3 otázky ohledně karate

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod RBR » úte 13. led, 2009 8:08

pucmaz píše:Ja tedy nevim. Snad se radsi zdrzim nejakeho komentare a necham to na praktickou ukazku treba jednou nekde pri nejakem setkani. :?


OK je to jednoduché. Prostě celé se to točí o tom, že poskakovat je špatné, ale stát naprosto bez napětí v dolní polovině těla taky. Tak je to návod jak udržet napětí s minimálními demaskujícími příznaky. Je to jen součást většího teoretického celku. Pokud by jste to viděli a doplnil bych zbývající info tak to dá smysl, ale to je na nějaké setkání a dlouhý pokec. Protože mě bylo jasná, že v krátkém příspěvku to nejsem schopen celé popsat, tak jsem nechtěl o tom psát. Je to na celý článek, který bych musel kompletně promyslet než bych jej pustil do světa a to by stálo hodně času, který teď nemám.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

 

Příspěvekod roza » úte 13. led, 2009 8:15

RBR - jaxem jiz avizoval,velmi rad si tohle poslechnu a necham ukazat osobne.
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod RBR » úte 13. led, 2009 9:22

ukropcany píše:Nejaké videjčo?


Není, nemám k tomu techniku. Musel bych si s tím pohrát a dobře to sestříhat, aby bylo jasné vo co gou.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RBR » úte 13. led, 2009 9:34

roza píše:RBR - jaxem jiz avizoval,velmi rad si tohle poslechnu a necham ukazat osobne.


Pak je to otázkou jen domluvit setkání. Ono vypadá, že schválně mlžím, ale není to tak. Je to jednoduché. Věřím, že když si některé věci prakticky zkusíte tak vám to bude hned jasné. Také další věc je teorie a pak její aplikace v praxi.
Pro ty co mají zájem se dozvědět více se mrkněte na tyto stránky http://www.cudk.cz/shobukan.htm sekce principy. Je to takový základní sumář. Pak můžeme hodit pokec nad tím co se vám nezdá nebo není jasné.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod pucmaz » úte 13. led, 2009 9:55

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:22, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod RBR » úte 13. led, 2009 10:10

pucmaz píše:Prave proto mi to pripada jako vytvareni novych principu tam, kde nejsou zapotrebi. V puvodnim karate neposkakuje nikdo, pochybuju ze poskakoval Funakoshi, Motobu a vubec vsichni ostatni. Stani pri kumite s nulovym napetim ve spodni casti tela si taky nedovedu dost dobre predstavit, ale mnohem vic se mi to zda jako neco, o cem netreba zrovna moc premyslet a vyrabet na to poucky a principy... tedy krome klasickeho unsokuho, ktere postoje zahrnuje.
Takze to na me zase celkove dela dojem potradicnovani sportovniho (skakaciho) karate :cry:
Ale naprosto souhlasim, ze jedina ukzaka by vydala za vse... video by taky pomohlo.


Neřekl bych, že je to vytváření nových principů. Je to jen popsání některých činností co se dělají automaticky. Souhlasím, že staří borci neposkakovali, ale tím, že stáli klidně bez pohybu tak klamali tělem. Někteří si pak myslí, že mohou stát naprosto uvolněně bez napětí, potom je třeba jim, ukázat, že to nejde a naznačit nějakou cestu k vyřešení problému. Poskakování přišlo až se sportem a je hodně rozšířeném (většinou i nižších váhovek). Chtěl jsem naznačit jeden z možných důvodů, proč lidé v ringu mají tendenci poskakovat a pohupovat se. Je to přirozené a nutné pro uchování napětí ve svalech.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod graver » úte 13. led, 2009 10:27

No, taky mě to zajímá. Kdysi jsem se tu na to poskakování ptal a do jisté míry to dělám sám reflexívně, protože tělo si asi samo řekne, že potřebuje udržet nějaké napětí, dynamiku a stav připravenosti na techniku nebo změnu polohy. Co jsem v poslední době viděl některé sportovní kumiťáky, tak skákali tak brutálně, že jim vadil nízký strop v tělocvičně. Já skákat nemůžu, protože na to nemám figuru ani fýzu, takže ten spodek jaksi pudově držím "pod napětím", ale vypadá to hrozně. Takže bych se rád poučil, jestli není "něco mezi". Pokud to k něčemu bude, tak nezkoumám, jestli je to tradiční princip od otců zakladatelů nebo něco nového.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod RBR » úte 13. led, 2009 10:42

graver píše:No, taky mě to zajímá. Kdysi jsem se tu na to poskakování ptal a do jisté míry to dělám sám reflexívně, protože tělo si asi samo řekne, že potřebuje udržet nějaké napětí, dynamiku a stav připravenosti na techniku nebo změnu polohy. Co jsem v poslední době viděl některé sportovní kumiťáky, tak skákali tak brutálně, že jim vadil nízký strop v tělocvičně. Já skákat nemůžu, protože na to nemám figuru ani fýzu, takže ten spodek jaksi pudově držím "pod napětím", ale vypadá to hrozně. Takže bych se rád poučil, jestli není "něco mezi". Pokud to k něčemu bude, tak nezkoumám, jestli je to tradiční princip od otců zakladatelů nebo něco nového.


Ty to máš nejjednodušší. Odpověď na tvoji otázku je na výše uvedeném odkazu. Stačí zajít ke klukům na trénink nebo seminář. Oni ti princip přenášení tlaků rádi vysvětlí a ukáží.

To jestli to vypadá hrozně neřeš, hlavně když to funguje.

RBR

PS: V nejhorším se to pokusím nějak smysluplně popsat. Vidím, že je o to dost zájem.
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Tribute » pát 16. led, 2009 0:55

díky moc že řešíte tlaky v postoji ale zajímalo by mě jaký si myslíte že je nejpodstatnější rozdíl mezi tradičním a sportovním karate a ještě by mě zajímalo co si myslete o MSKA karate nedávno jsem viděl něco na YouTube
a vzhledem k tomu co jsem zjistil a byli toho moc málo by mě zajímalo jak dělají zkoušky na kyu :?:
Tribute
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 67
Registrován: pon 03. zář, 2007 23:00

Příspěvekod pucmaz » pát 16. led, 2009 1:35

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:23, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod luen » pát 16. led, 2009 1:56

pucmaz píše:Tak a ted jeste ta "vibrace".


Honzo ... venusiny kulicky ... :lol: co ti na tom neni jasne? :wink: Taky mate na okinawe takovou kosu jako je u nas? brrr. Hele uz ti chodi ta videa toho fikienskeho bileho jeraba? Pokud ne, tak si stahni tyhle kodeky, je to i s prehravacem a spustis na tom vse. Ale bacha pri instalaci zaskrtni at to umi veskere formaty!

http://www.slunecnice.cz/sw/k-lite-codec-pack/

Omlouvam se za OT.

Jinak muj prispevek k tematu, pokud neni navaznost na tradici (nemyslim ve smyslu klaneni se buzkum na oltari, jak mi tady kdysi nekdo povidal) ... ztrati se nit a pak se znovu objevuje amerika a dela se kolem toho zbytecne halo :!:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Gusep » pát 16. led, 2009 2:43

pucmaz píše:
RBR píše:Souhlasím, že staří borci neposkakovali, ale tím, že stáli klidně bez pohybu tak klamali tělem. Někteří si pak myslí, že mohou stát naprosto uvolněně bez napětí, potom je třeba jim, ukázat, že to nejde a naznačit nějakou cestu k vyřešení problému.
RBR


Tohle vsechno je shrnute do jedineho slova "zanshin". Pokud ucitel studentum podrobne vysvetli co je zanshin, tyhle problemy odpadnou a nebude ani zapotrebi vymyslet nove poucky napinani svalu bez poskakovani... Staci se jen podivat do historie, je tam vsechno :wink:

Tak a ted jeste ta "vibrace".


A ako studentom vysvetlis co znamena zanshin z fyzickeho hladiska? No napriklad cez "striedanie tlakov". To niesu nove poucky alebo principy, je to iba opis spravania sa tela z fyzickeho/fyzikalneho hladiska.
Gusep
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod pucmaz » pát 16. led, 2009 7:03

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:24, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod graver » pát 16. led, 2009 7:29

Tribute píše:co si myslete o MSKA karate nedávno ...by mě zajímalo jak dělají zkoušky na kyu

Z MSKA jsem potkal na závodech jen lidi Havl.Brodu a špatný to nebylo - rychlí a vzteklí :wink: . Já to ale neumím posoudit - jsem začátečník, kombinovaný s konečníkem a sám nezávodím, takže si je nemůžu osahat.
Pokud jde o zkoušky, zeptej se jejich trenérů - určitě ti to rádi řeknou.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod RBR » pát 16. led, 2009 9:20

pucmaz píše:
Gusep píše:A ako studentom vysvetlis co znamena zanshin z fyzickeho hladiska?


Zadne jine nez "fyzicke hledisko" neznam. Vysvetlim to komukoliv.

Ja porad doufam, ze problem je hlavne v tom popsat to slovy tady na foru a ze se jinak jedna o soucast karate, vyucovanou i jinde...
Bohuzel z toho popisu tomu neni moc rozumet a uz mi soukrome potvrdili dalsi dva lide (z tradicnich karate ryuha), ze netusi o cem to RBR mluvi.
Lepe takove diskuze nechat a tesit se na nejake prime setkani.


zanshin - opět elegantní vyhnutí se odpovědi. Stačí když popíšeš jak byl zanshin vysvětlen tobě a třeba Tribute nahodí jak to bylo podáno mu a pak můžeme podebatovat dál.

přenášení tlaků - těžko můžete tušit, když jsem chodil kolem horké kaše a nic nevysvětlil. Pokud ti další dva lidé z tradičního rjuha jsou v ČR, tak je výše uveden kontakt na stránky, kde jsou termíny seminářů. Není nic jednoduššího než dojet.

vibrace - už jsem to na fóru popisoval (asi blbě). Opět odkážu na stránky, oddíl principy. U technik karate je hlavní myšlenkou udeřit vždy silou celého těla, ne jen jeho částí, jak je bohužel často vidět. To se snad shodneme. Takže hlavním zdrojem síly pro techniky v karate je oblast břicha(hara). Takže prací s hara produkujeme sílu do technik a horní část těla slouží jen k přenosu vyprodukované energie. Tuto práci s hara dle naší metodiky nazýváme dynamika těla. U nás rozeznáváme pět způsobů (principů) jak s tím tělem pracovat. Všichni znáte rotaci, no a vibrace je další.

for Luen - venušiny kuličky .... těsně vedle :lol:

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod pucmaz » pát 16. led, 2009 10:26

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:25, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod RBR » pát 16. led, 2009 10:43

pucmaz píše:
RBR píše:zanshin - opět elegantní vyhnutí se odpovědi.


Ty ses me nekde na neco ptal?

RBR píše:Všichni znáte rotaci, no a vibrace je další.
RBR


Jasne, takze vy vibrujete brichem, uz je mi to jasny. Nemam dalsich otazek.


Ptal se Gusep na fyzické zanchin. Odpověděl si ve smyslu fyzické neznám, zanchin vysvětlím komukoliv. Tak se ptám?

Není ti jasné nic, pouze ses urazil. Rotaci jsem uvedl jako nejznámější příklad dynamiky těla u vibrace jsem se omezil pouze konstatování, že je to další princip. Jak ji provést jsem nepopisoval :wink: Stejný důvod jako tlaky lepší vidět než o tom psát.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod pucmaz » pát 16. led, 2009 10:59

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:12, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod patrik » pát 16. led, 2009 11:09

Bych si dovolil lehce doplnit pucmazův výklad zanšinu :)
http://www.youtube.com/watch?v=8M_36uhUSFI

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Picard » pát 16. led, 2009 11:23

patrik píše:Bych si dovolil lehce doplnit pucmazův výklad zanšinu :)
http://www.youtube.com/watch?v=8M_36uhUSFI

Patrik

:P :D :) :o :lol:
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků