Iain Abernethy

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Iain Abernethy

Příspěvekod pm » pát 18. led, 2008 19:59

zdar a silu,

chtel bych se zebptat mistnich karatistu, co si mysli o Iain Abernethym a jeho karate, viz

http://www.iainabernethy.com/

cetl jsem nekolik jeho clanku, zkouknul par vyukovek, a mam takovy rozporuplny pocit - neco mi pripadam az moc prekombinovane, ALE na druhou stranu x veci dava mnohem vetsi smysl a jevi se jednoznacne funkcnejsi a real nez zde v CR "klasicke" interpretace pohybu v kata a jejich pouziti.

diky
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

 

Příspěvekod DMC » pát 18. led, 2008 21:22

Hezky :D Na nektery konkretni aplikace mam sice trosku jinej pohled, ale princip, jakym jsou techniky v kata kodovany a pouzivany, to podle me ukazuje velice pekne.

Jinak je to samozrejme nekolik svetelnych let pred aplikacemi typu "blokovani bo", "silovymi trojuhelniky" a podobnymi klasickymi vtipy :wink: [/b]
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod DMC » pát 18. led, 2008 21:31

Tenhle clanek by mela byt Bible vsech lidi, kteri se ohaneji slovem "bunkai"

http://www.iainabernethy.com/articles/article_14.asp

"7, The likelihood of the type of attack must be considered. The majority of kata techniques deal with likely attacks from an untrained assailant. Karate is a civil tradition and hence its methods were not designed for use on a battlefield against a professional fighter. The great Choki Motobu once said, “The techniques of the kata were never developed to be used against a professional fighter, in an arena or on a battlefield. They were, however, most effective against someone who has no idea of the strategy being used to counter their aggressive behaviour.” Kata techniques are more likely to be counters for techniques such as lapel grabs, hook punches and head-butts than as defences against advanced combinations "
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod severin » sob 19. led, 2008 1:38

Karatista nejsem,ale líbí se mi,že ho baví cvičit také Modern Arnis s Danem Andersonem :D .
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod KAMINARI » pon 21. led, 2008 9:15

Tohoto pána jsem viděl cvičit jen na kazetě, tak nemůžu moc soudit. Podle mně to nemá špatný, jen bych mu trošku vytknul to že počíta s tím že mu do některých technik soupř půjde dobrovolně a nepočíta s reakcí na svoje akce. Jinak to není špatný.
KAMINARI
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 348
Registrován: pon 10. pro, 2007 0:00

Re: Iain Abernethy

Příspěvekod RBR » pon 21. led, 2008 11:30

pm píše:zdar a silu,

chtel bych se zebptat mistnich karatistu, co si mysli o Iain Abernethym a jeho karate, viz

http://www.iainabernethy.com/

cetl jsem nekolik jeho clanku, zkouknul par vyukovek, a mam takovy rozporuplny pocit - neco mi pripadam az moc prekombinovane, ALE na druhou stranu x veci dava mnohem vetsi smysl a jevi se jednoznacne funkcnejsi a real nez zde v CR "klasicke" interpretace pohybu v kata a jejich pouziti.

diky


Pokud chceš seriózní odpověď, tak ta na základě přečtení si několika článků a prohlédnutí několika fotek z jeho webu není možná Bohužel jsem ani žádnou jeho vyukovku neviděl, takže těžko soudit.
Jen jeden postřeh.
Z některých aplikací jsem měl pocit, že nepočítá se soupeřovou druhou rukou, které si vůbec nevšímá a nechává soupeři volné pole působnosti. Hned v prvním Heanu má spodek odkrytý (foto pinan 1,2). Soupeř není v žádné páce či jinak pod kontrolou, takže nevidím důvod proč by nemohl pokračovat v útoku dál a ten odkrytý spodek mu nějakým způsobem napadnout. Iain by v této aplikaci v nejlepším případě uhrál plichtu (oba by dali úder naráz).
Druhá aplikace (série fotek 3,4) už je lepší. Tam si soupeř zavazí vlastním tělem a nemůže hned lehce navázat další techniku (možná joko keage pokud je tam dost místa). Vzhledem k prapodivném natočení soupeře v postoji (je celý přetočený) by ani hiza geri (koleno) nebylo jednoduché udělat, takže Iain má dost času provést vlastní protiútok. To by mohlo fungovat.
To je zatím vše. Bez praktického vyzkoušení jeho aplikací je další rozbor jen teoretické plácání.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR


Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků