3 otázky ohledně karate

aikidó, aikidžucu, džúdó,džúdžucu, iaidó, karate, kempó, kendó, kjúdó, kobudó, nindžucu, sumó...

Moderátor: Picard

Příspěvekod RBR » pát 16. led, 2009 11:50

pucmaz píše:Odpovedel jsem, ze neznam zadne JINE nez fyzicke hledisko a za tim si stojim. Jestli vam nekde lejou do hlav, ze zanshin je neco jinyho, ze je to nejaky druh meditace nebo co, tak ja s tim na foru asi tezko neco udelam.


OK, pořád kličkuješ, znova Jak ti byl u vás vysvětlen pojem zanchin? Naše pojetí vynech. Fyzické zanchin je už vyřešeno, tak proč se k němu pořád vracíš? Prostě tento pojem u vás není a hotovo.

ad vibrace: neurazil neboj. Akorat uz toho mam tak akorat dost. Tohle jsou presne veci, za ktery se xboxeri karatistum smejou. Radsi uz ani nepis co je to vibrace a tlaky na chodilech a tohle tema uzavreme. :?


:?: :?: Co ti na to vadí? Mám ti popisovat jak krátkým a ostrým pohybem boků vystřelíš ruku do úderu? Kdy se dá vibrace použít? Čím lze nahradit? Je to dynamika těla, která se dá použít jen k úderů horními končetinami nebo nikoli? Klidně mohu, ale jen přes SZ.
Jako minimum co od zájemce požaduji, aby než se do toho pustíme, si přečetl informace na odkazu co jsem uvedl.
Tady to veřejně nechci rozebírat. Pokud se tady najde někdo jiný, co ty infa má (jsou tu takový) tak se do toho může klidně pustit. Má pole působnosti volné.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

 

Příspěvekod pucmaz » pát 16. led, 2009 12:05

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:25, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod RBR » pát 16. led, 2009 12:58

pucmaz píše:Ty u toho chlastas ne? :D Spatne jsi precetl co jsem napsal a kdyz jsem ti to napsal znova a pro jistotu jeste vyznacil velkymi pismeny, tak klickuju...? To ze u nas neni pojem zanshin si vydedukoval jak? Ja o nem dokonce v tomhle tematu zacal.
Ne ne, nemam sil. Mej se skvele.


Dosavadní shrnutí plodné diskuze

Zadne jine nez "fyzicke hledisko" neznam. Vysvetlim to komukoliv.

To je tvá odpověď Gusepovi.

Moje maličkost navázala a ptá se ptám se Jak by si svým studentům zanchin vysvětlil?

Nevím, kde si četl moje tvrzení, že nemáte zanchin, když jsem napsal toto
Fyzické zanchin je už vyřešeno, tak proč se k němu pořád vracíš? Prostě tento pojem u vás není a hotovo.


Budu se muset zeptat ostatních členů fóra, je ve výše uvedené větě napsáno, že u pucmaz nemá v systému zanchin?

Takže naposled, ať se dobereme nějakého konce. Co si u vás představujete pod významem slova zanchin?
Doufám, že se konečně na přímou otázku dočkám i přímé odpovědi.

RBR

PS: fyzické zanchin=fyzické hledisko zanchin. jen pro upřesnění
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod pucmaz » pát 16. led, 2009 13:19

pucmaz píše:Ne ne, nemam sil. Mej se skvele.


P.S. a je to zanshin, zanšin, 残心  :wink:
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod RBR » pát 16. led, 2009 13:35

pucmaz píše:
pucmaz píše:Ne ne, nemam sil. Mej se skvele.


P.S. a je to zanshin, zanšin, 残心  :wink:


OK! Taky se měj. Zas někdy u další debaty :lol:

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod patrik » sob 17. led, 2009 10:24

RBR, jen dotaz.
Jak chápeš zanšin Ty?

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod RBR » ned 18. led, 2009 19:40

patrik píše:RBR, jen dotaz.
Jak chápeš zanšin Ty?

Patrik


zanšin- mentální a fyzická připravenost pro další pohyb

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod patrik » pon 19. led, 2009 7:41

RBR píše:zanšin- mentální a fyzická připravenost pro další pohyb


Díky za odpověď.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod RBR » pon 19. led, 2009 9:06

patrik píše:
RBR píše:zanšin- mentální a fyzická připravenost pro další pohyb


Díky za odpověď.

Patrik


Není zač, jen bych to mírně upravil místo pohyb bych použil spíše akci, ale plně jsem respektoval materiál, z kterého jsem čerpal, takže je to doslovně opsáno.

RBR

PS: Jak ten pojem definujete u vás?
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod patrik » pon 19. led, 2009 9:12

RBR píše:PS: Jak ten pojem definujete u vás?


Pro mě je zanšin stav mysli a těla po celou dobu cvičení. Teda vlastně předtím i potom... (Praktický pro banální věci, jako nerozbít si hlavu, když vlezu do dveří, nebo běžný věci, jako řízení auta apod.) Je to prostě "pozornost"* a v kontextu budó je to před technikou, při ní i po ní. Není to ohraničené ve smyslu - odteď začíná zanšin a teď už není. Tělo je připravené udeřit nebo přijmout úder (sek, cokoliv) díky tomuhle stavu mysli.

