zamyslíš.....Kyokushin obsahuje totéž,jako Shotokan...kopy,údery,kryty(ve zkratce),fyzičku....a opravdu záleží jen na jednotlivci,jestli chodí bouchat na pytel či makiwaru,nebo markýruje do luftu.....
Chápeš,co se snažím říct????
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Low » čtv 24. lis, 2005 14:37

Gusep: dobře. Pravda že Nishiamu neznám. Proto ho nesoudim. Ale každej ví co myslim tim Shotokan.
Tu nejrozšířenější verzi - sportovní. A to nemá s bojem nic společnýho, název bojové umění je mimo. V tom se neshodnem?

Já jsem o vzniku Shotokanu slyšel a čet něco jinýho.Bylo to cvičení pro Japonské studenty kteří měli velice slabou fyzičku. Cvičení které dá se říct vzniklo z karate. V žádnym případě nešlo o komplexní bojové umění ale čistě o prostředek k zesílení, dá se říct o sport . Ale i přesto se Funakoshimu nelíbilo že Nishi a Nakay do toho vložili sportovní zápasy. Možná proto že věděl že Shotokan o boji neni. Myšlenka to určitě nebyla špatná, to co ale z ní vzniklo špatné je.
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Low » čtv 24. lis, 2005 14:46

Jendis:
Já sem Svobodovi nenadával. Mám pocit že nikdy neměl šanci trošku konfrontovat to co umí. Jako každej co řiká v souvislosti se Shotokanem o drcení kostí a tvrdých technikách.Možná se mýlim.

Tak jo rozdíl mezi Kyokushinem a Shotokanem..

Techniky jsou dá se říct stejný.. Vyjímky jsou třeba mawashi geri atd.. Ale copak techniky..
Jo když bude shotokanista trénovat na pytlích, makiwaře, bude se hodně věnovat kumite,bude se otužovat - bude stejně dobrej. Je to o lidech.
Jenže problém je v Kyokushinu to neni o tom že se těmhle věcem MŮ®E věnovat ale o tom že když chce dělat Kyokushin tak se jim MUSÍ věnovat, Jinak to nikdy nikam nedotáhne.To je ten STYL.
Neřikám že lidi v Shotokanu kolem mě jsou dobří. Ale ani neřikám že lidi v Kyokushinu jsou kolem mě dobří. Znám průměrné Shotokanisty s černým páskem v Shotokanu a průměrné Kyokushiny s černým páskem. A rozdíl tam je a teda pořádnej. Jen si najdi někde požadavky třeba na 1.dan nebo i 1,2,3,4 kyu..
Rozdíl je hodně velkej.
Černej pásek v Shotokanu jě něco na úrovni 6.kyu v kyokushinu. Vim jak kde.. Ale většinou jo.

Vim že karate neni o pásku ale snad pochopíš co sem tim chtěl říct.®e to neni jen o člověku ale je to i o tom co cvičí.
Low
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1175
Registrován: úte 15. lis, 2005 0:00

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků

cron