Beh ?

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Příspěvekod Makoto » sob 19. led, 2008 18:14

Pro zajemce, tady je vcelku dobra knizka o mericich tepove frekvence, ruznych zpusobech treninku, apod. Je to na CZ trackeru, s Rapidsharem neumim, takze kdo to z vas stahne, at to da pro ostatni na RS, pripadne mi poslete SZ s navodem, jak to na RS funguje a ja to tam dam :-)

Stanislav Olšák: Srdce, zdravie, šport

http://tracker.cztorrent.net/details.ph ... d7295d8106
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

 

Příspěvekod Makoto » sob 19. led, 2008 18:29

Jo a jeste jedna vec me napadla: kupte si posledni cislo casopisu RUN, zacina tam vychazet serial jak spravne behat.

http://www.run-magazine.cz/

Jinak tady je prehled zon (vzato prave z vyse uvedene knihy):

50-60% - rekreacni aktivita
60-70% - uprava hmotnosti
70-80% - aerobni zona (zlepseni kondicky)
80-90% - aerobne-anaerobni zona
90% a vice - anaerobni zona
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Gino » sob 19. led, 2008 18:40

Makoto - pochopil jsem to spravne, ze na vyssi TF behas schvalne, protoze chces usetrit cas a vzdalenost?
Mno musim si koupit ten pulsmetr, pac bez znalosti vlastni treninkove (maximalni) frekvence se mi tu tezko diskutuje.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Sportester - pulsmeter

Příspěvekod lukaskon » sob 19. led, 2008 19:01

Nejlepší a nejkvalitnější jesou sportestry od firmy Polar (aspoň pokud vím) ale tam už se za kvalitu a přesnost i platí. Počítám, že obyčejný vyjdou okolo 2000,- ty nejlepší přes 10.000,- ale zas tak dobrý nepotřebuješ. Případně se dá koupit slušný i v Lidlu a podobných obchodechh. Jednou za čas tam je akce. Tam to bude přes 500,- odhadem. Ale je nutné mít ty s měřičem kolem hrudi!
Lukáš Konečný
bývalý reprezentant ČR dnes profesionální boxer a částečně i trenér
www.profiboxing.cz
info@profiboxing.cz
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 13. lis, 2003 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod kamiwaza » sob 19. led, 2008 19:32

V Hervisu mají sporttestery X-fact a jsou srovnatelné s Polary, jen za mnohem nižší cenu. Jejich nevýhodou je, že nejsou vodotěsné a nejdou propojit s PC, ale to dokáží Polary až tak od cca 8 táců.
Jinak co se týče toho běhu. To procentuální vyjádření maximálky není úplně přesné. Je nutné počítat s vaší trénovaností. Proto se používá maximální tepová rezerva, resp. % vyjádření MTR. Proč? Maximálku máme zpravidla danou a nevypovídá nic o trénovanosti. Důležitější je ta spodní hranice, tzv. klidovka a z té se MTR vypočítává.
Měl jsem možnost testovat i sporttester z Lidlu. Byl téměř totožný s tím X-fact z Hervisu.
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod Makoto » sob 19. led, 2008 20:18

Gino píše:Makoto - pochopil jsem to spravne, ze na vyssi TF behas schvalne, protoze chces usetrit cas a vzdalenost?
Mno musim si koupit ten pulsmetr, pac bez znalosti vlastni treninkove (maximalni) frekvence se mi tu tezko diskutuje.

Ne ne, prave ze tajemstvi celeho tohohle behani je v tom, ze nejde o vzdalenost ani o cas, ale o vysi tepove frekvence ve ktere pobezis. To je to, co se snazim si do sve makovice dostat. Jinymi slovy je jedno, jak dlouho budes behat i jak rychle budes behat, jedine, co musis, je za a) rozhodnout se proc chces trenovat (a zvolit si odpovidajici TF) a za b) behat pote dle odpovidajici TF.
Druhotny efekt je pak: cim dale dobehnes, tim vice kalorii spalis a pokud behas ve stanovene tepove freekvenci, pak i vice tuku. To je v pripade, ze se napriklad rozhodnes pro upravu telesne hmotnosti.
Priklad: behas jak mas 45 minut a spalis 100 kilokalorii. 60-80% z toho bude tuk, takze cca 60-80 kilokalorii bude tuk. Pokud budes behat dve hodiny, spalis 1000 kilokalorii (pro lepsi pocitani) a opet pri stejnem principu to uz nebude jen 60-80, ale 600-800 kilokalorii. A vo tom to je :wink:

Jinak Polar sport-tester pouzivam take, mam model F6 a jsem s nim spokojeny. Jednak ma kodovany prenos, takze kdyz nas bezi vice, nemichaji se signaly nekoho jineho a druhak je mozne to sypat na net, kde se ti to uklada do grafu a muzes to ruzne vyhodnocovat a i jinak si s tim hrat a planovat.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod maxo » sob 19. led, 2008 21:46

v každom prípade behať strašidelné kilometre (12+) joggingovým tempom dokolečka dokola má zmysel len pre bežcov... pre už vytrénovaného boxera je to hovadina... môže to byť na oddych, ale z pohľadu bojovej kondície to nerozvíja nič...


-nic v zlom, ale tento nazor ktory si tu tak suverenne nahodil mas aj ako zargumentovat? Nemyslim tak, ze tebe konkretne to tak pride, ale vseobecne na principe porovnania vztahu kondicneho/vytrvalostneho behu a laktatovej zataze. Vzdialenost a pokles vykonu u trenovaneho jedinca a netrenovaneho. Ak je to tvoj nazor, ktory vznikol len podla pricipu, ze tebe sa to tak zda, tak to prosim sa aj tak na buduce vyjadri, aby bolo vsetkym jasne o co ide. Kedze mam nejake informacie od ludi ktori studuju trenerstvo a zaujimalo ma to tak sa mi to co si napisal moc nezda. Co viem vela ludi beha par mesiacov a mysli si ze uz akoze natrenovalo vytvalost. Vytrvalost sa ziskava da sa povedat pravidelnou zatazou a trva to cca rok u zdraveho cloveka, aby sa posunul povedzme o 30-40 percent vo vykonnosti a to musi behat 45-60 minut pri cca 70%-80% TFmax minimalne 4x tyzdenne. To ze niekto zatazuje organizmus 3 mesiace ako si pisal vyssie a potom sa mu zda ze to co robil pred tym mu ide lahko / lahsie nie je trening vytrvalosti, ale prave zvyk na zataz, zlepsenie krvneho zasobovania svalov a tym padom mensieho zakyslenia. Samozrejme kazdy clovek je iny ale vo vseobecnosti to plati tak ako pisem. Nikto nedokaze vytrvalost natrenovat za 3 - 4 mesiace. A bez vytrvalosti sa neda stavat dalej, t.j nenatrenujes silu, rychlost a pod. pretoze nedokazes naplno makat cely treningovy cas. A o tom to je, preto je vytrvalost zaklad kazdeho treningu

Ale ak mas metodu ako sa dostat do top formy bez behania dlhych trati tak sem s tym, mozno to pretlacime do atletickeho olympiskeho vyboru ;) a budes hviezda ;)
maxo
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 145
Registrován: ned 30. pro, 2007 0:00

Příspěvekod Makoto » sob 19. led, 2008 21:54

ukropcany píše:... mne osobne sa z pohľadu bojovej zdatnosti najlepšie osvedčili behy okolo 8 km v kopcoch, ca. 300 m aktívne prevýšenie. Spravilo to super silu do nôh, nemal som problém skákať ako opica, pridalo mi to na rýchlosti, aj keď paradoxne, keď som išiel behať na rovinku, tak som sa cítil ako keby som nebehával vôbec - je to iný typ záťaže, iný krok a tak...

Jo jo, taky beham kopce horu dolu, je to lepsi zabava :wink: Nastesti tu Roztokach je to samej kopec, takze mam o zabavu postarano.

ukropcany píše:... v každom prípade behať strašidelné kilometre (12+) joggingovým tempom dokolečka dokola má zmysel len pre bežcov... pre už vytrénovaného boxera je to hovadina... môže to byť na oddych, ale z pohľadu bojovej kondície to nerozvíja nič...

Souhlas, 8-10 km staci. Ja si dal tech cca 20 km jen proto, abych videl, jestli to zvladnu a pak taky jsem chtel vedet, co to se mnou udela. Dobre to uvolnilo streva...sral jsem pak jak Alik :)
Hele a co ninjove? Ti to behali jen tak z legrace? :wink: Delam si prdel, nejsu ninja :)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Makoto » sob 19. led, 2008 22:04

maxo píše:-nic v zlom, ale tento nazor ktory si tu tak suverenne nahodil mas aj ako zargumentovat? ..........Nikto nedokaze vytrvalost natrenovat za 3 - 4 mesiace. A bez vytrvalosti sa neda stavat dalej, t.j nenatrenujes silu, rychlost a pod. pretoze nedokazes naplno makat cely treningovy cas. A o tom to je, preto je vytrvalost zaklad kazdeho treningu

Problem je v tom, ze vetsina lidi, kteri se venuji BU, nepotrebuji konstantni vytrvalost, ktera se buduje prave dlouhymi tratemi. Ja napriklad delam JJ a proto potrebuji mit kondicku (60-80% max TF) a samozrejme i vytrvalost, ale pouze tak dlouho, abych ustal rekneme 5 kol po 3 minutach...nepotrebuji byt vytrvaly 2 hodiny....A nepotrebuji to ani jini studenti BU. Vybusnost, sila v nohou, kapacita plic vetsi, ale ne jako vytrvalostni bezec. Proto staci tech 8-10 km. Ptal jsem se na to i sportovnich lekaru a protoze vetsina z nich netusila, co JJ je, rekl jsem, ze delam judo a to mi doporucili prave vyse uvedeny trenink.
Navic vytrvalostni bezec nepotrebuje tolik silu a svalovou hmotu jako treba prave judista. A tu ztraci prave pri extra dlouhych tratich, z naseho pohledu extra dlouhych.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Skateordie » sob 19. led, 2008 22:26

for all: fakt poucne veci sa dozvedam 8O
Skateordie
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 688
Registrován: stř 16. lis, 2005 0:00
Bydliště: ?ilina

Příspěvekod graver » ned 20. led, 2008 9:47

Ještě k MTF: kdesi na webu jsem vyštrachal několik způsobů výpočtů - 220-věk, 214 - (0,8 x věk), 208 - (0,7 x věk)...
Vzorce údajně dávají nejsprávnější výsledek u málo trénovaných čtyřicátníků (tedy de facto pro mě), s věkem se správnost snižuje a pro mladé trénované sportovce nelze žádný vzorec použít - jejich MTF je značně individuální a měla by být měřena laboratorně.

kamiwaza: X-fact z Hervisu - jo, taková ta jednoduchá kombinace hodinky/hrudní pás/držák na kolo (cena tuším 600 nebo 800), tak ten mám. Nemá to tuším kódovanej přenos a nijak moc bohaté tréninkové programy, ale pro páprdy jako já to stačí - používám to jen na měření okamžité TF, resp. vývoj v čase.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Skateordie » ned 20. led, 2008 11:22

for ukropcany: ale neprehanaj, som si vzdy myslel, ze ked ta stretnem, ze budes dajaky bachros :lol: a potom ked som ta stretol tak som bol v soku :roll:. To mas taktiku, aby si nalakal novych superov na sparing s tebou na stretnuti bu.cz??? :wink:
Skateordie
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 688
Registrován: stř 16. lis, 2005 0:00
Bydliště: ?ilina

Graf Polar

Příspěvekod lukaskon » ned 20. led, 2008 13:42

Uploadnul jsem na net graf mýho dnešního běhu. Pokud nevíte jak to vypadá tak mrkněte http://img521.imageshack.us/img521/1381/p1200513qz9.jpg ukládá se vám puls, vy si pak hodinky propojíte s PCa vyjedou vám takovéto grafy tréninků a můžete s tím všelijak pracovat.

Tohle je můj dnešní běh, je to v terénu necelých 9km s velkým převýšením a dnes se mi povedl jeden z nejlepších časů přesto že teď moc netrénuju ... byl jsem mile překvapen :-)
Lukáš Konečný
bývalý reprezentant ČR dnes profesionální boxer a částečně i trenér
www.profiboxing.cz
info@profiboxing.cz
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 13. lis, 2003 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod maxo » ned 20. led, 2008 14:03

ukropcany - ved ja som sa pytal ze ci to mas zo svojej skusenosti lebo si niekde vyssie pisal ze si za par /3? / mesiacov spravil kondicku na stacionare a ze ako sa ti dobre behalo potom, no lebo si mal silu v nohach asi z toho - len som reagoval na to ze to je divne lebo ked si pred tym nemal a potom po par mesiacoch /1-2-3/ ? mal tak to nebola kondicka ale len zvyk. . Ale je to individualne. Ja len, ze vacsina sportovcov beha v urcitej faze pripravy resp. pocas roka vytrvalostne. Ono totiz logicky ked mas bezat pod zatazou 65-70 percent TFmax tak cca 45-60 minut co je na kondicku idelane tak ci chces alebo nie zabehnes minimalne 10km a viacej. Teda ak nie si tucna pani v rokoch ktora to pri tej tepovke ide krokom. Ale to asi nie si kedze sa tu prezentujes ako tvrdak-sportovec.
maxo
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 145
Registrován: ned 30. pro, 2007 0:00

Příspěvekod maxo » ned 20. led, 2008 14:07

a lukasov graf z treningu hovori jasne, tento trening bol ziadne chudnutie, ziadna vytrvalost ale jasna anaerobna sila, skoda, ze tam nemas krivku tempa a prevysenia, ale zalezi od meraca. Vela stastia.
maxo
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 145
Registrován: ned 30. pro, 2007 0:00

Příspěvekod Dalt » ned 20. led, 2008 14:46

vse o behu a aktivitach s behem spojenych - www.behej.com
Jiří Vávra

"Dosáhl jsem všeho. Mám doma televizi i ženu. A obojí funguje."
Willie Pep
Uživatelský avatar
Dalt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: stř 25. říj, 2006 23:00
Bydliště: Litomyšl

Příspěvekod Skateordie » ned 20. led, 2008 18:59

ukropcany píše:
Skateordie píše:for ukropcany: ale neprehanaj, som si vzdy myslel, ze ked ta stretnem, ze budes dajaky bachros :lol: a potom ked som ta stretol tak som bol v soku :roll:. To mas taktiku, aby si nalakal novych superov na sparing s tebou na stretnuti bu.cz??? :wink:
No trošku... :D zas ale ráčil si si všimnúť niektorých pánov kolegov? Na bruchu taká kožička akú mám na prste... :oops:

No to hej, niektori su veru brutalne bez tuku 8O
Skateordie
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 688
Registrován: stř 16. lis, 2005 0:00
Bydliště: ?ilina

ergometrie

Příspěvekod Michnov » pon 21. led, 2008 9:38

když už jste u těch měřících krabiček, nebyl někdo z vás na zátěžovým testu - ergometrii?
Michnov
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 25. říj, 2007 23:00

Zátěžový test

Příspěvekod lukaskon » pon 21. led, 2008 10:32

Počítám, že myslíš to jak běháš nebo jezdíš na kole, měří ti puls, dýcháš přes masku a případně ti u toho ještě odebírají krev že?
Pokud myslíš tohle tak samozřejmě hodněkrát :-)
Lukáš Konečný
bývalý reprezentant ČR dnes profesionální boxer a částečně i trenér
www.profiboxing.cz
info@profiboxing.cz
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 13. lis, 2003 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Zátěžový test

Příspěvekod Michnov » pon 21. led, 2008 10:56

jasně, s tím rozdílem, že jsem nedýchal přes masku...
zajímal by mě výkon trénovanýho člověka, jak maximální, tak w/kg,
pamatuješ si to?
Michnov
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: čtv 25. říj, 2007 23:00

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků

cron