/* Mimochodem "pozornost" mi přijde jako ideální jednoslovná definice a tam se mi nezdá, že by zanšin začínal po nějaké akci "přípravou na jinou akci". Ale byl to jen dotaz. Každý ať si to vnímá, jak chce ;)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod RBR » pon 19. led, 2009 9:50

patrik píše:
RBR píše:PS: Jak ten pojem definujete u vás?


Pro mě je zanšin stav mysli a těla po celou dobu cvičení. Teda vlastně předtím i potom... (Praktický pro banální věci, jako nerozbít si hlavu, když vlezu do dveří, nebo běžný věci, jako řízení auta apod.) Je to prostě "pozornost"* a v kontextu budó je to před technikou, při ní i po ní. Není to ohraničené ve smyslu - odteď začíná zanšin a teď už není. Tělo je připravené udeřit nebo přijmout úder (sek, cokoliv) díky tomuhle stavu mysli.

/* Mimochodem "pozornost" mi přijde jako ideální jednoslovná definice a tam se mi nezdá, že by zanšin začínal po nějaké akci "přípravou na jinou akci". Ale byl to jen dotaz. Každý ať si to vnímá, jak chce ;)

Patrik


Řekl bych, že si to vyjádřil naprosto přesně. S tvým komentářem naprosto souhlasím. Pokud jsem pochopil správně, jak mě byla teorie kolem zanšin podána, tak z hlediska budó by měl být bojovník ve stavu "pozornosti" pořád (ideální stav), takže tím odpadá řešení stavu odteď začíná zanšin a teď už není. Nicméně je častým problémem při nácviku BU, že cvičenci svoji "pozornost" vypustí po akci a dostanou se do kyo, proto se u nás klade důraz na to, že po akci nic neskončilo, je třeba si pozornost nebo ostražitost stále držet. (ta definice byla vytržená z tohoto kontextu).

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Gusep » pon 19. led, 2009 22:31

pucmaz píše:
Gusep píše:A ako studentom vysvetlis co znamena zanshin z fyzickeho hladiska?


Zadne jine nez "fyzicke hledisko" neznam. Vysvetlim to komukoliv.


Hm, takze podla teba je zanshin otazka fyzickeho spravania sa tela a psychika(mysel) v tom nezohrava ziadnu ulohu? Velmi sa mi paci Patrikova definicia ako "pozornost" a ta v prvom rade vyzaduje psychicku zucastnenost na 100% vo vsetkom co robim.

Poprosim teda aj teba o priamociare vysvetlenie, co si predstavujes pod zanshin?

Nic v zlom, ale tvoje prispevky pucmaz vyzniavaju minimalne arogantne a velmi v nich citit snahu o zosmiesnenie karate mimo JPN. To ze ja (a dalsi) za tym nevidim iba fyzicke hladisko neznamena ze ma niekto krmi povidackami o meditacii (nic proti meditacii) a pod.
Co sa tyka vibracie tak je to o tom istom..
Gusep
Gusep
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 205
Registrován: úte 04. říj, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod pucmaz » úte 20. led, 2009 4:36

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:27, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod RBR » úte 20. led, 2009 8:53

No budiž, chceš přát špinavé prádlo tak ho vypereme. Na jedné straně píšeš jak nemáš rád, když se diskuze svrhne do osobní roviny a potom ně hned napadneš. :lol:
Nevím kde bereš jistotu, že budu Patrikovu definici zanšinu vydávat za svou. Zvlášť když jsem několikrát tady napsal, že pouze prezentuji to co mě bylo předáno, občas uvádím i zdroj. Nemám problém přiznat to, že to není z mojí hlavy ani autora.
Machruješ tady a přitom si na tom úplně stejně jako já a všichni ostatní, pouze papouškuješ vědomosti, které ti předal někdo jiný, a které sis ověřil, že fungují. Rozdíl mezi námi dvěma je jen v tom, že čerpáme z jiných zdrojů.
Pokud jde o tvé záměrné nakousnutí tématu a nedotažení myšlenek dokonce, je tvůj styl. Důvody mě nezajímají. Potom tady nebreč, když jsem přistoupil na stejnou hru a nemíním ti tady všechno popisovat. Mám rád otevřenou hru z obou stran. Bohužel s tebou to nejde, takže máš smůlu až přehodnotíš postoj změním jej také.
Na rozdíl od tebe mám aspoň koule a nebojím se napsat byť ne zcela přesnou informaci, ale nikoliv nepravdivou Tebe jsem vyzval 3x a schoval si se za výmluvy a uraženou ješitnost. Není to poprvé, že. Potom tady pouze rozvedeš co jsme s Patrikem dali dohromady. Informační hodnota 0. Vše podstatné již napsal Patrik.
Výsledkem mojí snahy bylo, že každý kdo si přečetl můj ne zcela přesný a popis zanšinu a Patrikov podstatně lepší (což se nebojím přiznat), tak ví o čem reč. Tvůj poslední příspěvek potom vyznívá směšně (přišel si s křížkem po funusu a ještě tě musel Gusep nakopnout), měl si šanci být první, teď již body nenaženeš. :lol:
Aspoň buď chlap a stůj si za svým slovem. Když nemáš rád diskuzní hádky tak je neprovokuj navážením se do druhých.

Měj se hezky. Přeji příjemný den

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod pucmaz » úte 20. led, 2009 9:08

.
Naposledy upravil pucmaz dne úte 30. pro, 2014 18:27, celkově upraveno 2
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod Gino » úte 20. led, 2009 9:16

Ty kráso, to je síla, jak jsou někteří krátkozrací :lol:
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod RBR » úte 20. led, 2009 10:34

pucmaz píše:Takze je v poradku psat "nepresne" (mylne) informace a jeste je na to zapotrebi mit koule? Jak myslis.


Co bylo na té informaci mylné? Sám si ji potom potvrdil. Doufám, že ti to nemusím z tvého textu kopírovat. :lol: Byla tak obecná, že se dala z hlediska času pochopit jakkoliv. Nijak jsem čas před nedefinoval. Patrik to pochopil po svém a informaci vhodně doplnil.
Ty si sice přišel s křížkem po funuse, ale také doplnil. Kdyby sis odpustil navážení do mě, tak nemám důvod se reagovat, protože to co si napsal ohledně zanšinu je také pravda.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod patrik » úte 20. led, 2009 10:49

Mi přijde, že jste nějaký nabroušený dneska :)

RBR píše:Patrik to pochopil po svém a informaci vhodně doplnil.


Patrik si taky myslí, že to, co napsal RBR, nebylo úplně totéž, co si myslí Patrik ;) ale také doplnil, že je to každého věc :D

Pravda je taková, že ve spoustě budó se o zanšinu mluví jako o nějaké fázi techniky...

Příklad (často se to popisuje třeba takto):

kendó = zanšin je ta část po úderu, kdy setrvám v odpovídající pozici... u dětí a začátečníků to vypadá jako že běží s rukama před sebou ještě pár kroků po technice... u pokročilejších je to podstatně přirozenější, ale vychází z téhož

iaidó = po dokončení seku, sleduji protivníka/ky, tj. provádím zanšin (třeba během jiného pohybu - během čiburi a notó, nebo i déle)

i v džódó jsem se setkal s výkladem, že zanšin je během osame (dokonce mi jeden pan učitel v JPN říkal, že džódó na rozdíl od iaidó má dva zanšiny :) )

A právě to, cos napsal RBR, mi přijde podobný jako shora uvedený... Po nějaké akci jsem připravený na jinou akci. Tedy zanšin doteď nebyl potřeba, odteď začíná a teď už zase není potřeba.

Já s tím ale tak jednoznačně nesouhlasím a znovu píšu, že pro mě není zanšin nějak ohraničený. Je to stav mysli a ta je v budó (jak víme) spojená s tělem.

Stotožňuju se s tím, že ke správnému zanšinu je třeba kopec dalších konkrétních nebo obecných věcí... vědomí vzdálenosti (a času), oční kontakt (mecuke), pozice těla (šisei) nebo třeba fudóšin...

Proč bych tohle psal, když to umí líp můj pan učitel, viz tu
http://www.tenshin.cz/smr/texty/pojmy.htm#zansin

K čemu bychom ty učitele měli ;)

Patrik

P.S.
Ve sktečnosti i v těch BU, co jsem popsal je zanšin víc, než jen ten ohraničenej okamžik, který se IMHO vlastně jen používá ke zjednodušení výkladu...
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod RBR » úte 20. led, 2009 11:09

Nijak zvlášť naše komunikace na Japonském meči... probíhá bez výpadů, přitom jsme nedávno každý prezentovali odlišný pohledy na jenu věc.
Opět nijak nekritizuji věcnost tvého příspěvku ani pucmazova. Nemám důvod. Jen ten jeho tón a přístup mě nesedl :lol: :lol: Má na něj právo a já už šel do klidu. :lol: :lol: To je vše, navrhuji zanšin přestřelku ukončit. Diskuze splnila svůj účel, každý zájemce po přečtení bude vědět co je zanšin.

RBR

PS: díky za odkaz. Komfortní informace
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Picard » úte 20. led, 2009 12:33

patrik píše:
kendó = zanšin je ta část po úderu, kdy setrvám v odpovídající pozici... u dětí a začátečníků to vypadá jako že běží s rukama před sebou ještě pár kroků po technice... u pokročilejších je to podstatně přirozenější, ale vychází z téhož

iaidó = po dokončení seku, sleduji protivníka/ky, tj. provádím zanšin (třeba během jiného pohybu - během čiburi a notó, nebo i déle)


Tohle je spíš pratický návod (pro začátečníky), než nejaká definice nebo námět na přemýšlení.
Jenom aby si lidi nemysleli, že zanšin je když poběžím s rukama před sebou nebo když koukám na protivníky :-) IMHO nejlepší definice je asi fakt "pozornost" (awareness).
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na japonská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron