Evropský šerm

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Příspěvekod Jendis » čtv 05. led, 2006 18:57

rapir píše:Tak už jsem zase tady. Byl jsem včera na prvním tréninku italské školy a bylo to velmi zajímavé, i učitel Petr Vytopil byl v pohodě a vypadal, že to s rapírem umí velmi dobře. Jediné, co mi trochu vadí je cena, která je dle mého názoru dost vysoká. Ale co se dá dělat, zkusím to a uvidím, jak mi to půjde.
To Jendis: jak dlouho trvá zvládnutí základů šermu?


Jak dlouho?????To záleží jen a jen na Tobě,kolik tomu věnuješ,jak budeš cvičit. :!: :idea: :wink: (šermuju přes 10 let a myslím,že základy už mám za sebou,ale nepochybuju,že stále by se našlo něco,co by bylo možno zlepšit...i v těch "základech" :wink::lol: )
Prosím,písni mi do SZ,kolik dnes chce P.Vytopil za cvičení.....dík.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

 

Příspěvekod RBR » čtv 05. led, 2006 19:50

To Picard: Díky za tip
To Jendis: Taky by mě ta cena docela zajímala. Výše bylo pár narážek, že jsou drazí. Rád bych měl srovnání a získal představu kolik stojí provozování tohoto koníčku. Už vím, že zbraň stojí kolem 5.000,- Kč a výš. Otazka je jak dlouho čepel vydrží. Něco budou stát dobové hadry a obuv. Na stránkách magisteria jsem si všiml, že se používají i nějaké ochranné vesty (u šavle), atd. Takže jsem docela zvědav na kolik se to vyšplhá.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Jendis » čtv 05. led, 2006 21:51

RBR píše:To Picard: Díky za tip
To Jendis: Taky by mě ta cena docela zajímala. Výše bylo pár narážek, že jsou drazí. Rád bych měl srovnání a získal představu kolik stojí provozování tohoto koníčku. Už vím, že zbraň stojí kolem 5.000,- Kč a výš. Otazka je jak dlouho čepel vydrží. Něco budou stát dobové hadry a obuv. Na stránkách magisteria jsem si všiml, že se používají i nějaké ochranné vesty (u šavle), atd. Takže jsem docela zvědav na kolik se to vyšplhá.

RBR


Zbraň se dá sehnat i levněji...třeba na stránkách Kupecké stezky se mrkni,tam mají zbraně okolo 2900 kč(Těch 5000 je takovej rozumnej strop....).Ochranné vesty se používají i jinde...do začátků Ti netřeba(ale možno,že učitel na ní bazíruje od začátku).
Dobové "hadry" a obuv něco stojí....záleží na složitosti a honosnosti kostýmu,boty můžeš upravit konfekční,nebo nechat ušít na zakázku.V tom trénovat ale nebudeš.... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod majkx » pát 06. led, 2006 9:29

To Jendis and all, tak jsem vytěžil toho kolegu k aktuálním cenám, ale jsou i na Magistériu, ten týdenní pobyt v Táboře by měl stát pořád 5.000,-Kč. Psal mi, že taky studuje u Vytopila asi 4 roky, Vytopil by měl v Brně pořádat víkendové semináře cena do 2.000,-Kč.
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Jendis » pát 06. led, 2006 9:40

majkx píše:To Jendis and all, tak jsem vytěžil toho kolegu k aktuálním cenám, ale jsou i na Magistériu, ten týdenní pobyt v Táboře by měl stát pořád 5.000,-Kč. Psal mi, že taky studuje u Vytopila asi 4 roky, Vytopil by měl v Brně pořádat víkendové semináře cena do 2.000,-Kč.


Jo,tohle jsem věděl...mne zajímá pravidelná výuka.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

parírování+parírovací příčka

Příspěvekod dondyna » pát 06. led, 2006 22:35

Zdar,nerad ruším diskuzi,ale už delší čas sháním nějaké informace o parírování,případně o parírovací příčce.Nevíte někdo poradit,kde,nebo u koho sehnat nějaké podrobnější info.příp.doporučit nějakou literaturu.díky moc.
dondyna
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 141
Registrován: úte 10. úno, 2004 0:00

Příspěvekod Jendis » pát 06. led, 2006 22:56

Tak zkus kontaktovat lidi z adres,které jsem sem psal...parírování je usměrnění soupeřovi čepele...odvedeš útok někam jinam....nejde o klasický blok,spíše je to takové sklouznutí.Jestli se tedy nepletu....ve sportovním šermu je to paráda...kryt.To názvosloví.....všude jiný....
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Picard » sob 07. led, 2006 0:38

jj, paráda, parré, parry, v podstate kryt (obranný pohyb), presneji svedeni utoku (bodnuti) mimo - aspoň teda ve sportovním kordu a fleretu (v savli asi taky)

Co je to parirovaci pricka netusim :)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod RBR » sob 07. led, 2006 22:51

majkx píše:To Jendis and all, tak jsem vytěžil toho kolegu k aktuálním cenám, ale jsou i na Magistériu, ten týdenní pobyt v Táboře by měl stát pořád 5.000,-Kč. Psal mi, že taky studuje u Vytopila asi 4 roky, Vytopil by měl v Brně pořádat víkendové semináře cena do 2.000,-Kč.


5 litrů za týden - Co je přesně zahrnuto v ceně? Za kolik dnů tréninků, co ubytování, jídlo. Je to v ceně? Zhruba za takový prachy mám 9-ti denní seminář (17 tréninků) se stravou a ubytováním v ceně (pro srovnání). Sleduji, že karate je levné BÚ.

Zhruba 2 litry za dva dny jsem platil akorát, když sem přiletěl Nishiyama z USA. No netuším jak je ten dotyčný kvalitní mistr meče, ale na to, že je místní tak není levný. Když mu tam příjde tak 10 lidí, něco dá (možná) za nájem prostorů atd., ale i tak bych řekl, že si z toho dělá slušný business.


RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Fireball » ned 08. led, 2006 1:00

Zdar.

No v SR to zahrňuje zhruba 8 hodín denne cvičenia + 4 hodiny večer kadejaká teória a výklad histórie, zvykov + strava a ubytko.
Kvalita? To záleží od človeka, či pred tým niečo skúsil alebo nie. Kurzy sú fajn pre začiatočnika ale potom ?????
Okrem toho konkrétne P.Koza uči prierez talianskou školou spojenou s divadelným šermom a to sa hold neiekedy riadne pobije s realitou techník.

Patrik
Fireball
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 424
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

Příspěvekod Jendis » ned 08. led, 2006 6:10

Vidíš,Patriku,to bych neřekl.....ale to je tak,p.Koza je pro šermířskou veřejnost velmi diskutovanou postavou......nicméně,dovednosti jeho žáků svědčí právě o kvalitní výuce a kvalitním šermu.K "divadelnímu šermu" bych přiřadil právě Libora Olšana......ale p.Kozu fakt ne.Něco možná ano....ale jeho znalosti a dovednosti jsou trošku jinde.

Těch 5000 je za vše......ber to tak,že je,víceméně,jedinej...... :wink: Nebo takhle...Magisterium má v podstatě monopol..... :wink:
A ano,byznys si z toho dělá.....je toho v tom víc....proto jsem na začátku doporučil projet si diskuze na www.scherm.cz (pod Vox populi).....Magisterium chvílema připomíná(organizačně) EWTO.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Fireball » ned 08. led, 2006 16:16

Zdar Jendisi.

No to bol môj názor na cvičenie P.Kozu. Poznám pár jeho žiakov, ktorí to berú kúsok inak a idú aj inými cestami. Samozrejme nechcem odcudzovať jeho spôsob, je demokracia a tak ako aj iné BU aj šerm môže slúžiť na rôzne účely. Snažil som sa len popísať ako to vyzerá na takej škole. S tým porovnaním s EWTO súhlasím, pretože v SR si musíš glejt obnovovať každé dva roky, teda musíš ísť na ten seminár a pri tom sa tam nemusíš nič nové dopzvedieť. Tiež mi príde divní, že hneď po semináry sú skúšky z danej látky, ale to sa jednoducho dá len pochopiť ale nie zvládnuť. Okrem toho tam platí zásada, že ak urobíš dobre techniky ale aj to včleníš do nejakej hereckej scénky, dostaneš vyšší stupeň - to je myskím jasný dôkaz toho o čom je šerm u Peťa Kozu. Ale tým nepopieram jeho šermiarské znalosti.

Patrik
Fireball
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 424
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

Příspěvekod Jendis » ned 08. led, 2006 18:02

Fireball píše:S tým porovnaním s EWTO súhlasím, pretože v SR si musíš glejt obnovovať každé dva roky, teda musíš ísť na ten seminár a pri tom sa tam nemusíš nič nové dopzvedieť. Tiež mi príde divní, že hneď po semináry sú skúšky z danej látky, ale to sa jednoducho dá len pochopiť ale nie zvládnuť. Okrem toho tam platí zásada, že ak urobíš dobre techniky ale aj to včleníš do nejakej hereckej scénky, dostaneš vyšší stupeň - to je myskím jasný dôkaz toho o čom je šerm u Peťa Kozu. Ale tým nepopieram jeho šermiarské znalosti.

Patrik


To je i v ČR...... :wink: To s těma scénkama,to je na dýl a myslím,že to sem ani nepatří....já teda s Magisteriem nemám osobní zkušenost,jen se pohybuju v okolí lidí,kteří ano.....ale lidi z Magisteria jsou určitě na velmi dobré technické úrovni......o tom žádná. :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod majkx » pon 09. led, 2006 8:46

To Jendis and all, kdyby to ještě někoho zajímalo, tak Vytopil má tréninky ve středu 3 hodiny v kuse, první Německá škola, pak Italská, měsíčeně 1.000,-Kč za obě školy celkem, samostatně Německá by měla stát 800,-Kč. V pondělí by měl mít tréninky ještě nějaký P. ®ákovský, ale k tomu mi ten kolega neřekl nic. Když jsem se ho ptal na tu cenu seminářů, tak řekl, že to hodně naskáče tou stravou a ubytováním :cry: , ale prý je zase výhoda, že na takovém semináři je max. 20 lidí, takže žádná masovka.
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod RBR » pon 09. led, 2006 15:10

majkx píše:To Jendis and all, kdyby to ještě někoho zajímalo, tak Vytopil má tréninky ve středu 3 hodiny v kuse, první Německá škola, pak Italská, měsíčeně 1.000,-Kč za obě školy celkem, samostatně Německá by měla stát 800,-Kč. Když jsem se ho ptal na tu cenu seminářů, tak řekl, že to hodně naskáče tou stravou a ubytováním :cry: , ale prý je zase výhoda, že na takovém semináři je max. 20 lidí, takže žádná masovka.


Měsíčne 1.000.-Kč v Brně, vydřiduch, to se jinak říc nedá. :!: Díval jsem se na stránky magisteria, to místo kde cvičí je někde na okraji Brna, takže tam nemůže mít nějaký brutální nájem. Můj domovský oddíl trénuje v Brně v Královém poli a cena za 5 tréninků týdně (po 1 hodině) je 2000,- za pololetí (pro srovnání).
Pokud je v ceně semináře ubytování a stravování tak tá cena zhruba odpovídá.
Co mě zaujalo je, že jsem tam nikde neviděl, že by někde vedl treninky sám p.Koza. On už není v ČR?

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Jendis » pon 09. led, 2006 18:30

No..vydřiduch....jo,chtějí hodně peněz.....ale lidi platěj......on je opravdu pojem...neříkám,že je vše košer,názor si udělejte každej sám.©ermovat se ale naučíte nejlépe v Magisteriu.

Jinak,p.Koza vyučuje taky,buď udělá seminář,nebo učí na školách v Housově Mlýně......školy v Praze,Brně mají jeho žáci.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Dejrum » úte 10. led, 2006 16:48

Zdravím,
původně jsem ani nechtěl nic psát, protože jsem měl pocit, že vše podstatné napsal už Jendis. (Něco bych možná formuloval trochu jinak, ale v zásadě souhlas s názory na Magisterium a možnosti výuky šermu v ČR. Jen snad se občas zbytečně zapomíná na to, že i sportovní šerm může mít něco do sebe.)

Co mě ovšem velmi zaráží je, že se stále objevují lidé, kterí když někdo napíše, že nějaký trénink stojí tolik a tolik tak hned vykřikují jak je to drahé a že jinde je to levnější. Ono je to často o tom jaké jsou možnosti. Je kupříkladu velký rozdíl, zda trénuji v oddílé, který spadá pod nějakou větší sportovní organizaci, nebo zda se prostě parta lidí domluví, že by se jim vyplatilo kdyby si na ně udělal čtyři hodiny týdně času nějaký člověk, který něco zajímavého umí a učil je to. V druhém případě je to zpravidla podstatně dražší, protože prostě musím přistoupit na komerční nájmy a dotyčného zajímavého člověka nějak motivovat.

Tyto příklady jsem uvedl jako dva extrémi, ale né nereálné. Sám jsem členem sportovního šavlového oddílu AMU Praha, kde jsou členské přízpěvky tuším 1500 kč na půl roku a trénink třikrát týdně dvě hodiny. Na druhou stranu trénuji pravidelně historický čerm kordem pod vedením Petra Endla ze skupiny Equites a protože je to ta druhá varianta tak platím 500 kč za měsíc za jeden dvojhodinový trénink týdně. Jak prosté milý Watsone, že?

Z výše uvedeného samozřejmě neplyne, že nejsou mezi různými učiteli všeho možného vydřiduši. Jen je asi dobré si nejdřiv udělat představu jak to s tím konkrétním člověkem je než ho z něčeho obviním.

Omlouvám se za delší přízpěvek, ale nějak mi to nedalo;-).

Dejrum
Dejrum
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10. led, 2006 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » úte 10. led, 2006 16:56

celkem souhlas..... :wink: O sportovním šermu jsem se nerozepisoval,páč to není moje parketa....a jinak,Equiťáci dobrý... :wink:

S těma penězma....buď podmínky akceptuju a budu se chodit učit,nebo si holt najdu někoho jiného...nic víc :wink: :idea:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod RBR » úte 10. led, 2006 20:32

Dejrum píše:Zdravím,

Je kupříkladu velký rozdíl, zda trénuji v oddílé, který spadá pod nějakou větší sportovní organizaci, nebo zda se prostě parta lidí domluví, že by se jim vyplatilo kdyby si na ně udělal čtyři hodiny týdně času nějaký člověk, který něco zajímavého umí a učil je to. V druhém případě je to zpravidla podstatně dražší, protože prostě musím přistoupit na komerční nájmy a dotyčného zajímavého člověka nějak motivovat.


Z výše uvedeného samozřejmě neplyne, že nejsou mezi různými učiteli všeho možného vydřiduši. Jen je asi dobré si nejdřiv udělat představu jak to s tím konkrétním člověkem je než ho z něčeho obviním.


Dejrum


Pochopil jsem, že se ten příspěvek týká mě. Mám pár seminářů za sebou a měl jsem, bohužel, možnost i nahlídnout pod pokličku, proto jsem ztratil iluze. V 90% je to tvrdý business.
Nemusím jej znát osobně, abych si z prostého srovnání cen nedokázal odvodit, že ten dotyčný to bere přinejmenším poloprofesionálně. Pravda nechal jsem se unést na vlně emocí. Chápu, že historický šerm je drahá zábava a že je třeba si na výstroj vydělat.
Asi jsem byl naivní a myslel si, že historický šerm je oblast spíše nadšenců a zatím se nesnaží na sobě vzájemně vydělávat. :cry: No nic, zase jedna iluze je pryč. Začínám chápat, že když jsem dříve trénoval lidi bez nároků na "motivačné", tak jsem byl prostě jen obyčejný hlupák. Prostě dělat něco jen pro své vnitřní uspokojení je dnes nemoderní.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Jendis » úte 10. led, 2006 20:43

Víš,ten člověk sám platí "hříšný prachy" za další studium.Tady se pozastavujete nad cenou,ale kdyby dojel Nakajama(jen příklad),tak mu ty prachy dáš taky...... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

PředchozíDalší

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron